Трилатерала: Поздрав хрватском референдуму и БХ савјету министара

Лидери Србије, Хрватске и БиХ поздравили су на данашњем самиту трилатерале на Јахорини формирање Већа министара БиХ, резултате хрватског референдума о чланству у ЕУ, као и помаке које су направиле Србија и БиХ у процесу евроинтеграцја, саопштио је новинарима предсједавајући Предсједништва БиХ Жељко Комшић. Комшић, који је као домаћин неформалног трилатералног састанка председника Србије, Хрватске […]

петак, фебруар 3, 2012 / 15:19

Лидери Србије, Хрватске и БиХ поздравили су на данашњем самиту трилатерале на Јахорини формирање Већа министара БиХ, резултате хрватског референдума о чланству у ЕУ, као и помаке које су направиле Србија и БиХ у процесу евроинтеграцја, саопштио је новинарима предсједавајући Предсједништва БиХ Жељко Комшић.

Комшић, који је као домаћин неформалног трилатералног састанка председника Србије, Хрватске и БиХ отворио заједничку конференцију за новинаре чланова Председништва БиХ и председника Србије и Хрватске, Бориса Тадића и Иве Јосиповића, казао је да је дата пуна политичка подршка борби против организованог криминала, што је, како је рекао, била и главна тема разговора.

На састанку је, како је додао, било ријечи и заједничком аплицирању за фондове ЕУ за прекограничну сарадњу, затим о међусобном заступању у конзуларним стварима у трећим државама, припремама за промену граничног режима и заједничким кандидатурама за спортска дешавања.

Једна од тема разговора била је и иницијатива предсједника Хрватске Иве Јосиповића да се процесуирање одговорних за ратне злочине олакша међудржавним споразумом.

Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је данас да државе региона у условима свјетске економске кризе морају да искористе све унутрашње економске ресурсе, али и да учине све да помогну државама еврозоне да се изборе са проблемима.

„Потребно је у времену пред нама пронаћи све потенцијалне унутрашње ресурсе за развој, као што су минерална налазишта, компаније које би заједничким наступима могле освајати послове на трећим тржиштима или научна сарадња”, рекао је Тадић.

Према његовим ријечима, потребно је дати посебан приоритет борби против прекограничног организованог криминала како би се обезбиједила сигурност за грађане региона.

Радмановић: Нова фаза

Члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић оцијенио је данас на Јахорини да је други неформални састанак чланова Предсједништва БиХ и предсједника Србије Бориса Тадића и Хрватске Иве Јосиповића отворио нову фазу у њиховом заједничком раду и сарадњи у региону на овом нивоу.

"Улазак Хрватске у БиХ донијеће и нове обавезе", рекао је Радмановић и додао да очекује да Хрватска буде својеврсни амбасадор држава из региона у ЕУ, што и неће бити баш лако остварити.

Према његовим ријечима, друга димензија овог састанка јесте и општа констатација да је неопходно да Савјет министара БиХ и владе Србије и Хрватске уложе далеко веће напоре како би ови трилатерални састанци получили видљиве и конкретне резултате.

Он је потврдио да управо питања која су данас била на дневном реду на Јахорини, траже већи ангажман извршне власти.
Ријеч ј

е, подсјетио је Радмановић, о координацији активности у борби против организованог криминала, заједничком аплицирању за фондове ЕУ за прекограничну сарадњу, међусобном заступању у конзуларним стварима у трећим државама, припремама за промјену граничног режима и заједничким кандидатурама за спортска дешавања.

Изетбеговић: Добра атмосфера

Бошњачки члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић, наглашавајући добру атмосферу на састанку, изразио је наду да ће нови Савјет министара БиХ и нова Влада Хрватске ефикасније кренути у рјешавање отворених питања између БиХ и Хрватске, као што су питања границе, враћања имовине, искориштавања водних ресурса и друго.

Он је навео да је тражио разматрање идеје да се са два већ одобрена, број граничних прелаза са Хрватском повећа на четири, како би био омогућен несметан прелаза роба биљног и животињског поријекла, након што Хрватска уђе у ЕУ.

"Борба против организованог криминала и смањење политичких и других тензија значајно ће допринијети привредном и демократском развоју држава у региону", сматра Изетбеговић.

Према његовим ријечима, то се посебно односи на изградњу квалитетне саобраћајне инфраструктуре, активирање грађевинске оперативе, а на спортском плану ријеч је о организацији заједничких такмичења у зимским спортовима и, можда чак, и организацију лиге у рукомету.

Јосиповић: Криминал на плећима региона

Предсједник Хрватске Иво Јосиповић изјавио је да је у фокусу данашњег трилатералног састанка на Јахорини била сарадња у областима правосуђа и полиције и оцијенио да је регион оптерећен криминалном инфраструктуром која опасно угрожава економију, а може да угрози и демократске процесе.
"Управо због тога је потребно појачати борбу против организованог криминала у региону", рекао је Јосиповић новинарима након састанка са члановима Предсједништва БиХ и предсједником Србије Борисом Тадићем.

Потврдио је да су он и Тадић сагласни да је потребно склопити билатерални споразум којим би се осигурало процесуирање починиоца ратних злочина према мјесту њихова пребивалишта да се не би поновио случај попут Пурде који је у БиХ ухапшен по потјерници из Београда.

Нико ко је починио ратни злочин не смије остати некажњен, рекао је хрватски предсједник додајући да је важно избјећи политизирање ратних злочина.
Тадић је рекао да је за Србију прихватљив Јосиповићев приједлог да се оптуженима за ратне злочине суди у мјесту пребивалишта и да би се на тај начин ово поглавље могло затворити, јер оптерећује укупне односе у региону.
Он је након неформалног трилатералног састанка нагласио да би ово могло резултовати потписивањем билатералног споразума између Србије и Хрватске.

Комшић: Неприхватљива Јосиповићева иницијатива

Предсједавајући Предсједништва БиХ Жељко Комшић изјавио је данас на Јахорини да за БиХ није прихватљива иницијатива хрватског предсједника Иве Јосиповића о бољој регионалној сарадњи у истрагама ратних злочинима, при чему би билатералним споразумима била предвиђена надлежност судова државе у којој осумњичени има пребивалиште.

"БиХ се није прикључила билатералном споразуму Србије и Хрватске, јер нема јединствен став о том питању, односно међу члановима Предсједништва не постоји консензус", рекао је Комшић на конференцији за новинаре.
Према његовим ријечима, ако се стекну одређени услови постоји могућност да се понуди Тужилаштву БиХ да, према слободној процјени, неки од предмета ратних злочина буде препуштен правосуђу друге државе.

"Ово је само идеја и мој лични став", подвукао је Комшић.



Оставите одговор