Тријумф бруке: Бомбардовали су нас, сад им се придружујемо

Ратификацијом Протокола о црногорском приступању НАТО у америчком Сенату, исказано је признање успјешности интеграционе државне политике Црне Горе, оцијенио је предсједник Филип Вујановић.

среда, март 29, 2017 / 14:08

Ратификацијом Протокола о црногорском приступању НАТО у америчком Сенату, исказано је признање успјешности интеграционе државне политике Црне Горе, оцијенио је предсједник Филип Вујановић.

Црна Гора је вјероватно посљедње уточиште изворног постсоцијалистичке демократуре и владавине пресвучених комуниста, мада смо у западним медијима навикли да ту титулу тражимо углавном у Бјелорусији. Од Југославије без Милошевића, Мило Ђукановић је окренуо на крајње антисрпство, што ових дана кулиминира изразитим напорима да се заборави како је Црна Гора 1999. године бомбардована у акту агресије од стране војног савеза којем сада тако жарко приступа.

У Црној Гори је на снази један од тежих облика гушења слободне мисли, али то не смета да сви носиоци власти и љубитељи НАТО-интеграције кажу своје флоскуле о миру, стабилности и бољем друштву. Само што ови у Либији, Авганистану, Сирији и другдје, не могу баш добро да чују РТЦГ, познатију као Миловизија.

Вујановић плахо задовољан

Вујановић је саопштио да је задовољан одлуком Сената о ратификацији Протокола, јер је импресивном подршком сенатора "потврђена опредијељеност државне политике ове највеће и најзначајније чланице НАТО-а за политику проширења ове алијансе, што је њена важна вриједност".

"Надаље, уз потврђено партнерство САД са Црном Гором, исказано је признање успјешности интеграционе државне политике Црне Горе, која има посебну важност за укупни развој Црне Горе, њену безбједност, али и допринос стабилности региона. И на крају, понављајући захвалност свим чланицама НАТО-а које су ратификовале Приступни протокол о чланству Црне Горе, ратификација у Сенату САД указује да се стварају услови да се у максимално кратком року у Скупштини Црне Горе искаже њена сагласност, а и задовољство, са чланством у НАТО-у", саопштио је Вујановић.

Овим ће, како је рекао, Црна Гора испунити своју уставну и Уставном декларацијом преузету обавезу о чланству у овој евроатланској интеграцији.

"Истовремено показаће озбиљност свог државног односа према 28 чланица НАТО-а од којих су 22 чланице ЕУ, а тиме и свој однос према ЕУ, као и спремност да европске интеграције настави и интезивира. Такође ће потврдити да је њена државна интеграцијона политика посвећена добру свих њених грађана и да није против било кога па, наравно, ни оних које су наши традиционални пријатељи", закључио је Вујановић.

Брајовић: Важан корак

Предсједник црногорског парламента, Иван Брајовић, саопштио је да се потврдило оно што је знао од почетка. Сматра да су активности које на вањском и унутрашњем плану спроводи држава донијеле "још једну велику дипломатску побједу".

"Одлука америчког Сената уједно се може разумјети и као снажна подршка Сједињених држава демократском путу којим иде Црна Гора. Ово је још један важан корак ка, толико потребном, постизању дугорочног мира и стабилности наше земље и региона", рекао је Брајовић.

Ратификацијом Протокола о приступању наше земље НАТО-у у Скупштини Црне Горе, биће, како је рекао, стављен печат на обновљену независност наше земље.

Вјерујем да ће то представљати окупљање око вриједности које јачају црногорску државност.

Бошковић: Ратификацијом у Сенату, Црна Гора ближа циљу

Коментаришућу ратификацију у Сенату, министар одбране, Предраг Бошковић, оцијенио је да се стварају услови да се и формално заврши процес ратификације у Скупштини Црне Горе.

"На тај начин Црна Гора испуњава свој најважнији вањскополитички приоритет – учлањење у Сјеверноатлантску алијансу и завршавамо један од веома важних процеса када је ријеч о безбједности и стабилности цијелог Западног Балкана", рекао је Бошковић.

Црногорски шеф дипломатије, Срђан Дармановић, сматра да је ратификација велики дан за Црну Гору, јер су, како је рекао, напори наше државне политике добили своју потврду у највећој свјетској демократији.

"Вјерујемо да ће се читав процес ратификације и нашег пријема у НАТО окончати до самита у мају чиме ће Црна Гора остварити један од својих стратешких циљева – улазак у Сјеверноатлантски савез. Након тога ће бити остварен и други циљ црногорске политике – чланство у ЕУ. Тиме се заокружује циклус који је почео обновом државне независности када је грађанима Црне Горе обећан овај пут у кругове привилегованих и развијених земаља", рекао је Дармановић.

Ракчевић: Добра вијест за Црну Гору

Лидер Уре, Жарко Ракчевић, оцијенио је да су добре и очекиване вијести да је Сенат САД ратификовао Протокол о чланству. Вјерује, каже, да ће и ова прича коначно бити завршена и да ћемо моћи да се посветимо свим оним реалним проблемима са којима се Црна Гора данас суочава.

"У окружењу и свијету пуном изазова и искушења, за Црну Гору је много боље да буде у друштву тих 28. најразвијених држава. Чланство у НАТО савезу, као и столица на заједничком столу, су добра шанса за стабилност и бржи свеукупан развој. Без еуфорије, али и идеализације НАТО савеза, вјерујемо да је чланство – стратешки добра одлука за Црну Гору", навео је Ракчевић.

Он је истакао да је на "озбиљним људима и политичким субјектима да, у наредном периоду, потврде да је приступање том савезу добра одлука за обије стране".

"Не само због геостратешког јачања и позиције НАТО савеза на Медитерану, већ и због конкретних доказа у изградњи слободнијег друштва, јачању правне државе и њених институција. Због интезивније борбе прозив свеприсутног организованог криминала и корупције, али и због економског опоравка и развоја", навео је Ракчевић.

Ратификацију поздравила и Позитивна Црна Гора

Зато, истиче Ракчевић, у овом тренутку не треба губити из вида да нам је “потребан шири друштвени консензус на путу опоравка друштва, са свим оним људима који желе добро Црној Гори, али и онима који другачије виде спољно-политичке и безбједносне приортете”.

"Ово је значајан дан за историју Црне Горе и њену даљу демократизацију", саопштила је вршилац дужности предсједника Позитивне Црне Горе, Азра Јасавић.

Она је навела да суштинске реформе у земљи тек предстоје.

"Приоритет је борба против организованог криминала и корупције на високом нивоу, што је једино могуће неопходном позитивном кадровском селекцијом, деполитизацијом и професионализацијом", рекла је Јасавић.

Истакла је да ће одлука Сената имати далекосежне позитивне ефекте за политичку и економску стабилност Црне Горе и земаља у региону и окретање Балкана западно европском цивилзацијском кругу, што је предуслов за његов просперитет.

Бошњачка странка сматра да је ратификација Протокола у америчком сенату признање интеграцијама Црне Горе у НАТО.

“Убједљива већина којом је ратификован протокол говори о снажној подршци политици проширења САД-а као највеће и најзначајније чланице алијансе”, наводи се у саопштењу.

Довршетком процеса ратификације стварају се услови да се у црногорском парламенту донесе политичка одлука о приступању НАТО савезу, што је политички приоритет владине политике, и програмски приоритет Бошњачке странке од њеног оснивања.

“Сматрамо да ће чланство Црне Горе у савезу додатно ојачати стабилност државе, отворити нову развојну перспективу и бити подршка укупним европским и НАТО интеграцијама читавог региона. Приступање НАТО-у значи улазак у поредак демократских вриједности, јачања владавине права у свим његовим сегментима и системски одговор глобалним и локалним сигурносним изазовима”, саопштено је из БС.



Оставите одговор