Транспаренси изложио примједбе на закон о Звиждачима

Транспаренци Интернешенал Босне и Херцеговине (ТИ БиХ) упутио је Парламентарној скупштини БиХ коментаре на приједлог Закона о заштити лица која пријављују корупцију у институцијама Босне и Херцеговине, чије разматрање је заказано за 19. септембар. ТИ БиХ је у указао на недостатке предложених одредби, посебно оних које би могле додатно обесхрабрити грађане да пријављују корупцију у […]

уторак, септембар 17, 2013 / 15:11

Транспаренци Интернешенал Босне и Херцеговине (ТИ БиХ) упутио је Парламентарној скупштини БиХ коментаре на приједлог Закона о заштити лица која пријављују корупцију у институцијама Босне и Херцеговине, чије разматрање је заказано за 19. септембар.

ТИ БиХ је у указао на недостатке предложених одредби, посебно оних које би могле додатно обесхрабрити грађане да пријављују корупцију у БиХ институцијама. Један од примјера је навођење надређеног лица као надлежног ауторитета којима би се пријавитељи требали обратити, што може представљати проблем уколико је то исто лице умијешано у случај корупције који се пријављује.

Такође у приједлогу Закона се пријавитељи обавезују да прво интерно пријаве корупцију унутар институције, а затим да само уколико постоји сумња на неправилности или уколико поступак траје предуго, пријавитељ може пријавити корупцију другим институцијама. ТИ БиХ је указао на потребу омогућавања екстерног пријављивања у сваком случају, како збг убрзавања процеса, заштите пријавитеља и избјегавања могућности непримјереног дјеловања на пријавитеље у оквиру саме институције.

ТИ БиХ је указао и на то да дефинисањем високих санкција за лажно или неосновано пријављивање може доћи да додатног обесхрабривања потенцијалних пријавитеља, посебно ако се на њих стави терет доказивања да ли је пријава поднешена у доброј вјери или не.

Такође, неопходно је скратити рокове за утврђивање статуса пријавитеља корупције, како би им се што прије омогућила заштита и спријечиле штетне радње према пријавитељима, које у великом броју случајева долазе управо од њихових надређених који су предмет пријаве.

ТИ БиХ апелује на Представнички дом ПСБиХ да ревидира приједлог овог Законакако би се избјегла ситуација стварања само привида заштите пријавитељима корупције, а да у стварности механизми ове заштите не функционишу или излажу пријавитеље додатним опасностима.

Неприхватљив је и начин припреме овог Закона, гдје је поново изостала јавна расправа и цијели процес је учињен нетранспарентним. Такође, чињеница да се у исто вријеме усвајају закони о заштити пријавитеља корупције на нивоу БиХ, и ФБиХ, при чему се уводе два различита механизма, може довести до конфузије у заштити пријавитеља корупције, те указује на недостатак стратешког приступа креирању и усвајању закона који су од суштинске важности за борбу против корупције.

ТИ БиХ стога апелује на ПСБиХ да подвргне овај закон доради како би се отклонили сви механизми који могу представљати опасност или одвраћајући ефекат за пријавитеље, те пружила потпуна и усаглашена заштита за лица која пријављују корупцији.



Оставите одговор