Теслићке школе: Свеке године једно одјељење мање

На подручју теслићке општине сваке године у просјеку број ученика мањи је за скоро једно одјељење! Када је ријеч о основном образовању, настава је организована у осам централних и 25 подручних школа. Та мрежа дугорочно може задовољити потребе у овој области ако се узме у обзир стање школских објеката, али ако гледамо стање учила и […]

понедељак, октобар 24, 2011 / 12:21

На подручју теслићке општине сваке године у просјеку број ученика мањи је за скоро једно одјељење!

Када је ријеч о основном образовању, настава је организована у осам централних и 25 подручних школа. Та мрежа дугорочно може задовољити потребе у овој области ако се узме у обзир стање школских објеката, али ако гледамо стање учила и опреме којом школе располажу, онда такве оцјене сигурно не стоје.

Наставу су похађала 3 873 ученика основних школа – просјечно 17 ученика у једном одјељењу – наведено је у подацима општинског Одјељења за привреду и друштвене дјелатности.

Истиче се да од овог броја више од 1 000 ђака чине ученици – путници, тако да је велика обавеза школа да организују распоред часова са потребама превоза и превозника.

"У току ове године у први разред уписано је 399 ученика, што је за четири ђака више у односу на претходну годину или за 200 мање у односу на 2002. годину. У многим школама нема нових полазника или их је уписан минималан број. У Горњој Чечави школа је од прошле школске године затворена, у Горњем Липљу је тек један првачић, док у Горњим Витковцима, Кузманима и Парлозима није уписан ни један нови полазник?!" – упозорено је у информацији овог одјељења.

Протеклих година затворене су школе у Ступи и Планама, а десетине порушених школа у ратним дејствима никад нису ни обновљене, попут централне школе у Студенцима, подручних у Комушини, Бијелом Бучју, Језерима, Козилима… Већину од њих нема ко ни да похађа, јер су у тим насељима углавном стари и изнемогли или су села потпуно празна.

Једина теслићка основна школа у којој је сваке године све више ђака и гдје је донедавно био мањак учионичког простора јесте школа "Иво Андрић" у Ђулићу, која има више од 600 ученика, знатно више него раније. Разлог је то што су готово сва избјегличка насеља општине Теслић изграђена у овом мјесту, а дошао је и значајан број повратника.

Према подацима надлежног општинског одјељења, још у теслићким основним школама недостају наставници, углавном, страних језика, ликовне и музичке културе, математике, физике и техничког образовања, мада је стање много боље него ранијих година, док је проблем кадрова разредне наставе потпуно превазиђен.

Стање школских објеката посљедњих година значајно је поправљено, реконструисане су школе у Стењаку,Булетићу, Влајићима, извршене бројне интервенције и у већини других објеката – уведено централно гријање, оправљени кровови, убачена нова столарија.

Упркос томе, у лошем стању су подручне школе на Мемић Брду и Ратуши, а потребне су адаптације објеката и у Укриници, Лукавцу, Горњем Теслићу и Липљу.

Министар просвјете и културе Српске Антон Касиповић изјавио је недавно да је у теслићке пројекте образовања, културе и физичке културе протеклих година Влада уложила око 3,5 милиона марака и да ће се пратити потребе и у наредном периоду.

Без обзира на лоше услове, ученици су постигли добар успјех, јер их је од укупног броја више од једне трећине одличних, а за нијансу мање врло добрих, док је симболичан број оних који су разред завршили на поправном испиту.

Међутим, остаје проблем пада броја ђака у готово свим школама. Колико је овај тренд изражен показује и примјер Основне школе "Јеврем Станковић" у Чечави, која је, када је изграђена 1976. године, имала 1 400 ђака, а данас их је нешто више од 200. У школи "Вук Караџић" у Витковцима прије рата било је око 600 ученика данас их је скоро пет пута мање.



Оставите одговор