Тачић и Дачи: Причали смо озбиљно о институцијама

Ивица Дачић после састанка са Хашимом Тачијем и Кетрин Ештон изјавио да је договорено привремено решење о наплати царина и отворена тема посебности севера КиМ. Шефица дипломатије ЕУ и српски и косовски премијер су провели више од пет сати на радној вечери, па су се први детаљи о разговору појавили далеко иза поноћи, што ову […]

петак, јануар 18, 2013 / 12:27

Ивица Дачић после састанка са Хашимом Тачијем и Кетрин Ештон изјавио да је договорено привремено решење о наплати царина и отворена тема посебности севера КиМ.

Шефица дипломатије ЕУ и српски и косовски премијер су провели више од пет сати на радној вечери, па су се први детаљи о разговору појавили далеко иза поноћи, што ову рунду дијалога чини најдужом.

Након састанка са Ештоновом, двојица премијера обратили су се новинарима, али свако својој групи, тако да их је било тешко пратити, јавља дописник Б92 који се налази у Бриселу и додаје да је Дачић био "много речитији", за разлику од Тачија, који се само на кратко обратио новинарима.

Српски премијер је рекао да је на састанку договорено да новац од наплате царина на административним прелазима иде у посебан фонд за развој општина на северу КиМ, који ће бити формиран трипартитно, под окриљем ЕУ. Он је истакао и да је то решење привременог карактера и да тек треба утврдити неке техничке детаље, али да је овај договор у складу са националним интересом и ставом косовских Срба да не плаћају царине приштинским институцијама.

Према његовим речима, договорено је да се царина и дажбине на северу Косова уплаћују у посебан фонд за развој севера, а изнете су и замисли како би могле деловати српске институције и како би се дошло до посебног положаја за заједницу српских општина.

У фонд, у којем би учествовали Срби на северу Косова, приштинске власти и Европска унија која треба да оснује тај фонд, биле би уплаћиване све дажбине за робу која иде на север Косова и то би било привремено решење, објаснио је Дачић и нагласио да је тиме удовољено захтеву Срба на северу Косова да царина и друге дажбине не иду у буџет Приштине – новац за фонд би био уплаћиван у једну комерцијалну банку коју би одредила ЕУ.

Режим за предузећа која су до сада била регистрована на северу Косова, неће се мењати, додао је Дачић.

Дачић је рекао да је четврта рунда разговора била отворена и да је "први пут на један озбиљан начин отворено питање паралелизма институција и специјалног односа према српском народу који живи на Косову".

"Паралелизам институција је оно што доводи до парализе читавог система. Говорило се о томе како доћи до институција које су заједничке и прихватљиве и за Приштину и за косовске Србе. Друга тема, уско везана са том, била је посебност српске заједнице на КиМ. Свако је изнео неко своје о свему томе. Не може се очекивати да ће се то решити за једно вече, али то су суштинска питања“, истакао је премијер Србије.

Дачић је додао да ће о овим темама бити речи и током будућих сусрета, а први следећи се очекује у другој половини фебруара и могао би да траје два дана.

"Важно је да до априла остваримо напредак у дијалогу, у складу са резолуцијом и националним интересима“, рекао је Дачић и нагласио да је оптимиста кад је реч о изгледима Србије да до почетка јула добије датум почетка преговора о придруживању ЕУ.

Он је рекао и да су билатерални разговори које је јуче водио са америчким дипломатом задуженим за Балкан Филипом Рикером и са Кетрин Ештон били изузетно позитивни, и да се такав тон у вези са Србијом није чуо у последњих двадесетак година.

А шта је рекао Тачи

С обзиром на то да су се Дачић и Тачи истовремено обраћали новинарима, Тачи косовским, а Дачић српским, изјаве косовског премијера преносе приштински медији.

Тачи је тако рекао да је у Бриселу успостављен механизам, тј. договор за почетак демонтаже онога што Приштина назива паралелним институцијама на северу Косова.

Косовски премијер је такође рекао, према ономе што преносе приштински медији, да је постигнут договор о царинама, које ће бити "наплаћиване по косовском закону".

Такође, КТВ наводи да је Тачи изјавио да је било речи о уклањању паралелних институција на северу Косова, као и да ће "Србима на северу бити дата прилика да изаберу своје легитимне представнике у локалним властима".

Састанак је почео нешто после 20 часова и одржао се у кабинету Ештонове, која је претходно имала кратке одвојене састанке са Дачићем и Тачијем.

Висока представница Европске уније за спољну политику Кетрин Ештон саопштила је јутрос да је у четвртој рунди дијалога Београд и Приштине вођена дуга и конструктивна дискусија и да је постигнут привремени споразум о царинама и другим дажбинама.

"Градећи на споразуму о ИБМ-у постигнутом на последњем састанку 4. децембра 2012. и његовом спровођењу на четири прелаза, два премијера данас су постигла привремено договор о прикупљању царина, дажбина и ПДВ-а", наводи се у саопштењу.

Ештон је додала да је договорено да се поново састану на "интензивном дијалогу" у фебруару, када се очекује да ће бити учињен "значајан
напредак" о питањима која су идентификовали "у складу са закључцима Савета ЕУ из децембра 2012".

Дачић ће данас пре подне у Бриселу разговарати са председником Европског савета Херман Ван Ромпејом.



Оставите одговор