СВОТ: Мало наде за опоравак привреде ове године

У Републици Српској је у 2013. години рецесија заустављена, али је врло мало наде да је опоравак на помолу, оцијенили су у Удружењу економиста РС (СВОТ). Иако је РС лани забиљежила позитивну стопу раста БДП-а за 2,1 посто, анализа доприноса појединих сектора оствареном расту обуздава потенцијално оптимистичке прогнозе. ‘’Чињеница да су носиоци раста углавном били […]

понедељак, април 21, 2014 / 21:13

У Републици Српској је у 2013. години рецесија заустављена, али је врло мало наде да је опоравак на помолу, оцијенили су у Удружењу економиста РС (СВОТ).

Иако је РС лани забиљежила позитивну стопу раста БДП-а за 2,1 посто, анализа доприноса појединих сектора оствареном расту обуздава потенцијално оптимистичке прогнозе.

‘’Чињеница да су носиоци раста углавном били сектори с нижом додатом вриједности и да економски раст није праћен растом запослености у привреди, представља питање његовог квалитета. Фактори на страни понуде немају довољан капацитет раста у себи, а нови извори раста нису активирани’’, навели су економисти у најновијем билтену СВОТ-а.

Највећи лањски пад БДП-а регистрован је у гранама које су најосјетљивије на контракцију домаће тражње: грађевинарство (-2,6 посто), пословање с некретнинама (-0,8 посто), те трговина на велико и мало с угоститељством (-0,2 посто).

Економисти наводе да су посебно забрињавајући трендови у сектору грађевинарства.
За разлику од трговине на мало, која директно зависи од куповне моћи становништва и чији ефекат на раст и запосленост бива неутралисан кроз “увозну пукотину”, сектор грађевинарства је покретач раста и запослености у с њим повезаним дјелатностима.

Исто тако раст запослености домаће радне снаге и тако остварени дохоци представљају основ за увећање домаће потрошње.

Стога, слабљење или јачање грађевинског сектора има значајнији мултипликативни ефекат на остатак привреде.

Имајући у виду претходно наведено, јасно је због чега неповољни трендови у грађевинарству треба да брину.

Наиме, иако је остварена већа вриједност извршених радова од 0,8 посто, она је праћена мањим бројем радника на градилиштима за седам посто и мањим бројем ефективних часова за 6,4 посто.

Такође, просјечна нето плата остварена у сектору грађевинарства у протеклој години је износила 549 КМ и била је мања за 4,9 посто реално у односу на 2012. годину.

Нето плата запослених у грађевинском сектору спада међу најниже у односу на све друге дјелатности.



Оставите одговор