Свемирске мисије: Кад треба стабилност, ту је Линукс

Компјутери унутар Међународне свемирске станице ускоро ће почети да умјесто Виндоуза XП користе Линукс оперативни систем у покушају да се побољша њихова стабилност. Десетине лаптопова унутар опсЛан мреже, која посади пружа виталне функције за обављање свакодневних операција, биће пребачени на Линукс. „Ријешили смо да се пребацимо са Виндоуза на Линукс због тога што нам је […]

уторак, мај 14, 2013 / 12:21

Компјутери унутар Међународне свемирске станице ускоро ће почети да умјесто Виндоуза XП користе Линукс оперативни систем у покушају да се побољша њихова стабилност.

Десетине лаптопова унутар опсЛан мреже, која посади пружа виталне функције за обављање свакодневних операција, биће пребачени на Линукс.

„Ријешили смо да се пребацимо са Виндоуза на Линукс због тога што нам је требао оперативан систем који је стабилан и поуздан – једна који би нам омогућио да га контролишемо унутар саме станице. Уколико је потребно да га апдејтујемо или адаптирамо, ми то сада можемо“, изјавио је Кит Чувала који води опсЛан мрежу за Насу.

Линукс се већ користи за управљање разним системима унутар Међународне свемирске станице, укључујући и првог Робонаута који је на станицу послат 2011. године.

Донекле измијењене верзије Линукса користе се на великим научним пројектима укључујући и Велики хадронски сударач у Церну.

Рачунари МСС раније су били инфицирани вирусом док су радили на Виндоузу 2008. године када је W32.Gammima.AG црв пронађен на станици. Наводно је до рачунара станице доспио преко рачунара једног од астронаута из Русије.



Оставите одговор