Шведска: Нови успјех у раду са матичним ћелијама

Шведски хирурзи су по први пут досад трансплантирали вену развијену у лабораторији од пацијентових сопствених матичних ћелија. Операцију на десетогодишњој дјевојчици обавио је тим стручњака са Гетеборшког универзитета. Овом техником девојчица је поштеђена како узимања вене из њене ногу, што би могло да поремети функцију тог дела тела, тако и добијања туђе вене због чега […]

петак, јун 15, 2012 / 22:23

Шведски хирурзи су по први пут досад трансплантирали вену развијену у лабораторији од пацијентових сопствених матичних ћелија.

Операцију на десетогодишњој дјевојчици обавио је тим стручњака са Гетеборшког универзитета.

Овом техником девојчица је поштеђена како узимања вене из њене ногу, што би могло да поремети функцију тог дела тела, тако и добијања туђе вене због чега би целог живота морала да пије лекове против одбацивања страног ткива.

Постојала је и могућност уградње синтетичке вене, али у њима се често стварају блокаде и угрушци.

Шведски тим је прво узео сегмент вене, дугачак девет сантиметара, из препоне умрле особе и из њега одстранио све живе ћелије.

Потом су у ту вену убризгане матичне ћелије, добијене из коштане сржи дјевојчице, код које је дијагнозирана могућност потенцијално фаталне блокаде порталне вене – крвног суда којим се крв транспортује у јетру на детоксификацију.

Две недеље после "сејања" матичних ћелија у вену, она је трансплантирана дјевојчици техником бајпса. После операције није било никаквих компликација, а нормални проток крви је обновљен од првог тренутка.

Ова техника је уродила изузетним побољшањем квалитета живота дјевојчице, која данас може да шета и до три километра и да упражњава лакше гимнастичке вежбе, напомињу шведски стручњаци.

Ипак, ова техника засад није општепримењива, како због тога што је веома скупа, тако и због неопходне дуге припреме.



Оставите одговор