Србија: Пооштрене казне смањиле број силовања

Број силовања у Србији, посебно у Београду, опао је откако су судови пооштрили казнену политику и откад је ухваћено неколико серијских манијака, пишу београдске "Вечерње новости" позивајући се на податке Министарства унутрашњих послова и Министарства правде. Лист наводи да је пријављених сексуалних деликата у престоници у посљедњих годину дана дупло мање него прије пет година, […]

четвртак, септембар 8, 2011 / 10:38

Број силовања у Србији, посебно у Београду, опао је откако су судови пооштрили казнену политику и откад је ухваћено неколико серијских манијака, пишу београдске "Вечерње новости" позивајући се на податке Министарства унутрашњих послова и Министарства правде.

Лист наводи да је пријављених сексуалних деликата у престоници у посљедњих годину дана дупло мање него прије пет година, чему је највише допринијело склањање неколико познатих серијских силоватеља са улица, који су осуђени на затворске казне веће од 10 година.

У Полицијској управи за град Београд постоји посебан одсјек који се бави управо овим проблемом и чији људи константно врше мониторинг потенцијалних напасника са досијеом.

У 2008. години донијето је 70 осуђујућих пресуда, док је прошле године пао и број оптужница и број пресуда, па је кажњено 58 особа. Али, казне су биле далеко строже.

Како показује посљедња анализа Министарства правде базирана на извјештајима о раду окружних судова, 2008. године, када је запрећена законска казна била од двије до 18 година затвора, најчешће су изрицане казне од једне до три године затвора.

Само 13 одсто казни било је од пет до 10 година, док је на до само годину дана затвора осуђено чак 22 одсто кажњених силоватеља.

У Министарству правде наводе да је прије измјена Кривичног законика чак 58 одсто казни било испод или на граници законског минимума.

Послије измјена Кривичног законика којим су пооштрене казне, 57 одсто је изречено у оквиру законом запрећених граница, број осуђених на затвор од пет до 10 година повећан је на 26 одсто, док је осуђених на од 10 до 20 година било 10,3 одсто.



Оставите одговор