Шпанци поправљају водоснабдијевање у Прњавору

Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију примила је данас руководство шпанске компаније AZIERTA с циљем рјешавања проблема водоснабдијевања и третмана отпадних вода у Општини Прњавор. Како је јавности познато, општина Прњавор је 2005. године била укључена у Програм финансијске сарадње између БиХ и Краљевине Шпаније, кроз кандидовани пројекат изградње посторјења за третирање […]

среда, јул 27, 2011 / 12:47

Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију примила је данас руководство шпанске компаније AZIERTA с циљем рјешавања проблема водоснабдијевања и третмана отпадних вода у Општини Прњавор.

Како је јавности познато, општина Прњавор је 2005. године била укључена у Програм финансијске сарадње између БиХ и Краљевине Шпаније, кроз кандидовани пројекат изградње посторјења за третирање отпадних вода у овој општини. Такође, општина Прњавор је кроз овај програм била корисник концесионог кредита из Фонда за развој (FAD) у износу од 3,800.000 КМ, који је искориштен за изградњу фабрике воде у Кремни.

Тим пројектом је било предвиђено рјешавање питања водоснабдијевања општине Прњавор питком водом путем градње постројења за прераду воде које је пуштено у рад 2004.године. С обзиром да реализација овог пројекта није довела до жељених резултата те да фабрика воде и инсталирана опрема нису омогућили редовну и квалитетну испоруку питке воде, руководство општине Прњавор је још 2009.године обавијестило Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију да пројекат изградње постројења за третирање отпадних вода у овој општини, у датим околностима, не представља приоритетан пројекат, с обиром да не постоји изграђена инфраструктура нити спремност за кредитна задужења за тај пројекат.

Представница Министарства финансија Републике Српске Сања Тонковић на данашњем састанку је истакла да Влада Републике Српске, односно оба ресорна министарства нису била укључена у активности које је општина Прњавор од 2004.године спроводила на реализацији наведених пројеката и да су тек 2009.године од стране општине Прњавор обавијештена да је за ову општину приоритетан Пројекат изградње канализационог система: „Обратили смо се тада Амбасади Краљевине Шпаније у БиХ с молбом да размотре могућност да се у програм финансирања умјесто Пројекта изградње постројења за третирање отпадних вода укључи Пројекат изградње канализационог система, што је Амбасада одбила.Након тога су покренуте процедуре отказивања кредита за општину Прњавор код Шпанског института за кредитирање.“

Руководство компаније AZIERTA је на даншњем састанку исказало интерес да се наведени пројекти још једном размотре у општини Прњавор те да се отказана кредитна средства реактивирају. Они су изразили спремност да у оквиру истих средстава изврше реконструкцију или замјену опреме у фабрици воде и пројектују и изграде централни колектор за третман отпадних вода у Прњавору.

Министар Сребренка Голић је рекла да се радило о билатералном споразуму са јединицом локалне заједнице и да Министарство, иако је ресорно надлежно за комуналне послове, није било укључено у његово склапање, нити је Влада Републике Српске дала сагласност за кредитно задужење општине Прњавор. „Ми ћемо обавијестити руководство општине Прњавор о вашој понуди, али желим да истакнем да свака локална заједница самостално одређује приоритете развоја и да коначна одлука о овом, али и другим пројектима, зависи искључиво од локалних власти. Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију ће поштовати сваку одлуку општине Прњавор“, рекла је министар Сребренка Голић.



Оставите одговор