Сирија – Снажна офанзива владиних снага

Сиријски борбени авиони напали су циљеве на ободу Дамаска, а у току су борбе снага лојалних предсједнику и побуњеника, саопштила је Сиријска опсерваторија за људска права. Предсједник Башар ел Асад реконструисао је владу и именовао седам нових министара. Ваздушним ударима погођена су мјеста Замалка на истоку и Дума на сјевероистоку, а вишеструки напади извршени су […]

субота, фебруар 9, 2013 / 19:54

Сиријски борбени авиони напали су циљеве на ободу Дамаска, а у току су борбе снага лојалних предсједнику и побуњеника, саопштила је Сиријска опсерваторија за људска права. Предсједник Башар ел Асад реконструисао је владу и именовао седам нових министара.

Ваздушним ударима погођена су мјеста Замалка на истоку и Дума на сјевероистоку, а вишеструки напади извршени су и на регион Источне Гуте, на источном ободу града, навела је та организација са сједиштем у Лондону.

Према Опсерваторији, борбени авиони напали су и град Сабинех јужно од Дамаска као и аутопут који води у провинцију Даар. Армија лојална Асаду гранатирала је положаје побуњеника и у граду Дараји, гдје се воде жестоке борбе.

Борбе се воде и у области Џобар на истоку земље, а жестока експлозија чула се током ноћи и на сјеверу гдје су побуњеници наводно напали један војни пункт, пренио је АФП.

Војска је ове недеље покренула снажну офанзиву на подручја око Дамаска, која држе побуњеници.

Прорежимски лист Ал-Ватан објавио је да је војска "рјешена да уништи тероризам око престонице и у великим градовима".

У међувремену, предсједник Башар ел Асад реконструисао је Владу и именовао седам нових министара, објавили су државни медији.

Државна телевизија објавила је да је Асад замјенио министре за нафту, финансије, социјалну заштиту, рад, стамбену инфраструктуру, јавне радове и пољопривреду. На челу кључних министарстава, као што су Министарство одбране и унутрашњих послова, остали су исти људи.

Сиријска економија је у кризи због сукоба побуњеника и снага лојалних Асаду, због чега су многи градови у рушевинама, а индустрија не ради. Како наводи Асошиејтед прес, несташице струје су уобичајене, а у појединим областима Сиријци сатима чекају у редовима за хљеб и бензин.

Огромна штета је на инфраструктури попут мостова, водовода и електрана. Аеродром у највећем граду и комерцијалном центру, Алепу, затворен је због борби. Један амерички долар вриједи 95 сиријских фунти на црној берзи, више него двоструко у осносу на период почетка кризе, средином марта 2011. године, када је вриједио 47 фунти.

Према подацима УН у Сирији је од почетка побуне против Асадовог режима, прије скоро двије године, погинуло више од 60.000 људи.



Оставите одговор