Си Ђинпинг: Воли приватно предузетништво и марксизам

Новог кинеског предсједника описују као допадљивог и шармантног. Ожењен је пјевачицом која је и генерал-мајор. Си Ђинпинг важи за поборника реформи у редовима пете генерације кинеских лидера. Највиши положај 59-годишњи Си преузима у тренутку када би економски раст могао да падне на стопу од седам одсто, најнижу за 23 године. Аналитичари кажу да ће Си […]

петак, новембар 16, 2012 / 08:17

Новог кинеског предсједника описују као допадљивог и шармантног. Ожењен је пјевачицом која је и генерал-мајор.

Си Ђинпинг важи за поборника реформи у редовима пете генерације кинеских лидера.

Највиши положај 59-годишњи Си преузима у тренутку када би економски раст могао да падне на стопу од седам одсто, најнижу за 23 године. Аналитичари кажу да ће Си морати да помири, с једне стране, предузећа и политичаре жељне реформи које је отпочео његов отац седамдесетих година, а с друге, моћне државне монополе и локалне власти, противнике промјена. Ипак за новох кинеског предсједника важи да је неко ко разумије тржиште.

Једна од брига Си Ђинпинга биће да очува већ стечен, и у свијету у великој мјери прихваћен, мирољубиви имиџ Кине. Он, истовремено, треба да модернизује најбројнију армију на свијету (2,3 милиона војника).

Сијев отац Си Џонгсун био саборац Мао Цедунга, али је пао у немилост 1962. године. Послије Маове смрти, као гувернер покрајине Гуангдонг, помогао је Денг Сјаопингу у отварању кинеске привреде.

Си Ђинпинг је 22 године радио у покрајинама, гдје се као партијски секретар прочуо као заговорник приватног предузетништва и борац против бирократије и корупције. Истовремено, искрени је присталица марксистичке теорије.

Иако је одрастао међу елитом, у вријеме културне револуције, као многи млади Кинези био је послат на село да упозна тежак сељачки живот. У Пекингу је завршио престижни Универзитет Цингуа. Оженио се Ке Линглин, ћерком кинеског амбасадора у Британији, и убрзо развео.

Си је био припадник привилеговане елите, чије насљеднике Запад назива “краљевићима”. У контакту с људима Си је отворен и шармантан. Врло је директан и каже шта мисли. Тако је 2004. сардницима рекао: "Обуздајте своје супруге, дјецу, родбину, пријатеље и особље и завјетујте се да нећете користити власт за лично богаћење."

Радио је 22 године у разним покрајинама, да би 2007. постао партијски секретар Шангаја.

– Си ће показати свијету другачије лице. Врло је допадљив, а то је значајно – оцијенио је Сун Џе, са Универзитета Цингхуа у Пекингу, на коме је Си дипломирао хемијски инжењеринг.

Занимљиво је да је 1985. боравио у САД у породици у мјесташцу Мускатин у Ајови да би научио како Американци узгајају житарице и стоку. Приликом званичне посјете САД, вратио се у исти градић у фебруару ове године, да обиђе своје домаћине. Садашња супруга му је Пенг Лијуан, пјевачица с чином генерал-мајора. Наступала је на фестивалима које су на телевизији гледале стотине милиона људи. Њихова кћерка Си Мингзе студира на Харварду.

Пенг је досад била далеко популарнија од Сија и тако ће сигурно остати још до марта, када ће њен супруг постати предсjедник Кине.

Једном приликом Си је изјавио да успjешан политичар мора да буде двосмислен до савршенства. За успjех на политичкој сцени, тврди, „неопходна је одлучност, усредсређеност на конкретне ствари, смелост у доношењу одлука и стрпљење, стрпљење, стрпљење…”



Оставите одговор