Резерват у пламену: Ко влада Бардачом? (ФОТО)

Центру за животну средину локално становништво је дојавило да је на подручју исушених рибњака Бардаче у четвртак изазван пожар који гута трску и околно растиње, што је тренутно једно од ријетких уточишта птица и других врста на овом подручју. Истовремено, Агроимпекс је наставио са сјетвом житарица упркос допису Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију […]

петак, април 6, 2012 / 12:15

Центру за животну средину локално становништво је дојавило да је на подручју исушених рибњака Бардаче у четвртак изазван пожар који гута трску и околно растиње, што је тренутно једно од ријетких уточишта птица и других врста на овом подручју.

Истовремено, Агроимпекс је наставио са сјетвом житарица упркос допису Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС од 21.03.2012. године у којем се јасно наводи да „стање природног подручја не смије бити погоршано“.

„По информацијама којима располажемо, Агроимпекс је добио негативно Рјешење за пренајмену земљишта из рибњака у пољопривредно земљиште, чиме су њихове тренутне радње на сјетви потпуно нелегалне“, истиче Виктор Бјелић из Центра за животну средину.

На састанку 21.03.2012. са ресорним министарством за животну средину и Заводом за заштиту културно-историјског и природног насљеђа, договорено је да се по хитном поступку, у року од мјесец дана, донесе Рјешење о претходној заштити мочварног комплекса Бардача, те да се приступи активностима на рехабилитацији тог подручја.

Упркос свему наведеном, Агроимпекс се и даље понаша као владар Бардаче и тиме погоршава стање екосистема и чини прекршај који се по Закону о заштити природе РС (члан 46.) кажњава са новчаном казном од 1 000 до 10 000 КМ за правна лица, а за одговорно физичко лице од 500 до 1 000 КМ.

Центар за животну средину сматра да су ове казне изузетно ниске и непримјерене за овај и сличне прекршаје које је Агроимпекс у посљедњих 10 година починио, за шта по доступним информацијама до сада није одговарао.

Очигледно је да се процедура заштите Бардаче мора убрзати, те је Центар за животну средину иницирао састанак сљедеће седмице по овом питању са ресорним министарством, Заводом за заштиту културно-историјског и природног насљеђа и Инспекторатом РС, како би се спријечиле активности које су на штету овом подручју, те се одредили наредни кораци ка заштити и управљању.



Оставите одговор