Разводи све учесталији

Брачни бродоломи у РС све су учесталија појава, тако да, према статистици, у просјеку сваки шести брак буде окончан разводом. Супружници једни другима леђа окрећу најчешће у Бањалуци, што је и очекивано, јер је ријеч о најмногољуднијој општини у РС, а слиједе Бијељина, Приједор и Теслић. Статистика показује да од хиљаду склопљених бракова "пуцају" готово […]

понедељак, јул 30, 2012 / 13:12

Брачни бродоломи у РС све су учесталија појава, тако да, према статистици, у просјеку сваки шести брак буде окончан разводом.

Супружници једни другима леђа окрећу најчешће у Бањалуци, што је и очекивано, јер је ријеч о најмногољуднијој општини у РС, а слиједе Бијељина, Приједор и Теслић.

Статистика показује да од хиљаду склопљених бракова "пуцају" готово 153, а посебно забрињава чињеница да се број развода вртоглаво повећава, тако да их је прошле године забиљежено 886, а годину раније – 517.

Истовремено, из података Републичког завода за статистику примјетно је да су младенци при изговору судбоносног "да" све старији.

Просјечна старост при склапању брака за младожењу прошле године била је 31,2 године, а невјесте су, приликом изласка пред матичара, у просјеку имале 27,4 године.
"У периоду од 1998. до прошле године старосна граница склапања првог брака за младожењу је помјерена за једну годину", истичу у Републичком заводу за статистику, те додају да бракови најчешће "пуцају" када они који су се клели на вјечну љубав имају више од 50 година.

Перо Баришић, социолог из Бањалуке, истиче да су тенденција пораста броја развода бракова и касног уласка у брачну заједницу продукти савременог друштва.

"Извор оваквог феномена двоструке је природе. С једне стране представља тековину демократских вриједности и индивидуализма као врховног постулата данашњице, док са друге стране репрезентује кризу породице као основне ћелије, а самим тим и цјелокупног друштва", наглашава Баришић.

Демографи наводе да је посебно забрињавајућа чињеница то што се све касније улази у брак.

"Просјечна старост младожења и невјести у нашој земљи све је већа. Разлог се, између осталог, огледа у чињеници да је младо становништво све више заокупљено високим образовањем, за разлику од ранијих времена, када се завршавала основна или средња школа, а затим се склапао брак", наводе демографи.

Јан Златан Куленовић, извршни директор Омладинске информативне агенције БиХ, истиче да је примјетно да млади све касније улазе у бракове, те додаје да је питање финансијске (не)сигурности један од разлога за овакву ситуацију.

"Амбијент у којем се налазимо и глобални трендови нису ‘плус’ ни за ступање у брачну заједницу, а мислим да утичу и на трендове који се односе на разводе", каже Куленовић.

Док се пред матичаре све касније одлази, а правници због развода имају пуне руке посла, бијела куга "хара" у многим општинама у РС, али то младе људе, очигледно, не брине много.



Оставите одговор