Први кинески банкрот: После њега све другачије?

За младо кинеско тржиште корпоративних дужничких обавеза у априлу ће наступити преломни тренутак. Тада ће један платежно неспособни произвођач хемијских влакана вјероватно постати прва кинеска компанија која ће да прогласи банкрот. Банкрот фирме "Шандонг Хелон", којој предстоји отплата 400 милиона јуана (63,43 милиона долара) по комерцијалним записима који доспјевају 15. априла, уздрмаће цјелокупно кинеско тржиште […]

петак, март 30, 2012 / 06:01

За младо кинеско тржиште корпоративних дужничких обавеза у априлу ће наступити преломни тренутак.

Тада ће један платежно неспособни произвођач хемијских влакана вјероватно постати прва кинеска компанија која ће да прогласи банкрот.

Банкрот фирме "Шандонг Хелон", којој предстоји отплата 400 милиона јуана (63,43 милиона долара) по комерцијалним записима који доспјевају 15. априла, уздрмаће цјелокупно кинеско тржиште дуга и повећати приносе на корпоративне облигације.

Тај банкрот ће, међутим, у дугорочној перспективи допринијети развоју кинеског тржишта обвезница и приморати инвеститоре да озбиљно узму у обзир кредитне ризике, истичу аналитичари.

"Надам се да ће то упозорити инвеститоре на то како оцјењују ризике, с обзиром да их они раније нису процјењивали", указао је Фрејзер Хоуји из брокерске групације ЦЛСА, са сједиштем у Хонгконгу, коаутор књиге о кинеском финансијском систему "Црвени капитализам".

"Код нас заиста не постоји култура кредитног ризика", сагласан је један кинески брокер са тржишта обвезница у Шангају.

Боља процјена ризика треба да повећа могућност тржишта да одобрава кредите малим, ризичним, приватним компанијама које сада практично не могу да добију банкарске кредите, пренио је Ројтерс.

У краткорочној перспективи тај банкрот ће, међутим, бити извор проблема за мале и средње кинеске компаније, прије свега приватне, које се све чешће окрећу тржиштима дуга, с обзиром на недоступност банкарских кредита.

Тржишта сматрају да ће, ако "Хелон" прогласи банкрот, и други кинески сектори такође бити подложни сличним банкротима, а цијели хемијски сектор би могао да привремено доживи суноврат.



Оставите одговор