Приједор: Милион КМ за нову дворану

За почетак изградње нове спортске дворане у приједорском насељу Урије, у буџету града Приједора за ову годину намијењено је милион марака. Основна намјена дворане је одржавање спортских такмичења у рукомету, кошарци, одбојци, малом фудбалу и свим борилачким спортовима, како на нивоу БиХ, тако и на међународном нивоу. Капацитет гладалишта биће 1.880 мјеста за посјетиоце, 50 […]

четвртак, јануар 17, 2013 / 09:58

За почетак изградње нове спортске дворане у приједорском насељу Урије, у буџету града Приједора за ову годину намијењено је милион марака.

Основна намјена дворане је одржавање спортских такмичења у рукомету, кошарци, одбојци, малом фудбалу и свим борилачким спортовима, како на нивоу БиХ, тако и на међународном нивоу.

Капацитет гладалишта биће 1.880 мјеста за посјетиоце, 50 мјеста у ВИП ложи и 12 мјеста у ложи за новинаре.

Осим главног терена, дворана ће имати шест спортских свлачионица, свлачионице за судије и делегате, амбуланту за узимање узорака и двије сале за загријавање спортиста, а сви простори капацитетом задовољавају стандарде спортова који су планирани за овај простор.

Додатни спортски садржаји су такмичарска куглана са четири стазе и угоститељским садржајем, велнес центар и мања сала са двије свлачионице за тренирање борилачких спортова, док ће у приземљу до главне саобраћајнице бити пословни простор.

"Планирано је да се све слободне површине у оквиру парцеле уреде према будућим потребама корисника и максимално могуће озелене. Такође је планирано формирање зеленог тампона гдје би високо дрвеће ублажавало негативне посљедице буке и прашине", наводи се у документу Основни технички показатељи Завода за изградњу града Приједор.

Капацитет паркин простора је 122 мјеста за путничке аутомобиле и четири паркинг мјеста за аутобусе, а уређени плато испред дворане, будући пјешачки трг, имаће љетну позорницу.

У првој фази, која се планира у овој години која ће коштати 950.000 КМ, предвиђен је први дио армиранобетонске конструкције.

У другој фази, вриједној 1.678.000 КМ, предвиђени су преостали дио армиранобетонске конструкције, кровна челична конструкција са покровом, одвод воде са крова, фасадни панели кровне конструкције, громобранске инсталација и дио зидарских радова.

У документу нису наведни рокови за другу фазу нити укупна вриједност радова у осталим, каснијим фазама.



0 КОМЕНТАРА

  1. Nezaposlenih preko deset hiljada.Gladnih svakim danom sve više.Zar nije bolje ulagati sredstva u nova zapošljavanja u proizvodne kapacitete, pa iz ostvarene akumulacije graditi ovakve objekte.Predlažem svima onima koji donose ovakve odluke da malo prošetaju ulicama ovog grada,pogledaju u lica zabrinutih ljudi koje budu sretali,da ih upitaju kako žive i od čega.
    Nisam ja protiv izgradnje sportskih dvorana,ali ima mnogo važnijih prioriteta u ovom teškom vremenu po ovaj napaćeni narod.

  2. „Nisam ja protiv izgradnje sportskih dvorana„

    ја јесам. граде дворану, умјесто да се одреже финансирање хиљада којекаквих спортских клубова и организација препуних прдоња и болесно неспособних људи. 95% клубова у РС треба погасити. и то не да треба, него је већ касно, требало је давно. јебо их спорт у стау. ако хоћеш да се такмиче са „европским клубовима“, нека дигну кредит, продају бубрег, пошаљу жене да флаутају по насељу за петака.

  3. Da je nekome u cilju da ljudima , ne samo u ovom gradu, nego i u cijeloj RS, bude bolje, ne bi ni došli do prosjačkog štapa. Sve imamo samo nam dvorana fali nova dvorana! Bravo gazda! Koliko će se feudalci ugraditi u tome?
    Malo je biti šesti po bogatstvu u BiH, valjalo bi prići malo bliže vrhu.
    Da vam još kažem kakvi grafiti se pišu po Prijedoru:

    Nikoliću, uhapsi čika Marka!

  4. Dvorana će stvoriti uslove za bavljenje sportom omladine, kad veće nemogu da rade. Treba nagomilanu negtivnu energiju nezadovoljstva omladine koje je jedina sposobna da organizuje pobunu i revoluciju protiv režima potrošiti na besmislena bavljenja sportom, do besvijesti, svi u sportove i treninge. To je projekat obrazovnog sistema koji imamo. Omladina se od osnovne škole gura u sport i trening.
    Potrebno je omladinu gurnuti na stadione, pretvoriti ih u gomile huliganskih navijača, neka se tuku između sebe.
    Sport je postao ideologija savremenog kapitalizma.
    Što narod ima manje hljeba to mu se nudi više igara, ne bi li zaboravio da nema ni hljeba ni posla.
    Samo naprijed u uspiješno zaduživanje. Čudno bi bilo da su napravili na Drini i Trebišnjici hidroelektranu koja bi porizvodila. Da su izgradili u Uglejviku termoelektranu.
    Ali po Vašingotndskom sporazumi MMF-a, Svetske banke i američke vlade, državama koje uđu u njihov proces reformi se nalaže da se držva povlačiiz privrede i da privredu prepušta domaćoj mafiji i stranim investitorima MMF-a i Federalnih rezervi, a to podražumijeva da im se uz privredu prepoštaju i prirodni resursi. Ovako ćemo se zaduživati i zidati besmislene zgrade koje strahovito koštaju dok se svi oni od ministrastva do lokalne uprave ugrade. Narod ostade u kreditima. A ko će to vraćati.
    Sve strane investicije su smislile Federale rezerve koje mogu da naštampaju dolara koliko im treba. Tako da eć oni pokupovati naše prirodne resusre po cijeni koliko košta samo štampanje tih novčanica u štampariji. Ali ta Zapadna papirnata imperija izgrađena na naštampanim bezvrijednim dolarima se postepano urušava. Kad se Evroazijsi savez koji je u procesu formiranja ojača i izbaci dolaz kao valutu iz Azije i Rusije. VIdećemo da li će se moći kupovati ruski i azijski resursi tim naštampanim dolarima. I šta na sve ove besmislene infrastrukturne investicije reći. KO ŽIVI NA KREDIT UMIRE NA RATE.

  5. како мислиш није? шта су све спортски ентузијасти у стању да постигну и да жртвују пише у свим новинама сваки дан на минимум 5 страна, те минимум 5 мин свих вијести. све за спорт, за здрав дух, за представљање њиховог града, републике српске и бих у… како оно.. љепшем свјетлу. не вјерујем да су такви женили неке које исто тако нису ентузијасткиње и спремне да подреде све клубу и граду и добрим резултатима.

  6. Те шеме са спортским дворанама су постале већ отрцане и познате, исто као садња светлећих бандера по угашеним селима.

    Има ли неко да је боље упознат са причом око СД у Кнежеву. Незнам детаљније, али ми остало у сећању, по причи, да је општина продала приватном лицу за стотинак хиљада, а влада снсд-а хтела да поново откупи за 1,7 милиона…
    Дикле се стигло?
    Шифра: Забринути читалац!

  7. Оно што су овдје написали Веља Сикирица и Славија, ствари су које не да потписујем – већ не могу да се начудим како неко на руководећој позицији може бити оволико ретардиран.

    Треба ми само једна вијест да ће неко да направи фабрику од државних пара. Мислим само да десет отворених фабрика може оправдати прављење спортске дворане.

    Пуна села школа које је обновио Касиповић, па их већ сљедеће године затворио јер у њима нема дјеце. Пободу уличну расвјету по селима па онда село нема пара да плаћа струју и угасе је…

    Тешко ли нам је са оваквима.

  8. „Estetika sportskog spektakla

    Sportski spektakl predstavlja vrhunac sportske estetike. Režiranje spektakla najviši je oblik manipulacije ljudima upotrebom najsavršenijih tehničkih sredstava i naučnih metoda. Suština sportskog spektakla je dizanje marginalnog na nivo sudbinskog, da bi se marginalizovala suštinska društvena pitanja i njihovo „rešavanje“ prepustilo plutokratiji. Sport se uvek prikazuje u idealizovanom svetlu, budući da je otelotvorenje osnovnih principa na kojima se zasniva vladajući poredak. Istovremeno, spektakl postaje reklamno pakovanje sportske robe, što znači tržišni oblik pojavljivanja principa na kojima se zasniva kapitalizam. Smisao savremenih sportskih predstava nije da proizvedu religiozni odnos gledalaca prema vladajućim vrednostima postojećeg sveta, na čemu je insistirao Kuberten, već da im pruže mogućnost za (prividno) bekstvo iz svakodnevnog života. Sportisti se ne bore za istinske ljudske vrednosti i ne motivišu ljude da se suprodstave nepravdi, već su otelotvorenje vladajućih vrednosti i kao takvi mitološke ličnosti koje dobijaju legendarne karakteristike i biografije, poput „heroja“ iz nacionalnih mitologija, i obeležavaju epohu. Istovremeno, oni su pokretni reklamni panoi multinacionalnih koncerna i simbol njihove ekspanzivne („pobedničke“) moći, što znači da su specifična roba kojom se obezbeđuju strateški ciljevi vladajućeg poretka. Tome je podređena i estetika spektakla putem koga sportisti postaju obogotvorenje vladajućih vrednosti i kao takvi simboli kapitalističkog paganizma: glorifikovanje pobednika postaje glorifikovanje vladajućeg poretka.

    Glavna uloga sporta nije više da bude pokazatelj razvojne snage vladajućeg poretka i u tom smislu nosilac „progresa“, već da se obračuna s (kritičkim) umom i izvrši depolitizovanje potlačenih. Smisao sportskog spektakla nije da stvori telesno i duhovno aktivnog čoveka, već profitabilnog „gledaoca“ koji će, u neradnom vremenu, biti prikovan za TV ekran, ili će „slobodno vreme“ provoditi na stadionu i u sportskoj hali. Sa ideološke, prešlo se na psihološku ravan: sportski spektakli služe da zaslepe i „pacifikuju“ ljude. „Grandioznost“ spektakla srazmerna je životnoj bedi u kojoj se nalazi sve veći broj ljudi. Sve se čini da se obezvređeni čovek zaseni blještavim sjajem i pruži mu mogućnost da „doživi“ da učestvuje u nečem „velikom“ i pobegne iz svakodnevnog sivila. „Veličanstvena“ dimenzija „pobednika“ druga je strana ponižavajućeg društvenog položaja „gubitnika“ (radnih slojeva). Vladajući establishment kapitalizma odbacio je ideju o „srećnom svetu“ koja je gotovo dva veka bila glavni ideološki mamac za potlačene radne „mase“. Umesto obećanog „boljeg života“, obespravljenima se „nude“ sve krvaviji sportski spektakli kao kompenzacija za sve krvaviji život – koji treba da ga „pomire“ (Kont) sa postojećim svetom i spreče ga da postane svestan vladajuće (destruktivne) tendencije razvoja sveta. Stadion, kao najautentičniji prostor duhovnog ropstva savremenog čoveka, postaje „prostor slobode“ i „oaza sreće“ gde savremeni cezari sede u „počasnim ložama“ ne da bi gledali borbe savremenih gladijatora, već da bi se uverili da su „mase“ obespravljenih (još uvek) pod kontrolom. „

    http://www.borenje.info/baza-znanja/razno/sport-i-umetnost-prvi-deo.html

Оставите одговор