Португалци освојили Европско првенство

Португалци су савладали домаћина Француску 1:0 у финалу ЕУРО 2016, голом резервисте Едера у продужецима.

понедељак, јул 11, 2016 / 07:59

Едер је у 109. минуту савладао Ига Лориса, ударцем по земљи са око 25 метара, у мечу који је обиљежила повреда Кристијана Роналда и његов излазак са терена већ у 24. минуту.

Француска је имала више од игре у Сен Денију, Руи Патрисио је блистао на голу послије удараца Гризмана, Сисокоа, Жируа, спасила га је и статива, али није успјела да сломи ривала.

Португалци су славили у свом другом финалу ЕП, први пут савладавши домаћина неког турнира. Французи су пропустили шансу да освоје трећу титулу, другу као организатор.

Екипа Фернанда Сантоша је први пут савладала “Триколоре” послије десет узастопних пораза у протеклих 40 година, нанијевши Французима први пораз на домаћем терену на великим такмичењима.

Иако овај пут није имао значајну улогу у финалу, Роналдо је други пут ове године освојио Европу, након клупске сада има и репрезентативну титулу. Најавио је да ће плакати од среће ове недјеље, прве сузе су биле због туге, али су стигле и радоснице.

Португал је на ЕП у Француској добио само једну од седам утакмица у регуларних 90 минута. Освојио је ову титулу у “италијанском” маниру.

Прво полувријеме донијело је очекиван однос снага на терену, Французи су контролисали лопту, а Португалци чекали шансу из евентуалне грешке или контре.

Домаћа селекција је неколико пута добро запријетила ривалу, Гризман и Сисоко су шутирали, али је одлично интервенисао Патрисио.

Ипак, није игра обиљежила прво полувријеме, већ повреда Кристијана Роналда, послије судара кољенима са Пајеом, па је највећа звијезда турнира већ у 24. минуту морала ван терена.

Настављено је у истом ритму, Французи су контролисали ритам, а Португалци вребали из контранапада.

“Триколори” су у других 45 минута имали неколико добрих шанси, посебно је улазак Комана уместо Пајеа размрдао тим, али је сјајан на голу Португала био Патрисио.

Након што је зуаставио опасне шутеве Жируа из казненог и Сисокоа са око 25 метара, у 92. минуту је имао и среће, јер је статива спријечила гол Жињака.

У првом продужетку су Французи наставили да диктирају темпо, али су у посљедњем минуту имали среће послије шута Едера главом после корнера.

На самом старту другог продужетка Португалци стижу до вођства. Није прошао ни минут након што је Гереиро погодио пречку из слободног ударца, а Едер је шутем по земљи савладао Лориса са око 25 метара.

Португалци су знали како да “умртве” игру у посљедњих десетак минута, па Француска није имала ниједну шансу да избори пенале.

Португал – Француска 1:0 (0:0)

Едер 109′

Португал (4-1-3-2): Патрисио – Гереиро, Фонте, Пепе, Седрик – Карваљо – Силва (Мутињо 66′), Марио, Санчеш (Едер 79′) – Нани, Роналдо (Кварежма 25′)

Француска (4-4-2): Лорис – Евра, Умтити, Кошјелни, Сања – Матуиди, Погба, Паје, Сисоко (Марсијал 110′) – Гризман, Жиру (Жињак 78′)