Порторико би да буде 51. држава САД

Тијесна већина Порториканаца гласала је за то да Порторико постане 51. америчка држава на необавезујућем референдуму. То међутим мора да одобри амерички Конгрес. Бирачима су на јучерашњем референдуму била постављена два питања о политичком статусу Порторика, острву са скоро четири милиона становника, јавља АП. Прво питање гласило је да ли статус Порторика треба да остане […]

среда, новембар 7, 2012 / 23:14

Тијесна већина Порториканаца гласала је за то да Порторико постане 51. америчка држава на необавезујућем референдуму. То међутим мора да одобри амерички Конгрес.

Бирачима су на јучерашњем референдуму била постављена два питања о политичком статусу Порторика, острву са скоро четири милиона становника, јавља АП.

Прво питање гласило је да ли статус Порторика треба да остане непромењен. Друго питање је било да изаберу једну од три опције: америчка савезна држава, независност или суверена слободна асоцијација са везама са САД.

Скоро 54 одсто бирача гласало је за промену статуса, док се 46 одсто определило за постојећи статус. Што се другог питања тиче, о којем су се изјаснили и они који подржавају постојеће стање, за статус Порторика као америчке савезне државе гласао је 61 одсто бирача, за суверену слободну асоцијацију, која би омогућила већу аутономију, 33 одсто, док је опција независност добила само пет одсто гласова.

Амерички председник Барак Обама раније је подржао референдум и обећао да ће поштовати вољу Порториканаца у случају јасне већине, међутим за сада није јасно да ли ће амерички Конгрес расправљати о резултатима референдума или ће Обама сматрати да постоји довољно јасна већина.

Порториканци су већ дуго подијељени по питању политичког статуса своје државе и дебата о политичком статусу острва већ дуго доминира политиком у Порторику, гдје се политичке партије дијеле на оне које се залажу за статус америчке државе, независност или подржавају садашњи статус комонвелта који има самоуправу.

Плебисцит је предложио републикански гувернер Комонвелта Пуерторико Луис Фортуњо, који је предсједник Нове прогресивне партије.

Присталице садашњег статуса као територије САД сматрају да је то билатерални пакт који острву омогућава извјесни степен аутономије, али и да, истовремено, буде део САД. Противници, међутим, тврде да то значи да је Порторико, заправо, колонија САД.

У складу са досадашњим статусом комонвелта, Порториканци који живе на острву су амерички држављани, али не могу гласати на предсједничким изборима у САД и њихов једини представник у Конгресу је члан Представничког дома, који нема право да гласа.

Већина Порториканаца не плаћа федерални порез на доходак, али уплаћују новац у пензиони фонд, имају право на социјалну помоћ и служе војску у САД.



Оставите одговор