Политичка кампања у Србији #15

Предсjедник Либерално-демократске партије Војводине Душан Мијић каже да ће се та странка залагати за редефинисање енергетског споразума са Русијом, за који је рекао да је дубоко штетан за Војводину. "’Гаспромњефт’ вади 700 милиона евра нафте годишње, остављајући у Банату потпуну пустош и плаћајући у мизерном делу три одсто за рудну ренту", рекао је Мијић на […]

четвртак, фебруар 27, 2014 / 15:24

Предсjедник Либерално-демократске партије Војводине Душан Мијић каже да ће се та странка залагати за редефинисање енергетског споразума са Русијом, за који је рекао да је дубоко штетан за Војводину.

"’Гаспромњефт’ вади 700 милиона евра нафте годишње, остављајући у Банату потпуну пустош и плаћајући у мизерном делу три одсто за рудну ренту", рекао је Мијић на конференцији за новинаре.

Мијић је за "штетни" енергетски споразум окривио тадашњег премијера Србије Војислава Коштуницу и тадашњег председника Србије Бориса Тадића, за којег је рекао да се никада није покајао због тога, као ни због доношења Устава Србије из 2006. године.

Мијић је подсетио да се сутра навршава 40 година од усвајања Устава Војводине у социјалистичкој Југославији и додао да је у периоду од 1974. до 1990. године имала период свог највећег развоја и када је БДП те покрајине био одмах иза словеначког, а понекад и већи од њега.

"Данас Хрватска и Словенија имају три до четири пута већи БДП од Војводине", рекао је Мијић.

Заложио и за ефикаснији начин спровођења процеса враћања пољопривредног земљишта грађанима. "Време је да бивши власници добију назад своју земљу", рекао је Мијић.

Професорка уставног права Маријана Пајванчић оценила је да аутономија Војводине није гарантована Уставом Србије, већ законима, што значи да оквир војвођанске аутономије може да сужава и проширује проста парламентарна већина у републичком парламенту.

"Аутономија Војводине мора се чврсто гарантовати Уставом. Није довољно рећи да су то послови од покрајинског значаја, јер то не значи ништа. Војводина мора имати право да својим прописима регулише питања која су у њеној изворној надлежности", рекла је Маријана Пајванчић.

Према њеним речима, у Уставу не постоје чврсте гаранције о томе шта је садржина аутономије Војводине, што је примедба и Венецијанске комисије.

Она је навела да је потпуно извесно да Србија са оваквим уставом неће ући у ЕУ, додавши да данас живимо у високо централизованој држави, која своју неефикасност демонстрира свакодневно, од гужви на шалтерима па надаље.

СВМ жели да учествује у власти са СНС-ом

Савез војвођанских Мађара спреман је да након 16. марта учествује у власти коју би предводила Српска напредна странка. Истовремено, не види разлог за превремене покрајинске изборе, јер је тамо у добрим односима са ДС, каже председник те странке Иштван Пастор, уверен да би Статут Војводине сада лакше прошао него пре неколико месеци.

Пастор, који очекује да СВМ на парламентарним изборима освоји пет посланичких мандата, каже у интервјуу Танјугу да они "играју отворених карата" и да СНС виде као потенцијалног партнера након 16. марта, иако конкретних разговора још није било.

Ипак, у свим разговорима у протекле две године, како је навео, "та дугорочна амбиција била је наглашена".

"За време мандата владе која је сада у техничком статусу било је сигнала и отворене могућности да СВМ постане део парламенатрне већине….Мислим да ствари иду у том правцу и да је то данас могуће", објашњава Пастор.

То, објашњава, не значи борбу за позиције и фотеље, већ поштен однос према потенцијалним бирачима, при чему СВМ јасно каже да жели да буде део власти, јер је уверен да је у овом деликатном периоду за Србију од интереса да буде присутан тамо где се одлучује.

То, с друге стране, не значи ни да СВМ жели, рецимо, позицију потпредседника или било ког министра, напомиње Пастор и додаје да би његова странка била задовољна местом државног секретара или помоћника министра и то у областима за које су посебно заинтересовани, попут привреде, инфраструктуре, пољорпивреде, здравства, мањинска права.

Коментаришући чиењицу да је СВМ променила однос према напредњацима, Пастор истиче да ту није реч о ставу странке, већ Мађара, који су увидели да се у протекле две године почело с решавањем проблема упркос другачијим очекивањима након формирања владе.

Примећује, међутим, да би за СВМ као мањинску странку било кобно да се везује на емотивној основи за оне који ће можда за четири или осам година доћи у ситуацију да поново добију поверење већине српског друштва.

"Из разлога политичке рационалности донели смо одлуку да желимо да будемо део парламентарне већине, то није емотивна одлука већ одлука везана за нашу амбицију да реализујемо наш програм", наглашава Пастор, који верује да однос са СНС може бити "крајње поштен".

Говорећи о Статуту Војводине, Пастор каже да расписивање ванредних парламентарних избора није успорило рад на том документу и да је 90 одсто ствари усаглашено у стручном смислу, али да би, премна његовој процени, политичко надметање око Статута у предизборној кампањи донело више штете него користи и отежало цео посао.

Зато ће, објашњава, сачекати да прођу избори и да се након конституисања републичког парламента крене у консултације, јер иако су превазиђене "литице на којима се све могло насукати", још има неколико отворених питања, о којима није желео у овом тренутку да говори.

"Сматрам да је шанса да се договоримо и за Статут обезбедимо двотрећинску већину у покрајинском парламенту и апсолутну у будућем републичком парламенту, при чему не знам ни какакв ће бити састав тог праламента, већа него што су били изгледи у децембру", оценио је Пастор, уверен да би цео посао могао да буде завршен до 6. јуна.

Он каже да није било каква двотрећинска већина циљ, већ таква која иза себе има апсолутну већину у републичком парламенту.

"Да разголитимо читаву причу – потребна је таква двотрећинска већина која значи истовремену подршку и ДС-а и опозиције, ту пре свега мислим на СНС. Таква већина је важна у покрајинском парламенту, јер обезбеђује апсолутну већину на републичком нивоу на бази претпоставки које данас имамо у односу на исход републичких избора", прецизира Пастор.

На питања како гледа на захтеве за промену Устава, који би дефинисао и положај Војводине, од којих су неки стигли и од његовог покрајинског коалиционог партнера Бојана Пајтића, Пастор каже да му је драго што је Пајтић променио мишљење.

"Ми мислимо да Устав треба мењати, а треба видети у ком делу и на који начин", сматра Пастор додајући да то не значи промену става странке о том питању, јер, како каже, СВМ је и даље заинтересована да Војводина има закондавну, извршну и делимично судску власт, са економском самосталношћу у оквирима Србије.

Однос СВМ и демократа у Војводини, како оцењује, ни сада ни убудуће не би требало да буде разлог за расписивање покрајинских избора.

"Ми желимо да се држимо договора не зато што смо заљубљени у партнера, већ зато што живот тако функционише – ако се око нечега договоримо треба да истрајемо".

Пастор, који је и председник Скупштине Војводине, признаје да је ДС умела у протеклом периоду да буде некоректна према његовој странци, али то види као део "увреженог понашања будући да је ДС навикла да као довољно моћна и велика странка може тако да се понаша".

Коалиција је, тврди, данас стабилна, барем што се тиче СВМ и ДС, а проблеме не очекује ни због тога што је СВМ у појединим локалним срединама у коалицији са СНС, нити због тога што се евентуално може десити на републичком нивоу.

Пастор, наиме, не очекује да резултат републичких избора утиче на односе у Покрајини, мада, примећује, последице изборних надметања са демократама, могле би учинити читаву ситуацију флуиднијом него што је то данас.

"То је ипак будућност, а шта ће се дешавати у предстојећим данима и недељама мислим да то нико данас не зна", закључио је Пастор.

Илић: Нова влада мора бити ефикасна

Председник Нове Србије Велимир Илић изјавио је приликом посете Ћићевцу и Варварину да нова влада која ће бити формирана после избора мора бити ефикасна и напоменуо да су избори расписани да би реформе у Србији биле што брже и квалитетно спроведене.

"Није довољно да у некој општини запослимо 10 или 20 људи и да кажемо да смо покренули нешто. Направили смо мали помак, али недовољан. Морамо да запослимо 1.000 људи у неким мањим местима, па тек онда да кажемо да имамо резултат", рекао је Илић.

То ћемо моћи само ако покренемо привреду и ојачамо економију", нагласио је Илић, уз оцену да једино коалиција око СНС, у којој је и НС, има конкретна и реална решења за остваривање тих циљева.

Грађане Расинског округа позвао је да изађу на изборе 16. марта и гласају за листу број 1 и дају подршку "најбољем кандидату Александру Вучићу", који ће Србију сигурно повести напред, саопштила је НС.

Вучић гарантује Србима на Косову безбједност и опстанак

Лидер Српске напредне странке Александар Вучић поручио је Србима на Косову и Метохји да им гарантује безбедност и опстанак.

"Мораћемо много тога код себе да поправимо, али немојте да бринете, гарантујем да нико неће угрозити вас и вашу децу, ваш опстанак на Косову и Метохији, и то не говорим само вама на северу Косова, већ и Србима у Прилужју, Племетини, Гораждевцу, Хочи, од Грачанице до Косовског Поморавља. У сваком месту на Косову и Метохији ће Срби опстати и бити безбедни", рекао је Вучић.

Пред великим бројем грађана на митингу у Лепосавићу, Вучић је рекао да зна да су Срби на Косову забринути, да им није много стало до митинга и политичких окупљања, да размишљају о будућности и будућности своје деце, што је, како је подвукао, много важније од поклича, изборних листа и изборних резултата.

"Свашта су радили и радиће. Хапшење наших људи после 12 или 15 година за наводне злочине, као да пре тога нису могли да знају да је нечега било, а очигледно није било, показује да се неко плаши српске снаге и јединства. Наш одговор мора да буде храбар и мудар", поручио је Вучић.

Истакао је да је у Бриселу више пута изговорио "тешку и непристојну реч", али да је увек знао колико је важно да се паметно и мудро остварују циљеви за наше људе, те да је то важније од хвалисања и празног јуначења.

Резултат за наш народ такав је да увек можете да кажете да је КиМ део Србије, да на КиМ безбедно живе Срби и да ће се Србија старати да има радних места на Косову, како би Срби живели боље из дана у дан, рекао је Вучић, подсетивши да су доношене многе тешке одлуке, али да је то паметније од оних који су говорили да ништа не треба да се ради, да треба да се изолујемо од света.

Лидер СНС-а је поручио да само јака, снажна и поштована у свету Србија може најбоље да штити интересе Срба на Косову и Метохији и позвао грађане КиМ да гласају 16. марта и затражио подршку за тешке реформе које следе.

Вучић је подсетио да је Србија претходних месеци била изложена разним притисцима споља и унутра, али и да ће тек бити изложена таквим утицајима, јер "има многих који желе да је разоре изнутра".

Алудирајући на "радост неких због збивања у Украјини", чиме, како је приметио, "ваљда желе да насрћемо једни на друге, палимо манастире да би неко остварио политичке циљеве", Вучић је истакао да само уз пуну политичку и економску стабилност можемо да напредујемо и живимо боље.

Обећао је да ће онако како се кренуло у борбу против корупције и криминала кренути након избора у борбу за бољу економију, за нова радна места, да је то његов завет и да су му на том путу потребне помоћ и подршка грађана.

"И када сам био дочекиван звиждуцима нисам се склањао нити бежао, већ сам ишао на сва места на КиМ, јер сам знао да чиним најбоље за наш народ у Покрајини. И није ми тешко да чујем псовке и тешке речи, јер ћу и даље радити да наш народ буде на КиМ, да не буде сиромашнији и и да никада нико неће моћи да каже да КиМ није део Србије", поручио је Вучић.

Разговоре с Албанцима и са западом ћемо наставити, додао је, али ће при томе водити рачуна о "српском роду" и неће им лични интерес никада бити испред интереса српског народа.

Пред нама није лак пут, поновио је, обећао пензионерима на КиМ да не треба да страхују за своје пензије, а мајкама да ће Србија и даље плаћати њихово лечење, те поручио да "држава Србија неће нестати са ових простора".

Због тога је, нагласио је, напредњацима потребна убедљива победа на целом Косову и Метохији, јер ће тако имати легитимитет и моћи ће да кажу да су победили у сваком делу Србије.

"Без ваше подршке у воље, снаге и енергије не можемо да идемо напред. Молим вас да 16. марта изађете на изборе и гласате по својој савести. Определите се размишљајући о будућности ваше деце, и да ли је боље мудром и паметном политиком учинити нешто за њих, или само бусањем", поручио је Вучић.

"Осећао бих се поражен ако не бисмо убедљиво победили на КиМ", додао је Вучић и подсетио да су неки говорили да неће бити одржани парламентарни избори на КиМ, а сада као што се види Срби могу да гласају као што су то чинили и раније.

Подршка, снага и енергија грађана потребне су, навео је Вучић, и када Хашиму Тачију мора да каже да нешто не може и када у Београду мора да каже да мора да предузме неке мере, и када тајкунима мора да каже да нешто народ не жели.

Због тога је замолио грађане да И после избора буду подршка у спровођењу жестоких и великих економских реформи, додајући да ће морати тешко и више да се ради да би се направио систем какав постоји у најразвијенијим земљама, где су наши људи највреднији радници.

"То можемо и у Србији само је потребно да направимо такав систем у којем поштујемо људе који раде, који брину о својој будућности, а да не буде једини посао да се само критукује неко" додао је он.

Свестан да је грешио више пута, Вучић је додао да не мисли да је крив онај који греши, јер не постоји човек који је безгрешан, али да сматра да су "људи који раде бољи од оних који седе по страни и добацују ружне речи и само критикују оне који се боре за будућност Србије".

На митингу је говорио и председник Покрета социјалиста Александар Вулин, који је рекао да ће се успешност њихове политике мерити по томе колико Срба ће на Косову и Метохији бити данас а колико сутра.

"Надамо се да ће Вучић овде доћи као премијер и поздравити вас и рећи да је Србија увек уз вас. Постоје проблеми на које можемо да утичемо мало и нимало, али можемо да утичемо на то како ће Срби живети на Косову и Метохији. Све што смо чинили до сада чинили смо да би грађани барем мало боље живели", рекао је Вулин.

А он ће, како је рекао, бити срећан када у Лепосавић и Штрпце буде доводио децу из Новог Сада или из Београда, када буду могла слободно да корачају улицама тих насеља, јер ће тада и "српска држава бити срећна".



Оставите одговор