Пола Политике купила фирма из Москве, чији је власник Србин

Лист "Политика" има новог власника – 50 одсто удјела у тој компанији купила је од њемачке групације ВАЦ фирма "Ист медија груп" регистрована у Москви. Вијест је објелоданила Српска напредна странка, оцјењујући да је скандалозно што је продаја 50 одсто власништва обављена "преко ноћи" и нетранспарентно. СНС оптужује Демократску странку да стоји иза одлуке о […]

уторак, јул 17, 2012 / 18:35

Лист "Политика" има новог власника – 50 одсто удјела у тој компанији купила је од њемачке групације ВАЦ фирма "Ист медија груп" регистрована у Москви.

Вијест је објелоданила Српска напредна странка, оцјењујући да је скандалозно што је продаја 50 одсто власништва обављена "преко ноћи" и нетранспарентно.

СНС оптужује Демократску странку да стоји иза одлуке о продаји удjела ВАЦ-а и да тиме нарушава медијску слободу.

Поводом вијести огласио се и УНС који тражи од још актуелног премијера Мирка Цветковића, министра културе Предрага Марковића и замјеника премијера Ивице Дачића да обавијесте јавности о околностима ове "скандалозне трансакције".

УНС наводи да је, према њиховим сазнањима, Мирослав Богићевић, један од финансијера ДС, повезан са "Ист медија груп" и да је мјесецима наговјештавано да ће управо он финансирати куповину политике.

Нови власник половине "Политике" није познат српској јавности, а на руским бизнис сајтовима наведено је да је "Ист медија груп" основана 29. јануара ове године са сједиштем у улици Архангелски переулок број 9 у Москви и да је власник Урош Стефановић.

Власник преосталих 50 одсто власништва београдског дневника остала је "Политика – Акционарско друштво за новинско-издавачку и графичку дјелатност".

Подсјећања ради, њемачки ВАЦ је почетком априла понудио држави да откупи њених 50 одсто власништва у "Политици" за 4,7 милиона евра и преузимање "одређених обавеза", не прецизирајући којих.

ВАЦ је још прије двије године најавио повлачење из Југоисточне Европе, а већ су продали своје компаније у Македонији и Бугарској.

СНС у саопштењу наводи да је "скандалозно и срамотно то што је најстарија новинска кућа у Србији ‘Политика’ преко ноћи, без ичијег знања, нетранспарентно, промијенила власника".

Та странка је уз саопштење редакцијама доставила и копију извјештаја Агенције за привредне регистре о новој власничкој структури новинске куће "Политика а.д.", у коме је наведено да се у Регистар привредних субјеката региструје промјена података куће "Политика".

Према том рјешењу, избрисано је пословно име "ОСТ ХОЛДИНГ ГМБХ", а уписано је "ООО Ист медија груп", чија је адреса у Москви и наводи се да је њен удио 50 одсто.

"СНС пита да ли иза те закулисне радње стоје Мирослав Богићевић и Душан Петровић или можда Божидар Ђелић, као и да ли ДС мисли да све новине у Србији, попут ‘Блица’, треба да буду њено партијско гласило", пише у саопштењу напредњака.

Према СНС, у питању је "још један покушај ДС да угуши медијску слободу у Србији".

Уз напомену да је стање у медијима већ катастрофално, што блокира напоре Србије да се приближи ЕУ, СНС је затражила од надлежних државних органа да по хитном поступку саопштење ко стоји иза московске компаније и како је "у глуво доба ноћи, крајње перфидно, извршена промјена власништва ‘Политике’, новинске куће у којој држава има 50 одсто удјела".

Удружење новинара Србије саопштило је да је запрепашћено сазнањем да је дневни лист "Политика" "кришом и преко ноћи промијенио власника".

Како се наводи у саопштењу, удио њемачког ВАЦ-а у власништву "Политике" од педесет посто продат је "иза леђа јавности до сада потпуно непознатој фирми Ист медиа груп са сједиштем у Москви, чији је директор извјесни Урош Стефановић".

УНС подсјећа да је "Политика" важна српска институција о чијој судбини је држава преузимала бригу тако што је задржала половину власништва и „златну акцију" у уређивачким и издавачким пословима и право прече куповине у случају продаје ВАЦ-овог дијела.

УНС тражи да Цветковић, Марковић и Дачић хитно одговоре да ли су утврдили ко је коначни власник Ист медиа групе и одакле потиче новац за ову куповину.
УНС такође пита шта је са правом прече куповине које је држава имала преко Политике АД, да ли је Мирослав Богићевић повезан са Ист медиа групом и да ли Комисија за заштиту конкуренције зна ко је прави власник Ист медиа групе.

У саопштењу УНС се постављају и питања којом брзином је антимонополска комисија издала рјешење којим је одобрена куповина, да ли је Управа за спречавање прања новца провјерила поријекло капитала, ко је дао банкарску гаранцију, односно покриће за кредит којим је купљена Политика, као и да ли је истина да се ради о трансакцији вриједнијој од десет милиона евра.

"Шта је држава предузела да се увјери да иза трансакције не стоји капитал сумњивог поријекла? Шта је разлог експресног уписа новог власника Политике у Агенцији за привредне регистре, односно јуче када је и захтјев поднесен? Да ли је тачно да је адвокатица Ист медиа групе бивша замјеница директора АПР", гласе даље питања УНС-а које на крају пита чему толика журба и тајност.

"УНС упозорава и стару и нову власт у Србији да све околности продаје Политике морају бити до краја јавне будући да је ријеч о важном јавном добру које припада грађанима, традицији и култури српског народа. УНС подсјећа нову власт да се коалиционим споразумом обавезала да ће „у потпуности обезбиједити јавност и транспарентност власничке структуре у медијима", наведено је у саопштењу.

Директор Акционарског друштва "Политика" Зефирино Граси рекао је за недјељник "Актер" да није био упознат са продајом ВАЦ-овог удјела.
"ВАЦ је још почетком године најавио да има намјеру да прода свој удио. Ми смо имали преписку са њима, али та понуда која је послата нама није била задовољавајућа, тачније није било прецизирано да ли куповином преузимамо и обавезе или не. Та прича није била довршена и сада се ово догодило", рекао је Граси за Актер.

УРС: Нетранспарентна продаја "Политике" ударац слободи медија

Уједињени региони Србије сматрају да је нетранспарентна продаја листа "Политика" један од најјачих удараца слободи медија у Србији и оцјењују да иза тога стоји Демократска странка, која "у последњим данима своје владавине покушава да обезбиједи тоталну партијску контролу медија".

"УРС најоштрије осуђује покушај ДС да преко свог потпредсједника и њему блиских тајкуна у потпуности загосподари медијима у Србији", наведено је у саопштењу УРС.



Оставите одговор