Папа: Криви смо за злочине и раскол, опростите

Папа Фрања је замолио за опроштај за сваку неправду коју су римокатолици нанијели хришћанима других вјероисповести. „Оно што се догодило не може се избрисати, али нећемо дозволити да терет кривице из прошлости и даље доприноси томе да се наши међусобни односи трују,“ казао је Папа на једном екуменском вечерњем богослужењу у Риму. Истовремено ја замолио […]

четвртак, јануар 28, 2016 / 11:14

Папа Фрања је замолио за опроштај за сваку неправду коју су римокатолици нанијели хришћанима других вјероисповести.

„Оно што се догодило не може се избрисати, али нећемо дозволити да терет кривице из прошлости и даље доприноси томе да се наши међусобни односи трују,“ казао је Папа на једном екуменском вечерњем богослужењу у Риму. Истовремено ја замолио за опроштај за „гријех раскола у Цркви“. Расколи су „отворена рана на Тијелу Христовом“.

Дословно је казао Папа у цркви Светог Павла пред зидинама: „Као Епископ Рима и Пастир Католичке Цркве молим за милосрђе и опроштај за нејеванђељско понашање католика према другим хришћанима“.

На крају Недеље молитве за јединство хришћана папа Фрања је позвао католике да хришћанима других вјероисповести опросте садашње и бивше увреде.

Фрања је и раније неколико пута молио припаднике других хришћанских вјероисповести за опроштај. Последњи пут се у новембру извинио поводом своје посјете евангелистичко-лутеранској цркви у Риму. У јуну 2015. замолио је Цркву Валденжана за праштање, а у јулу 2014. г. и евангеликалне хришћане.

Папа је пред високим представницима хришћанских Цркава нагласио да се екуменски дијалог не смије водити само на богословском нивоу. „Уколико хришћани разних Цркава саслушају Ријеч Божју и потруде се да је преточе у живот, тад су заиста учинили значајне кораке према јединству“, истакао је он.

Већи сада хришћани могу на многе начине сарађивати да би заједнички проповиједали учење Христово. У овом контексту Папа је подсјетио на то да су он и представници других Цркава и општина у Риму заједно прошли кроз свете двери цркве Св. Павла пред зидинама. Поименце је споменуо Митрополита Генадија, представника Васељенског Патријарха, и англиканског надбискупа Давида Моксона, представника почасног поглавара Англиканске заједнице Архиепископа кентерберијског Јустина Велбија.

Извор: Катпрес (с немачког Радомир Ракић)



Оставите одговор