Отворен први Мајчински дом у Српској

Први Мајчински дом у РС отворен је данас у склопу Дома за незбринуту дјецу "Рада Врањешевић, а у њега ће за почетак бити смјештено пет трудница или мајки са бебама којима је због неповољних породичних околности неопходан смјештај. Нада Тешановић, министар породице, омладине и спорта, каже да је веома значајно отварање оваквог дома, с обзиром […]

уторак, децембар 17, 2013 / 21:19

Први Мајчински дом у РС отворен је данас у склопу Дома за незбринуту дјецу "Рада Врањешевић, а у њега ће за почетак бити смјештено пет трудница или мајки са бебама којима је због неповољних породичних околности неопходан смјештај.

Нада Тешановић, министар породице, омладине и спорта, каже да је веома значајно отварање оваквог дома, с обзиром на то да Центар за социјални рад има сазнања о угружености појединих мајки са малим дјететом.

"Надам се да ће мајке које буду смјештене у овај простор наћи онај мир који им је неопходан и да ће дјеца расти у једном лијепом окружењу", навела је она.
Министарстово здравља и социјалне заштите РС подржава ову установу и у наредном периоду ће бити низ активности везаних за проширење дјелатности Дома.

"Оно што је сада битно јесте учинити овај дом одрживим, прије свега у финансијском смислу, али посебно нам је битно да овај дом претворимо у један ресурсни центар за развој и других облика подршке дјеци без родитељског старања", рекао је Љубо Лепир, помоћник министра здравља и социјалне заштите РС.

Према његовим ријечима, уколико се укажу потребе за оваквим домовима у осталим градовима у РС, биће разматрана и таква могућност.

Владимир Кајкут, директор Дома "Рада Врањешевић", рекао је да је Мајчински дом нова услуга те установе, нагласивши да је њен циљ превенција у очувању биолошких односа између мајке и бебе, као и превенција очувања породице као основне ћелије друштва.

"Било је потребно неколико мјесеци да урадимо санацију простора те га данас са задовољством можемо отворити. Што се тиче капацитета, ми сада имамо капацитет за пријем пет мајки, али наравно да ћемо га проширивати уколико буде било потребе за тим", рекао је Кајкут.

Угрожене мајке у овом дому ће моћи да остану све док се не успостави однос гдје је могуће да се врате у своју породицу или на мјесто гдје су раније живјеле.
"Пракса је показала да то може да буде и неки дужи период", казао је Кајкут.



Оставите одговор