Осипа се словеначка влада, али Јанша не одступа

Словеначка Влада је пред новим изазовом – 22. фебруара напушта је Карл Ерјавец, министар вањских послова, након што су то у сриједу учинила два министра из Грађанске листе Грегора Виранта. Први пут након избијања кризе владајуће коалиције у Словенији, јавно је проговорио и премијер те државе Јанез Јанша, те казао зашто његова оставка "не долази […]

четвртак, јануар 24, 2013 / 22:21

Словеначка Влада је пред новим изазовом – 22. фебруара напушта је Карл Ерјавец, министар вањских послова, након што су то у сриједу учинила два министра из Грађанске листе Грегора Виранта.

Први пут након избијања кризе владајуће коалиције у Словенији, јавно је проговорио и премијер те државе Јанез Јанша, те казао зашто његова оставка "не долази у обзир".

У скоро једноипосатном обраћању новинарима, Јанша је кривицу и одговорност за насталу политичку кризу пребацио на дојучерашњег савезника Виранта.

"Идемо из кризе у кризу, бавимо се сами собом, сваком се траже неке грешке, води се рачуна о парцијалним интересима и тиме се допушта погоршавање ситуације", рекао је Јанша.

"Они који су ово започели, играли су се бијелим хљебом, данас се играју црним хљебом, а ако наставе овако, играт ће се кором хљеба.

Против пријевремених избора

Поручио је да у овом тренутку Словенија себи не може приуштити пријевремене изборе.

Јанша сматра да избори не би донијели озбиљније промјене у односу снага на политичкој сцени, док би земљу, која ове године треба вратити близу 3,4 милијарде евра дуга, то одвело према банкроту.

Он је, такођер, одбацио и закључке антикорупцијске комисије, која је утврдила да је у сукобу интереса.

Због тога су му коалициони партнери и окренули леђа.

Грађанска листа у сриједу је иступила из владајуће коалиције, Вирант је одступио с позиције предсједника Парламента, а двојица министара из редова Грађанске листе такођер су напустили министарска мјеста.

На тај потез одлучили су се јер се Јанша није одазвао на Вирантов ултиматум од прије 10 дана, да одступи, покрене гласање о повјерењу, или предложи новог мандатара.

Јанша није понудио никакве конкретне одговоре, осим што је одговорност пребацио на коалиционе партнере, тако да се Словенија и даље налази у пат-позицији.

Казао је како види два могућа сценарија за излазак из кризе. Један подразумијева измјену законодавства, за што је потребна двотрећинска већина у Парламенту.

Друго рјешење је покретање расправе о повјерењу Влади.

Јанша је између редова поручио Виранту да сам покрене расправу о повјерењу, пошто је, како је казао, Вирант покренуо и кризу.

Главна опозициона странка Позитивна Словенија најавила је активно учешће у рјешавању кризе, а и владајући и опозиција тврде да желе што прије превазићи новонасталу ситуацију.



Оставите одговор