Општа мобилизација у Добоју

У Добоју ће данас, према наредби команданта Штаба за ванредне ситуације, бити проглашена општа мобилизација свих радно способних мушкараца од 18 до 60 година и жена од 18 до 55 година. Почела је да ради и јавна кухиња, капацитета 1.500 течних оброка, а намирнице су обезбијеђене за наредна три мјесеца. Планиран је долазак још сто […]

понедељак, јун 2, 2014 / 11:28

У Добоју ће данас, према наредби команданта Штаба за ванредне ситуације, бити проглашена општа мобилизација свих радно способних мушкараца од 18 до 60 година и жена од 18 до 55 година.

Почела је да ради и јавна кухиња, капацитета 1.500 течних оброка, а намирнице су обезбијеђене за наредна три мјесеца.

Планиран је долазак још сто волонтера из Министарства унутрашњих послова Републике Српске.

Петровић незадовољан одзивом

Градоначленик Обрен Петровић навео је да је Градски штаб, незадовољан брзином којом грађани уклањају отпад из стамбених и пословних објеката, одлучио да од четвртка, 5. јуна, буде наплаћиван одвоз кабастог отпада.

Према његовим ријечима, град Добој ће на име досадашњих трошкова уклањања отпада платити 1.000.000 КМ.

Петровић је незадовољан и одзивом грађана на мобилизацију ради чишћења града, која је данас ступила на снагу, јер се одазвало свега 130 људи.

"Људи добровољно неће да раде, па је велики број становника из града, који требају да су највише ангажовани, отишло у приградска насеља. То је лоша порука волонтерима", изјавио је Петровић.

Један од закључака са данашњег састанка је и да се до сриједе, 4. јуна, Градски штаб за ванредне ситуације изјасни о потреби за укидање ванредне ситуације у Добоју.

Петровић очекује да се до краја ове седмице сазове Скупштина града на којој ће бити донесена одлука о локалним административним олакшицама за привреднике и о изради пројектне документације за санацију и изградњу насипа.

Према његовим ријечима, у току ове седмице требају бити завршени и спискови у вези са пописом штете и санационим плановима.

У Лончарима вода

Најсложеније стање је у општини Доњи Жабар, а из Републичке управе цивилне заштите речено је да се вода из мјеста Лончари у овој општини скоро и не повлачи, те да је поплављено око 40 стамбених објеката са помоћним зградама.

– Једино рјешење је препумпавање воде, што је тренутно нерјешиво без веће помоћи – навели су из Цивилне заштите.

У насељу Лепенци вода се постепено повлачи, а стамбени објекти се чисте по принципу "кућа по кућа", праћено дезинфекцијом која се спроводи.

У Шамцу су се појавиле и змије отровнице, а у овом граду помоћ пружају инострани тимови. Пољски тим испумпава воду из града, Французи извлаче воду из објеката и подрума, Нијемци снабдијевају град водом, Данци су ангажовани на пречишћавању воде и њене подјеле становништву, док су Турци с четири специјална возила перу улице, а помажу и припадници Оружаних снага БиХ.

Сложено стање је и у Шековићима, а један од проблема је градска депонија у којој су поплаве однијеле дио заштитног зида па се смеће разлило ријеком Дрињачом.

У Братунцу је поплављено око сто кућа, а прекинут је пут Братунац-Дрињача, оштећени путеви, мостови, куће.

Због поплава је у мјесним заједницама Коњевић-Поље, Полом и Кравице оштећено око 30 кућа, а људи евакуисани.

И на подручју Власенице, Зворника, Лопара, Милића, Осмака, Сребренице и Угљевика велики проблем представљају клизишта која угрожавају куће, путеве, инфраструктуру и ПТТ комуникације.

Штаб за ванредне ситуације данас ће на сједници разматрати могућност укидања ванредне ситуације у Вукосављу.

Велики проблем и даље представљају такозвани "водени џепови" у Бијељини и Дворовима, али је углавном завршена већина послова на прикупљању угинулих животиња и до сада је уклоњено 85 тона угинуле стоке.

Градоначелник и шеф Штаба за ванредне ситуације града Бијељина Мићо Мићић рекао је јуче да је Штаб донио одлуку да данас укине ванредну ситуацију на подручју града, али да ће она остати на снази у насељима која су још угрожена.

– То се односи на Попове, Дворове, Вршане, Велино Село и остала мјеста гдје људи још не могу да уђу у куће – навео је Мићић.

Дезинфиковано је 8.481 домаћинство и правни субјект, пописано 3.120 стамбених објеката, 19 привредних субјеката, а достављено 840 захтјева пољопривредника за процјену штете, док у колективним центрима бораве 174 лица.

Епидемиолошка ситуација заразних болести на поплављеном подручју и даље је несигурна са тенденцијом стабилизације. Оспособљена је трафо-станица у Остојићеву, тако да је већи дио насеља уз ријеку Саву добио електричну енергију.

Саобраћај је још увијек обустављен преко граничног прелаза Шамац и Брчко, као и на скелским прелазима Јања, Црњелево и Доњи Свилај.

Преко граничног прелаза Рача може се прећи од петка послијеподне, а умјесто на прелазу Мали Зворник може се прећи преко прелаза на Хидроелектрани Зворник.

На путу Лончари-Брчко саобраћај је још обустављен, а возила се преусмјеравају преко "Аризоне" и Церика, малезијским путем према Брчком. Због великих одрона непроходни су и регионални путеви Братунац-Дрињача, Факовићи-Скелани и Шековићи-Каштељ. На магистралном путу Маглај-Добој, у мјесту Косова, до даљег се не може саобраћати.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор