Обновљено суђење Абдуладхиму Мактоуфу

Суђење Абдуладхиму Мактоуфу због ратних злочина у Травнику обновљено је данас пред Судом БиХ, након пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру који је утврдио да је у овом случају требало бити примијењен Кривични закон бивше Југославије, као блажи по починиоца. Тужилаштво БиХ није имало доказа који се односе на висину санкције, а тужилац […]

петак, јул 4, 2014 / 16:47

Суђење Абдуладхиму Мактоуфу због ратних злочина у Травнику обновљено је данас пред Судом БиХ, након пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру који је утврдио да је у овом случају требало бити примијењен Кривични закон бивше Југославије, као блажи по починиоца.

Тужилаштво БиХ није имало доказа који се односе на висину санкције, а тужилац Славица Терзић рекла је да остаје код раније изнесених уводних и завршних ријечи.

У обновљеном поступку против Мактоуфа, одбрана је затражила минималну казну од једне године затвора, јавио је Бирн.

„У одлуци Суда у Стразбуру се наводи да је Мактоуфу изречена најнижа казна затвора од пет година по Кривичном закону БиХ, а да је по закону бивше Југославије могао бити осуђен на годину, колико је минимум“, рекао је бранилац Адил Лозо.

На данашњем рочишту изнесени су докази који се тичу висине казне, јер је раније одлучено да у обновљеном суђењу неће бити разматрана кривица.

Одбрана је у доказе увела неколико одлука којима је Мактоуфу одузето држављанство БиХ, те му одбијен боравак, након чега је 2009. напустио БиХ и настанио се у Малезији.

Свједочио је и Мактоуф, који је навео да има четворо дјеце, као и да раније није осуђиван.

„Издржао сам казну до посљедњег дана, узели су ми држављанство и одбили дати боравак. Кад сам изашао премјестили су ме у камп за азиланте и одлучио сам да напустим БиХ. Од 2009. године сам раздвојен од породице“, навео је Мактоуф.

Мактоуф је 2006. проглашен кривим да је помагао Абу Џаферу и другим припадницима одреда „Ел муџахид“ у отмици хрватских цивила из Травника, који су одвезени у камп у Орашцу, гдје су злостављани.

Он је осуђен на пет година затвора јер је превезао двојицу од петорице цивила који су отети у октобру 1993. године.

На овом рочишту одбрана је затражила да се у пресуди Суда БиХ наведе прави идентитет Абу Џафера, који је свједочио против Мактоуфа, а који је, према Лозиним ријечима, организатор и извршилац отмице.

„Није морално да остане сакривен идентитет особе која је починила ратни злочин“, казао је Лозо.

С овим приједлог се усагласила и тужилац Терзић, која је навела да то лице никада није добило имунитет Тужилаштва БиХ.

Терзићева је, одговарајући на питање предсједавајућег судског вијећа Минке Крехо, потврдила да је то лице добило мјере заштите.

„Мјере заштите се могу укинути само уз сагласност лица којој су додијељене, тако да треба да контактирате тог свједока и прибавити његову писану сагласност“, објаснила је Крехо.

Судско вијеће пресуду ће донијети у петак, 11. јула.



Оставите одговор