ОБН не плаћа РТРС закуп релеја?

ОБН телевизија више од девет година не плаћа Радио-телевизији Републике Српске закуп релеја, а укупан дуг премашио је 340.000 КМ, сазнаје пословни портал Капитал. РТРС је половином марта ове године упутила допис ОБН-у, а у којем тражи да им ОБН у року од 24 часа плати дуг, наводећи да ће у супротном искључити њихове уређаје […]

петак, април 15, 2016 / 15:58

ОБН телевизија више од девет година не плаћа Радио-телевизији Републике Српске закуп релеја, а укупан дуг премашио је 340.000 КМ, сазнаје пословни портал Капитал.

РТРС је половином марта ове године упутила допис ОБН-у, а у којем тражи да им ОБН у року од 24 часа плати дуг, наводећи да ће у супротном искључити њихове уређаје који се налазе на радио-релејном објекту РТРС.

У допису РТРС је наведено да укупан дуг ОБН према њима износи 344.701 КМ, а по основу Уговора о коришћењу инфраструктуре на радио-релејном објекту Требевић, Мириловићи-Вишеград, Хум-Требиње и Бојна-Сребреница.

„Увидом у финансијско стање, уочено је да РТРС-у плаћате само закуп опреме на објектима Мириловићи-Вишеград и Требевић, док за закуп радио-релејног објекта РТРС, од 2007. године не плаћате Хум-Требиње, а Ваша опрема се налази на наведеним локацијама, а што сте и потврдили дописом од 9. августа 2007. године“, наведено је у допису.

У овом допису РТРС, између осталог, истиче да су још у новемрбу 2007. године ОБН-у послали допис у којем их обавјештавају о примјени новог цјеновника о кориштењу радио-релејног објекта РТРС, који је ступио на снагу 1. октобра 2007. године и да је у складу са тим направљен нови приједлог уговора, у којем су наведене локације на којима се налази инсталисана опрема ОБН-а.

„Што се тиче Ваше опреме на локацији Бојна-Сребреница, према Уговору о коришћењу инфраструктуре на радио-релејном објекту Требевић, Мириловићи-Вишеград, Хум-Требиње и Бојна-Сребреница, који Вам је достављен 26. новембра 2007. године, он ступа на снагу од дана инсталисања опеме, што значи да сте били у обавези да обавијестите РТРС о дану инсталисања опреме на локацији Бојна –Сребреница, а што никада нисте учинили, иако је та опрема инсталисана на наведеној локацији“, пише у допису.

РТРС наводи и да је у неколико наврата слао дописе ОБН-у у којима их је позивао на регулисање обавеза и потписивање новог уговора, а након што су 2013. запријетили искључењем уређаја ОБН-а који су инсталисани на РРО РТРС, обратио им се технички директор ОБН-а Жељко Ковачевић који је затражио састанак са руководством РТРС-а.

Тај састанак је одржан 2013., на њему је договорено да ће се питање дуга ријешити протоколом између двије телевизије те да ће бити потписан нови уговор о кориштењу инфарструктуре РТРС-а, међутим, како је наведено у допису РТРС-а то није испоштовано.
„Будући да је ОБН свјесно одбијао потписивање новог уговора, а који је слат у више наврата, да протокол није испоштован и дуг по основу овог протокола није плаћен, неопходно је да дуг од 344.701 КМ платите у року од 24 часа, у супротном ћемо бити принуђени да искључимо Ваше уређаје који се налазе на РРО РТРС“, наведено је у допису РТРС-а од 16. марта ове године.

Мјесечни закуп до 1.500 КМ

Како ЦАПИТАЛ сазнаје закупи релеја коштају и до 1.500 КМ мјесечно без ПДВ-а. На примјер, закуп релеја Хум кошта око 840 КМ, док коте типа Требевића, Козаре и Влашића нису испод 1.500 КМ мјесечно, а ако се на то додају и трошкови струје, агрегата, климе или друге опреме која се изнајмљује, цијена је много већа.

Технички директор ОБН-а Жељко Ковачевић, међутим, тврди да је овај проблем ријешен.

„Наши уређаји нису искључени. Дуг је плаћен. Ако видите да су наши уређаји на тим објектима то значи да је проблем ријешен. То је била игра неких других фирми да нас посвађају са РТРС-ом. Ми не би опстали оволике године да немамо коректне односе и да се не трудимо да успијемо искључиво радом, а не на начин да се користимо неким другим стварима“, рекао је Ковачевић.

Казао је да не зна да ли је укупна дуг измирен, али да је сигуран да је проблем ријешен.

Од Управе РТРС-а нисмо добили никакав одговор на питања која смо послали 18. марта и поново 24. марта ове године.

Информација о толерисању дугова ОБН-у од стране РТРС, на медијском тржишту РС и БиХ наилази на оштре осуде.

„Како је могуће да девет година не плаћате закуп релеја а сви остали морају плаћати. Зашто их РТРС није искључио и тужио? Овде се ради о јавном добру којим управља РТРС. Ако неко не плаћа а сви остали морају, то значи да на тржишту нисмо сви равноправни. Није РТРС приватна телевизија, која можа ако жели и бесплатно уступити своје предајнике“, кажу у управи једне од телевизијских станица.



Оставите одговор