Објављена антологија српског афоризма за дјецу

Антологија српског афоризма за дјецу "Раздељак", коју је приредио Александар Чотрић, објављена је у издању београдског Завода за уџбенике. Антологија садржи 750 афоризама седамдесет аутора, који пишу на српском језику из Србије, БиХ, Румуније и Њемачке, саопштено је из Секције сатиричара при Удружењу књижевника Србије. Избор је обухватио писце рођене у распону од вијека и […]

недеља, март 11, 2012 / 11:43

Антологија српског афоризма за дјецу "Раздељак", коју је приредио Александар Чотрић, објављена је у издању београдског Завода за уџбенике.

Антологија садржи 750 афоризама седамдесет аутора, који пишу на српском језику из Србије, БиХ, Румуније и Њемачке, саопштено је из Секције сатиричара при Удружењу књижевника Србије.

Избор је обухватио писце рођене у распону од вијека и по – од Јована Јовановића Змаја (1833 – 1904), до Станислава Томића, рођеног 1986. године.

Приређивач је на овом издању радио три године. Значајнијим бројем афоризама представаљени су Душан Радовић, Митар Митровић, Милован Витезовић, Раде Ђерговић, Александар Баљак, Зоран Т. Поповић, Дејан Милојевић, Петар Лазић, Горан Гаћеша и Бојан Љубеновић, као и сам приређивач, чије афоризме је изабрао Александар Баљак.

У књизи се налазе и афоризми Јована Хаџи-Костића, Бране Црнчевића, Љубивоја Ршумовића, Миљенка Жуборског, Ранка Гузине, Милована Илића Минимакса, Дејана Патаковића, Растка Закића, Драгутина Минића Карла, Милана Бештића, Слободана Симића.

Рецензенти Антологије су писац за дјецу Слободан Станишић и књижевни критичар Витомир Теофиловић. Стручни консултант при састављању Антологије био је афористичар Александар Баљак, а афоризме је илустровао Младен Ољача.

"Избор је направљен стручно, са доста критичности и осећаја за духовито и лепо, из њега се види како људи који воле децу стварају за младу генерацију", истиче у предговору књизи Слободан Станишић, који напомиње да "према квалитету, наши афоризми за децу не заостају за онима који су намењени одраслима".

Неки од афоризама објављених у овој антологији су : "Има у животу човечјем ствари које се не даду описати, него које се само осетити могу.На пример, батине" (Јован Јовановић Змај), затим "Тешко је бити дете и бити добар.Лакше је бити стар и разумети децу" (Душан Радовић), те "Нисам покварио оцене.Такве сам их добио" (Александар Баљак).

Чотрић је аутор двије књиге афоризама за дјецу "Дечја посла" и "Својеглава књига", а прошле године је добио признање "Доситејево перо", које додељује жири састављен од 250 ученика десет београдских основних школа, оцјењујући књиге за дјецу објављене у претходној години.

Књига је штампана у тврдом повезу, на квалитетном папиру у боји, на 170 страна.



Оставите одговор