Обама: Нетанијаху, мало смањи гас

Барак Обама је затражио од израелског премијера Бењамина Нетанијахуа да паузира са гласним критикама привременог споразума с Ираном, пише Вашингтон пост. Обама и Нетанијаху су разговарал у недељу како би се отклонила Нетанијахуова забринутост након потписивања привременог споразума између Техерана и групе земаља П5 плус 1, коју чине САД, Русија, Велика Британија, Француска, Кина и […]

петак, новембар 29, 2013 / 08:24

Барак Обама је затражио од израелског премијера Бењамина Нетанијахуа да паузира са гласним критикама привременог споразума с Ираном, пише Вашингтон пост.

Обама и Нетанијаху су разговарал у недељу како би се отклонила Нетанијахуова забринутост након потписивања привременог споразума између Техерана и групе земаља П5 плус 1, коју чине САД, Русија, Велика Британија, Француска, Кина и Њемачка.

Након више недеља јавних осуда израелских званичника споразума о коме се преговарало, двојица лидера су се сагласила да се у САД пошаље израелска делегација, предвођена савјетником за националну безбједност Јосијем Коеном да дискутују о стратегији сталног споразума, што се сматра јасним окретањем на дипломатију иза сцене, наводе израелски медији.

"Можда је Сједињеним Државама и Израелу потребан споредни канал, ван бомбастичне кампање притиска", написао је новинар "Вашингтон поста" Дејвид Игнатијус.

Односи Израела и САД били су озбиљно пољуљани када је објављено да је постигнут споразум у Женеви. Нетанијаху га је оштро критиковао, оцијенивши да је "лош и опасан", а амерички државни секретар је узвратио да Нетанијаху гријеши.

Израел није једина земља у региону која тражи гаранције. Министар унутрашњих послова Ирана шеик Рашид бин Абдулах ал Калифа затражио је да земље поменуте групе "објасне лидерима и народима региона да споразум који је постигнут служи да се постигне регионална безбједносна стабилност", пренијела је израелска штампа извјештај Ројтерса.

На почетку редовног састанка министара унутрашњих послова земаља Залива у Бахреину он је рекао да арапске земље тог региона желе да буду сигурне да споразум неће бити на рачун безбједности ниједне чланице Савјета за сарадњу земаља Залива.



Оставите одговор