Ново писмо намјере ММФ-у: Шта су му све обећали?

Владе Републике Српске и Федерације БиХ, те Савјет министара БиХ у додатном Писму намјера упућеном ММФ 08. јануара, обавезале су се да ће измијенити низ закона, од којих и најважнији Закон о раду, те Закон о порезу на добит, повећати акцизе на нафту и алкохол, промјенити низ процедура, а све у циљу продужења стенд бај […]

среда, фебруар 12, 2014 / 14:49

Владе Републике Српске и Федерације БиХ, те Савјет министара БиХ у додатном Писму намјера упућеном ММФ 08. јануара, обавезале су се да ће измијенити низ закона, од којих и најважнији Закон о раду, те Закон о порезу на добит, повећати акцизе на нафту и алкохол, промјенити низ процедура, а све у циљу продужења стенд бај аранжмана.

Пише: Синиша Вукелић

У додатном Писму намјера које је портал КАПИТАЛ добио из сједишта ММФ-а у Вашингтону, а које власти у БиХ упорну крију од грађана, наводи се низ потеза и обавеза о којима у јавности никада није било ријечи. Од тога да ће почетком ове године оба ентитета усвојити изузетно осјетљив нови закон о раду, да ће Федерација продати државна предузећа да напуни буџет и исплати пензије, до обећаног поскупљења нафте, алкохола и цигарета.

Закон о раду био и остао услов

У писму Влада РС и Влада ФБиХ наводе да су припремили радне верзије закона о раду, признају да закон нису усвојили у договореном року (31.децембар 2013.) „јер им је требало додатно вријеме за дијалог са социјалним партнерима и расправу у парлементу“, те обећавају да ће то бити урађено „рано у 2014. години“.

„Наставићемо да преговарамо са социјалним партнерима како би новим законом: одредили временски оквир трајања свих колективних уговора, дали већу улогу Влади у одређивању минималне цијене рада, промовисали различита примања у односу на вјештине и резултат, рационализовали отпремнине уз јачање социјалне заштите незапослених, појачали контроле инспекције рада и повећали казне за кршење Закона о раду и заштитили права радника у складу са Конвенцијом о синдикалним слободама и заштити синдикалних права и Директивама о раду Европске комисије“, наводи се у Писму намјера које потписују ентитетски премијери Жељка Цвијановић, Нермин Никшић, предсједавајући Савјета министара Вјекослав Беванда, ентитетски и министар финансија и трезора БиХ, те гувернер Централне банке Кемал Козарић.

Упитно испуњење обавеза?

Већ сада је јасно да ће власти врло тешко у року испунити неке од старих али и нових обавеза које су навели у Писму намјера. Један од њих да до краја фебруара у Парламентарној скупштини БиХ буде усвојен нови закон о јавним набавкама усклађен са европским стандардима. До јуна ове године парламенти РС и ФБиХ морају усвојити нови закон о банкама и осталим кредитним институцијам у складу са препорукама ММФ-а. Након што се усвоји нови закон о раду, власти морају усвојити закон који јавним службеницима више неће гарантовати нето плату.

Веће акцизе

Владе РС, ФБиХ и Савјет министар БиХ у први план стављају прикупљање пореза и обећавају повећање акцизе на нафту и дуван.

„Побољшање прикупљања пореза остаје приоритет. Зато ћемо: У потпуности ускладити акцизе на различите дуванске производе, повећати акцизе на нафтне деривате и усмјерити разлику у ентитетске фондове за аутопутеве, даље ћемо повећати акцизе на алкохол и дуван и тај додатни приход усмјерити у систем здравствене заштите. Покренућемо реформу система здравствене заштите уз помоћ Свјетске банке у првој половини 2014. То ће помоћи и да створимо услове за смањење пореских намета за рад, умањењем доприноса за здравствено осигурање“, наводи се у Писму које је у посједу КАПИТАЛ-а.

„Завршићемо модернизацију УИО у контексту примјене Правилника о систематизацији радних мјеста. Увешћемо приступ базиран на ризику за одабир репрограма дугова. Тражили смо техничку помоћ ММФ-а за ту стратегију како би она била завршена до јуна 2014. У јануару 2014. године почеће и размјена информација о пореским обвезницима између четири пореске институције“.

Влада Федерација БиХ је обећала усвојити нови, а РС почетком 2014. године измијенити постојећи Закон о порезу на добити у складу са препорукама ММФ са фокусом на трансферне цијене.

Трошкови

„Кад је ријеч о трошковима, наставићемо да радимо на већој ефикасности рада влада, нарочито кад је ријеч о запошљавању у јавном сектору и систему накнада. Зато ћемо: одржати буџет за плате ограничавењем запошљавања у јавном сектору, израдити нове законе о јавним службеницима и запосленицима али након што ентитети усвоје своје законе о раду. Утврдићемо нову централизовану базу података свих корисника социјалних давања у Федерацији, наводи се у најновијем допуњеном Писму намјера.

Федерација обећала продају државних фирми

Влада Федерације БиХ најавила да ће поново покренути процес приватизације у Федерацији „како бисмо побољшали економију и конкурентност, те смањили ризик за јавне финансије“.

Федерација ће, уз помоћ ЕБРД-а и Свјетске банке, послати у парламентарну процедуру детаљни акциони план до краја јуна 2014., са одређеним фирмама за приватизацију, роковима и оквирним петогодишњим планом. „У међувремену, продаћемо мањинске удјеле у бројним предузећима. То ће бити искориштено за побољшање финансијског положаја федералног Фонда ПИО“, обећао је федерални премијер Нермин Никшић.

Похвале

Власти у БиХ су се похвалите да су од јануара ове године повећали покриће осигураног депозита са 35.000 на 50.000 КМ.

У РС је, наводи се у Писму намјера, усвојен Правилник о класификацији сеоских домаћинстава на комерцијалне и некомерцијалне. „Процес регистрације сеоских газдинстава у складу са новим системом већим дијелом је завршен до краја 2013. године“, тврди се у Писму.

„То ће повећати основ за прикупљање доприноса и помоћи у стабилизацији финансијских услова социјалних фондова у РС. Такође, помоћи ће у бољем усмјеравању подстицаја“, наводи се у Писму намјера.

Власти истичу да је припремљен нови Нацрт закона о јавним набавкама и прослијеђен парламенту.

„Додатни напредак постигли смо у нашем фискалном извјештавању и мониторингу. Корисници буџета институција БиХ и ентитета добили су инструкције да од јануара 2014. унесу датуме за испуњење обавеза. Постигнут је договор да сви износи, који не буду исплаћени у року од 90 дана, прелазе у дугове. Како бисмо осигурали финансијску стабилност и спријечили потенцијални ризик за јавне финансије, банке, које су биле под појачаним надзором у 2013., морале су да ангажују угледне спољне ревизоре како би детаљно прегледали процјењену активу. То је требало бити урађено до децембра али није, јер је само један од шест банака завршила процес. Очекујемо да те провјере буду завршене у првој половини 2014. године“, истиче се у Писму.

Власт тражи више пара и продужење аранжмана

„С обзиром да је тренутни рок за завршетак станд бај аранжмана септембар 2014. жељели бисмо да затражимо продужетак и измјену аранжмана до 30. јуна 2015. године. Продужетак аранжмана би наставио да пружа значајну сигурност за економске политике током избора и формирања владе, и такође би помогло да ријешимо додатне финансијске потребе, које очекујемо у 2014.години“, наводи се у захтјеву власти у БиХ.

Власти у БиХ су у Писму од ММФ, у продужење од годину дана, затражили додатних 153 милиона евра, али и што је врло занимљиво да 70% новца буде исплаћено у другој половини 2014.године. То показује да су власти заправо врло скептичне када је у процјена овогодишњег прилива јавних средстава.

Због стално повећање лоших кредита, владе РС и ФБиХ алармантно упозоравају ММФ да „постоји хитна потреба за јачање оквира мониторинга“. Најављују да нове законе који регулишу друштва за управљање имовином и разрађују пореску политику пласирања кредита према потреби.

У писму се тврди да институције БиХ и Владе ФБиХ и РС нису забиљежиле раст унутрашњег дуга, те да нису потписали нити били гарант за било какво ново неповољно краткорочно инострано задужење, нити су акумулирали било какву отплату спољњег дуга до краја децембра 2013.године. А онда слиједи признање о консолидованом дефициту и лошој финансијској ситуацији која нас очекује.

„У буџету за 2014. успјели смо да задржимо углавном исти оквир потрошње, као у 2013., са циљем да консолидовани дефицит БиХ буде мало испод два одсто БДП (без подјељених средстава од Електропреноса). Ипак, чак и са строгом контролом трошкова и напорима да побољшамо наплату прихода, имаћемо додатне финансијске потребе у 2014., нарочито крајем године, јер ће обавезе сервисирања спољњег дуга бити веће него 2013., а приходи се нису опоравили снажно како је било пројектовано на почетку стенд бај аранжмана“, наводи се у додатном Писму намјера које су власти БиХ упутиле ММФ 08. јануара ове године.



0 КОМЕНТАРА

  1. Владајућа банда ће учинити све да дође до пара и купи слједеће изборе.Обећаће и даће им све, наше коже и кости.
    Наравно сљедећа фаза ће бити да се пензије додјељују постхумно ( само за обичне смртнике, за заслужне пензије ће и даље бити пара)

Оставите одговор