Николић Хандкеу: Ти си наш благослов

Предсједник Србије Томислав Николић уручио је данас Златну медаљу за заслуге аустријском књижевнику Петеру Хандкеу уз оцјену да је Србија благословена тиме што је Хандке одбио многа признања а прихватио орден пријатељске Србије. „Велика је храброст бити уз Србију од 1996. године. Непрекидно и стално”, казао је Николић на свечаности у згради предсједништва и додао […]

уторак, април 9, 2013 / 08:07

Предсједник Србије Томислав Николић уручио је данас Златну медаљу за заслуге аустријском књижевнику Петеру Хандкеу уз оцјену да је Србија благословена тиме што је Хандке одбио многа признања а прихватио орден пријатељске Србије.

„Велика је храброст бити уз Србију од 1996. године. Непрекидно и стално”, казао је Николић на свечаности у згради предсједништва и додао да је и „велики подвиг одбацити признање оних за које знате да греше”.

Подсјећајући на обиљежавање 1.700 година од Миланског едикта којим је хришћанство постало религија која није забрањена, Николић је рекао да хришћани, неко мање а неко више, памте људе страдале због хришћанства.

„Наш уважени гост и добитник ордена страдао је због Србије и српског народа”, казао је Николић.

Хандке је, у краткој уводној ријечи на срспком, захвалио предсједнику на ордену. Додао је да није пропатио због залагања за Србију.

„Увијек сам бивао обогаћен, југословенски па и српски проблем ме је изнутра чинио богатим”, рекао је Хандке и поручио „нисам био ничија жртва српски народ је жртва”.

Петеру Хандкеу уручена награда „Момо Капор"

На свечаности у Скупштини града Београда данас је аустријском књижевнику Петеру Хандкеу уручена награда „Момчило Момо Капор” за књигу „Моравска ноћ”, у издању „Српске књижевне задруге”.

Предсједник Управног одбора Задужбине „Момо Капор”, која је установила награду, академик Матија Бећковић, уручио је сребрну плакету док је Рајко Балетић, замјеник генералног директора ЈП ПТТ саобраћаја „Србија”, који је покровитељ награде, предао новчани износ од 220.000 динара.

Бећковић је подсјетио да је велики пјесник Волфганг Гете прије два вијека поручио да „народ (српски) који има такву поезију не заслужује да буде роб” и навео да је „Хандке у том погледу достојан наследник Гетеовог духа, јер не брани само Србе већ и српске земље”.



Оставите одговор