Нема рјешења за Сејдић-Финци

Лидери ХДЗ-а БиХ Драган Човић и СББ-а Фахрудин Радончић очекују да ће за неколико дана из Европске комисије доћи приједлог рјешења питања "Сејдић-Финци", али не искључују могућност да се комплетни преговори врате на почетак. "Много смо ближе да препознамо начин за рјешење питања `Сејдић-Финци`, мада се отвара могућност да се вратимо на почетак и да […]

петак, октобар 11, 2013 / 09:07

Лидери ХДЗ-а БиХ Драган Човић и СББ-а Фахрудин Радончић очекују да ће за неколико дана из Европске комисије доћи приједлог рјешења питања "Сејдић-Финци", али не искључују могућност да се комплетни преговори врате на почетак.

"Много смо ближе да препознамо начин за рјешење питања `Сејдић-Финци`, мада се отвара могућност да се вратимо на почетак и да имамо више комбинација у игри", рекао је Човић новинарима у Мостару, по повратку са састанка лидера политичких партија из БиХ са представницима ЕУ у Бриселу.

Он је објаснио да је приједлог Европске комисије данас био у усменој варијанти и да је то био сажетак свега што су домаћи лидери предлагали.

Према његовим ријечима, договорено је да се све то стави на папир, јер је било различитих тумачења.

Човић је рекао да би прихватио оно што је чуо и што је Европска комисија изнијела као заједнички садржалац.

"Ипак, онда се јавила једна групација људи или један појединац који је рекао `то не долази у обзир`. Док велика већина нас не каже да подржавамо приједлог, тог приједлога неће ни бити", рекао је Човић.

Лидер СББ-а Фахрудин Радончић рекао је да је данас комесар за проширење ЕУ Штефан Филе исказао добру вољу да, на основу онога што је чуо од свих учесника састанка, срочи приједлог који би био иницијални документ прихватљив за све.

Ипак, каже Радончић, цијела прича се може и рестартовати.

"Увијек сам говорио да не треба искључивати индиректан избор чланова Предсједништва БиХ зато што то траже странке из Републике Српске и тиме се стављају изван проблема. Улазак БиХ у ЕУ је ствар која се тиче и Републике Српске", рекао је Радончић.

Алудирајући на ранију изјаву лидера СДП-а БиХ Златка Лагумџије, Радончић је навео да у Бриселу није било никаквих бенгалских тигрова који су се борили за БиХ, нити зна од кога би је тамо могли бранити.

Он је оцијенио да су такве изјаве само покушај додворавања бирачима.

Радончић је рекао да Лагумџију не бих третирао као главног кривца за пропаст договора у Бриселу.

Предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда рекао је да је, осим 47 милиона евра из ИПА фондова који су суспендовани због непостизања договора, још 140 милиона евра "под ризиком".

Коментаришући разговоре о механизму координације, Беванда је навео да су се искристалисала два рјешења.

"Једно је приступ који су урадили стручњаци са свих нивоа власти, а другим се покушава унитаризовати Федерација БиХ и поништити надлежност кантона", рекао је Бевнада, истичући да никад неће прихватити други приједлог, јер је протиуставан.

На састанку између представника ЕУ и политичких лидера из Републике Српске и Федерације БиХ данас у Бриселу федерални партнери нису постигли договор о провођењу одлуке "Сејдић – Финци".

Додик: Не одричемо се својих права

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да се Република Српска неће одрицати права, па чак ни по цијену негативног извјештаја Европске комисије о напретку БиХ, због неусвајања рјешења о провођењу одлуке "Сејдић и Финци".

Додик је рекао да Српска нема разлога да жали због изостајања 47 милиона евра ИПА средстава, јер и иначе не би било договора о њиховој реализацији, с обзиром да се преко њих жели утицати на подршку формирању нових институција на нивоу БиХ.

"Наравно да желимо позитиван извјештај, али он не може да буде скуп чињеница које иду на то да се Република Српска треба одрицати права", рекао је Додик за Радио-телевизију Републике Српске.

Он је истакао да ЕУ има право на мјере против БиХ, али да нема право да се мијеша у њене унутрашње ствари и да је против приједлога да се ЕУ позове да силом намеће рјешење.

Додик, који је и лидер СНСД-а, нагласио да се не слаже са изјавом предсједника СДС-а Младена Босића, који је изразио очекивање да ће ЕУ притиснути домаће лидере да се договоре, оцијенивши то неприхватљивим.

"Данас се видјело да су странке из Федерације БиХ најчешће призивале ЕУ, и лидер СДП-а Златко Лагумџија је рекао да је сада то на комесару за проширење Штефану Филеу, али уопште није на њему“, рекао је Додик.

Лидер СНСД-а сматра да реално простора за промјену Устава БиХ има до маја наредне године када се предају кандидатуре за изборе.

"Ако проведемо одлуку у предмету ‘Сејдић и Финци’ добијамо кандидатски статус, који данас имају Србија и Црна Гора, али и Македонија и то још од 2005. године. Хрватска је у ЕУ, па шта се тамо боље дешава?“, упитао је Додик.

Коментаришући оцјене да иза одгађања договора међу странкама у ФБиХ стоје намјере за распакивањем Дејтонског споразума, Додик је оцијенио да теоретски и практично распакивање овог споразума значи нестанак БиХ, јер су у њу свој субјективитет унијели ентитети.

"Ако БиХ настави са својим неуспјешним функционисање, једног дана ће неко констатовати да она више не постоји и да су чињенице Република Српска и ФБиХ“, нагласио је Додик.

Према његовим ријечима, након питања "Сејдић и Финци", БиХ чекају нови захтјеви ЕУ који ће изазвати нове расколе у земљи.

Он је додао да је прича „Сејдић-Финци“ завршила одлуком суда у Стразбуру да се промијени Устав БиХ у домену који се односи на избор припадника неконститутивних народа, али да се читаво вријеме она користи за масовне уставне промјене.

Додик је навео да је у том погледу Република Српска постигла консензус да се третира као једна изборна јединица за члана Предсједништва БиХ и да се у релевантној уставној одредби ријеч Србин замијени ријечју један члан.

Упитан, како би ЕУ реаговала да је проблем у Републици Српској, Додик је одговорио да га не занима како ће њене представнике доживљавати у Бриселу, већ искључиво интерес Српске.

"Не можемо зато што је неко наметнуо `Сејдић и Финци` као топ тему да заборавимо причу о наметнутим законима високог представника, Суду и Тужилаштву и немогућој држави“, рекао је Додик.

Говорећи о евентуалном рјешењу у ФБиХ, Додик је навео да не може да сугерише моделе, јер би то могло угрозити коначно рјешење, али да је јасно да промјене Устава нема без учешћа хрватског народа.

"Оно што ми као одговоран фактор на нивоу БиХ треба да учинимо је да избјегнемо мајоризацију и прегласавање. Очигледно је да је хрватски народ притиснут уза зид и ако се то питање не ријеши на адекватан начин, то је још веће урушавање њихових права“, упозорио је Додик.

Босић: Федералне странке се свађају око сваког приједлога

Предсједник СДС Младен Босић је рекао данас да у Бриселу није дошло до договора око пресуде Суда из Стразбура у предмету "Сејдић-Финци" и да је све исто као раније.

"Странке из Федерације БиХ свађају се око сваког приједлога, увијек се нађе неко ко је против онога што други предложе и ми смо сада практично на нули",рекао је предсједник Босић.

Он је мишљења да ће у наредних пар дана, како су најавили из Европске комисије, покушати још једном билателарним разговорима да виде да ли постоји могућност неког приједлога који би могао да добије већину.

"Послије тога мислим да се врата затварају и да ће ЕУ извући руке из свега овога", казао је Босић, наводећи да ће се БиХ наћи пред изолацијом уколико странке у Федерацији БиХ не пронађу рјешење.

Наглашава да је до сада било десет приједлога, али ниједан није дорађен до краја.

"Значи поставља се питање озбиљности оних који учествују у свему – да ли заиста и желе да дођу до коначног рјешења", казао је Босић.

"И данас је био неки нови приједлог, око кога се опет развија свађа тако да бих ја оставио тај период од тих неколико дана да видимо да ли ће људи из Европске комисије моћи да утичу на странке из Федерације БиХ да на неки начин дођу до коначног рјешења. Уколико се то не догоди онда ће Босна и Херцеговина бити под изолацијом", казао је Босић.

Лидер СДС не жели да коментарише најновији приједлог, наводећи да се све то базира на оном што је већ потписано, "Да буду директно бирани чланови Предсједништва БиХ, да се изнађе модел који би дао Хрватима могућност да они изаберу једног члана Предсједништва и увијек се поново поставља питање да ли се дијели Федерација, да ли се оснива трећи ентитет, да ли је подједнака шанса за све који се кандидују итд", открива лидер СДС.

Мишљења је да се ипак ради о недостатку политичке воље да се рјеши ово питање, јер је једноставно то од питања осталих постало питање Хрвата у БиХ.

Што се тиче ставова из РС, предсједник Босић је рекао да је РС остала при ранијем договореном ставу да се из РС бира директно један члан Предсједништва БиХ.

"Ми ту не играмо никакву улогу. Нас нико ништа није питао. На крају су нас само обавијестили шта су разговарали са лидерима из Федерације БиХ", казао је Босић, наводећи да је на крају Филе (Штефан) њему и Додику пренио шта је разговарао са лидерима из Федерације БиХ.

"Очекујем да наредних неколико дана још једном Европска комисија процијени да ли може она да изађе са неким приједлогом и неким додатним притиском на ове који коче цијелу ствар, ако не, онда ће свакако дићи руке и креће период санкција и изолације БиХ",казао је Босић.

Лагумџија очекује од представника ЕУ да представе модел за рјешавање Сејдић-Финци

Предсједник СДП-а БиХ Златко Лагумџија изразио је наду да ће представници ЕУ у наредних неколико дана изаћи са виђењем заједничког модела провођења одлуке Суда у Стразбуру у случају "Сејдић – Финци", који ће бити прихватљив и за БиХ и за ЕУ.

"Најважније је да Европска комисија изађе са оквирним приједлогом око којег ћемо моћи да се окупимо, а не да се дијелимо“, рекао је Лагумџија вечерас новинарима на Међународном аеродрому у Сарајеву, по повратку са састанка у Бриселу.

Према његовим ријечима, данашњи састанак политичких лидера из БиХ и европског комесара за проширење Штефана Филеа отклонио је досадашње дилеме СДП-а, који је сад увјерен да неће бити подјеле Федерације БиХ на два ентитета, нити цртања нових карата.

"Имамо разлога и за задовољство и за незадовољство. Договор није постигнут, али су отворена врата договору. Могли су се чути различити и супротстављени ставови и тешке ријечи, али њих је боље износити на оваквим састанцима него преко медија“, рекао је он.

Лагумџија је навео да лидери политичких партија данас нису били у ситуацији да се опредијеле коначно за заједнички модел провођења одлуке "Сејдић – Финци".

"Разлог за то је што је приједлог Европске комисије остао недоречен. Нека питања треба још да се разријеше. За СДП је недоречено то да ли изабрани кандидати за Предсједништво БиХ из Федерације БиХ морају имати легитимитет на подручју цијеле ФБиХ“, каже Лагумџија.

Он је рекао да оквирни приједлог, који је изнио Филе, не подсјећа ни по чему на приједлог који је понудила СДА.

"Најважније је да дођемо до приједлога који ће имати пролаз у парламенту БиХ. Могло се данас видјети нарушено повјерење међу нама, а које морамо градити“, додао је лидер СДП-а.

Генерални секретар СДП-а Нермин Никшић, говорећи о механизму координације, о којем је данас разговарано знатно мање од одлуке "Сејдић – Финци", рекао је да приједлог радне групе никада није валоризовала Владе ФБиХ.

"Нацрт споразума који су изнијели комесар Филе и специјални представник ЕУ у БиХ Петер Соренсен је добра основа и надам се да ће на основу ње бити могуће постићи договор“, рекао је Никшић, који је и премијер Федерације БиХ.

Цвијановићева очекује договор партнера у Федерацији

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић очекује да ће се федерални партнери у наредних неколико дана договорити о провођењу одлуке "Сејдић – Финци".

Што се тиче механизма координације, каже Цвијановићева, нема још постигнутог финалног рјешења, иако је то предвиђено једним од закључака који су потписани на састанку у Бриселу 1. октобра, саопштено је из Владе Републике Српске.

"На жалост, данас се нисмо бавили детаљима о томе", рекла је Цвијановићева.

Предсједник Владе Српске учествовала је јуче у Бриселу у наставку трећег дијалога на високом нивоу између ЕУ и БиХ, који је организован на иницијативу комесара за проширење Штефана Филеа.



Оставите одговор