Нема пара за одлазак младих шахиста на међународно такмичење?

Актуелни омладински екипни првак Републике Српске, Школа шаха Скакач, током 18 мјесеци свог постојања наступила је, и поред тешке финансијске ситуације, на свим службеним (кадетским) такмичењима у организацији Шаховског савеза РС и Шаховске уније БиХ, а убиљежила је и један наступ у окриљу Европске шаховске федерације (ЕЦУ). "Редовни смо учесници свих службених такмичења, али је […]

субота, јун 9, 2012 / 07:51

Актуелни омладински екипни првак Републике Српске, Школа шаха Скакач, током 18 мјесеци свог постојања наступила је, и поред тешке финансијске ситуације, на свим службеним (кадетским) такмичењима у организацији Шаховског савеза РС и Шаховске уније БиХ, а убиљежила је и један наступ у окриљу Европске шаховске федерације (ЕЦУ).

"Редовни смо учесници свих службених такмичења, али је већина финансијског терета на родитељима. У таквој ситуацији, када и оно што добијемо од спонзора улажемо у такмичења, нисмо у могућности да купимо ниједну гарнитуру, шаховски сат или књигу", каже Бранко Томић, предсједник Школе шаха Скакач.

За то вријеме полазници школе шаха су у појединачној конкуренцији освојили 17 медаља: 4 злата, 2 сребра и 6 бронзи на нивоу РС, те 2 злата, 2 сребра и једну бронзу на нивоу БиХ.

"Освојили смо једно злато и два сребра на бх. првенству у Неуму, од 12. до 15. маја 2012, тако да су се наша три дјетета пласирала на Европско првенство у Прагу, које ће се одржати од 16. до 26. августа. Тијана Бабић (ОШ "Георги Стојков Раковски"), у категорији дјевојчица до 14 година, други пут узастопно је постала бх. шампион, док су вицешампиони Немања Вуксан (ОШ "Иво Андрић"), у старосној групи до 8, и Бојан Максимовић (ОШ "Петар Петровић Његош"), у групи до 10 година. Они су истовремено награђени од организатора, ЕЦУ, бесплатним смјештајем, али су зато уписнине изузетно високе", каже Томић.

Свеукупни трошкови за младе шахисте и пратиоца су око 4.000 КМ. Значајан дио средстава мора се уплатити до краја јуна.

"Рачунајући на досадашње искуство, биће то немогућа мисија. Током протеклог периода имали смо велику помоћ наших сталних спонзора, али овог пута би се морала укључити и локална заједница. Овдје првенствено мислим на Административну службу града Бањалука, која је 2008. године инсистирала на оснивању градских спортских савеза у очигледној жељи да себи олакша посао и… ‘опере’ руке од одговорности", истиче Томић.

За цијелу ову годину, за све могуће активности, Школа шаха "Скакач" ће, уколико не буде ребаланса градског буџета, максимално добити 1.000 КМ.

"Без икаквих конкурса, без писања пројеката удијелиће нам унапријед одређену своту, која нема никаквих додирних тачака са стварним активностима! И ту престаје њихова брига за спорт. Таквом наопаком политиком и критеријумима који прошлост стављају испред садашњости 95 одсто клубова у граду је, заправо, стрпано у исти кош. Из тог просјека једноставно ником не дозвољавају да искочи, макар освојио титулу свјетског првака! Иако смо за кратко вријеме остварили резултате какве Бањалука у кадетској конкуренцији није имала од када се у њој повлаче магична дрвца, не чуди онда што нам вријеђају интелигенцију одбијајући нас углавном реченицом да наш успјех није планиран у буџету! Сличне, типске одговоре имају и у мањим и већим фирмама и компанијама којима смо се обраћали и којима се и даље упорно обраћамо", објашњава Томић



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор