Научници развили водени вучни зрак

Ако је вјеровати научницима, човјечанство је један корак ближе томе да створи прави "вучни зрак". Научници у Аустралији развили су вучни зрак базиран на води, и иако у питању није уређај који је прославила серија „Звјездане стазе“, у питању је прилично импресиван подухват. Уређај аустралијских научника може да контролише шаблоне тока воде, тако маневришући плутајућим […]

среда, август 13, 2014 / 00:33

Ако је вјеровати научницима, човјечанство је један корак ближе томе да створи прави "вучни зрак".

Научници у Аустралији развили су вучни зрак базиран на води, и иако у питању није уређај који је прославила серија „Звјездане стазе“, у питању је прилично импресиван подухват.

Уређај аустралијских научника може да контролише шаблоне тока воде, тако маневришући плутајућим објектима.

„Вучни зрак је јако популаран термин и мислим да он у својој сржи осликава основни принцип“, изјавио је др Хорст Пунцман, инжењер са Националног универзитета у Канбери.

Међутим, Пунцман и његов тим успјели су да учине више од тога да објекат промијени курс или путује уназад.

„Успјели смо да помјерамо објекат тако да се креће према таласу, да се креће у правцу таласа или да га одржавамо мирним“, објашњава Пунцман у видеу који је објавио универзитет.

Видео показује истраживаче како користе уређај за манипулацију таласима како би управљали пинг понг лоптицом у базену.

Како би манипулисали лоптицом, истраживачи су утврдили величину и фреквенцију таласа потребних за њено помјерање. Потом су посматрали покрете на површини које су стварали таласи.

„Открили смо да изнад одређене висине, ови тродимензионални таласи генеришу обрасце тока на површини“, изјавио је др Мајкл Шатс, професор Колеџа физике и математичких наука са Универзитета у Канбери.

Шатс је додао и да постојеће математичке теорије не могу да објасне струје које стварају већи таласи.

„У питању је један од великих несхваћених проблема, а ипак, свако може да их репродукује у својој кади. Изненађени смо тиме што то нико у прошлости није успио да опише“, додао је.

Иако је овај водени вучни зрак новост, Пунцманов тим није први који је предложио идеју о функционишућем вучном зраку. НАСА је претходно научницима додијелила 100.000 долара како би се посветили истраживању технологије која би била у стању да помјера честице.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор