Наставак археолошких истраживања на Гласинцу

Археолошка ископавања на локалитету Црквина код Сокоца трајаће до 23. јула, а до сада су на том мјесту пронађени некропола, темељи цркве и новац из 14. и 17. вијека, рекла је археолог Сњежана Антић. На овом археолошком налазишту ове године пронађен је турски новац – акча, који вјероватно потиче из 17. вијека. Новац је откривен […]

петак, јул 18, 2014 / 20:43

Археолошка ископавања на локалитету Црквина код Сокоца трајаће до 23. јула, а до сада су на том мјесту пронађени некропола, темељи цркве и новац из 14. и 17. вијека, рекла је археолог Сњежана Антић.

На овом археолошком налазишту ове године пронађен је турски новац – акча, који вјероватно потиче из 17. вијека. Новац је откривен у једном гробу.

Археолошка ископавања на Црквинама врше се већ другу годину заредом и у том периоду пронађена је некропола са око 400 споменика. Антићева, археолог Музеја Семберија из Бијељине, каже да су прошле године откопани и темељи цркве која вјероватно потиче из средине 14. вијека.

Према њеним ријечима, у гробовима око цркве пронађен је дубровачки новац из друге половине 14. вијека, али и сребрни новац, као и дијелови ношње са златорезом.

Антићева је навела да све што је до сада пронађено указује да је ту било гробље.

Археолошко истраживање врши Музеј из Добоја у сарадњи са Музејом Семберија из Бијељине. Сви до сада пронађени предмети на локалитету Црквине биће похрањени у добојском Музеју.

Нажалост, на подручју Сарајевско-романијске регије не постоји музејска установа у којој би се похранили предмети пронађени у археолошким истраживањима. До Отаџбинског рата најврједнији експонати са Гласинца складиштени су у Земаљском музеју у Сарајеву. Прошле године заживјела је иницијатива да се Галерија Кућански у изградњи, претвори у Музеј Сарајевско-романијске регије.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор