Накнада из ХЕ: Пола у фонд, пола општинама

Привредна друштва која производе електричну енергију коришћењем хидроакумулационих објеката уплаћиваће половину накнаде за њихово коришћење Фонду солидарности за обнову Републике Српске, а другу половину у буџете јединица локалне самоуправе на чијем подручју се налазе, предвиђено је Законом о накнадама за коришћење природних ресурса у сврху призводње електричне енергије. Према овом закону, који ће Народна скупштина […]

среда, јун 11, 2014 / 13:41

Привредна друштва која производе електричну енергију коришћењем хидроакумулационих објеката уплаћиваће половину накнаде за њихово коришћење Фонду солидарности за обнову Републике Српске, а другу половину у буџете јединица локалне самоуправе на чијем подручју се налазе, предвиђено је Законом о накнадама за коришћење природних ресурса у сврху призводње електричне енергије.

Према овом закону, који ће Народна скупштина Републике Српске по хитном поступку разматрати 13. јуна, накнада за коришћење хидроакумулационих објеката за производњу електричне енергије износи 0,01 КМ по произведеном киловат-часу електричне енергије на званичном обрачунском мјесту примопредаје електричне енергије.

Накнаду у истој размјери плаћају и привредна друштва која производе електричну енергију коришћењем природних, необновљивих ресурса, а она ће износити 0,006 КМ по произведеном киловат-часу електричне енергије.

Прикупљена средства која се уплаћују у Фонд солидарности ће се користити намјенски за субвенционисање потрошача електричне у поплављеним подручјима, у складу са законом о Фонду солидарности за обнову Републике Српске.

Средства која припадају буџету јединица локалне самоуправе воде се на посебном рачуну и користиће се за изградњу и санацију примарних инфраструктурних објеката који су у функцији привредног развоја и запошљавања у проценту од најмање 30 одсто од укупних средстава која се уплате по овом основу и изградњу нових привредних капацитета или проширење постојећих, укључујући и стимулативно кредитирање.

У Министарству индустрије, енергетике и рударства као разлог за доношење закона наводе потребу стварања правних претпоставки за изналажење средстава ради отклањања катастрофалних посљедица изазваних поплавама у мају. На овај начин ће бити преусмјерен дио прихода привредних друштава која производе електричну енергију ка потрошачима електричне енергије који су били жртве поплава у Републици Српској.

Предвиђено повећање прикупљања накнаде ове врсте иде искључиво у Фонд солидарности за обнову Републике Српске, док приходи јединица локалне самоуправе у овом погледу остају исти.

Овим законом је предвиђено повећање накнаде за коришћење хидроакумулационих објеката и природних необновљивих ресурса за 100 одсто.



Оставите одговор