Moсква: Сваки дан неко умре од смрзавања

У Москви од смрзавања свакодневно умире неколико особа – у јануару пријестоничким центрима за помоћ бескућницима обратило се више од 700 особа са промрзлинама. Према процјенама, у Русији од милион и по до четири милиона људи нема стално мјесто становања, а 85 одсто њих су мушкарци, углавном радно способног узраста. Бескућника има у свим великим […]

четвртак, фебруар 9, 2012 / 11:48

У Москви од смрзавања свакодневно умире неколико особа – у јануару пријестоничким центрима за помоћ бескућницима обратило се више од 700 особа са промрзлинама.

Према процјенама, у Русији од милион и по до четири милиона људи нема стално мјесто становања, а 85 одсто њих су мушкарци, углавном радно способног узраста. Бескућника има у свим великим руским градовима, али највише у Москви, око 50 хиљада.

Око трећина пријестоничких бескућника су бивши затвореници који немају куда да иду. Отприлике је исто толико миграната који су дошли у Москву да зараде. Они често постају жртве лопова, који их лишавају докумената и новца, па они "заглаве" у главном граду Русије.

Не могу да добију пасоше, без којих се не може добити легални посао, као ни медицинску помоћ или новчану помоћ од рођака. Немају могућност да се брину о хигијени, пошто је у граду мало јавних тоалета, нема бесплатних тушева и праоница.

Дио бескућника лишен је станова због махинација са некретнинама или случајева када су их на продају стана принудиле околности: пијанство, сиромаштво, дугови. У посљедње вријеме појавила се нова категорија бескућника: људи који су узимали кредите.

Да би их вратили, они издају станове, иду у Москву да зараде, али посао не налазе и ноћивају на жељезничким станицама. Око десет одсто бескућника нашло се на улици због породичних проблема – развода, конфликата и губитка посла. Међу одбаченима много је алкохоличара и наркомана, који више ништа не желе да мијењају свом животу.

Бескућник, луталица, маргиналац – тако називају лице без сталног мјеста боравка. Али, представници социјалног дна прије свега су људи лишени не само крова над главом, већ и већине права, макар сопственом кривицом. И без разумијевања ове чињенице однос према њима у друштву неће се промијенити, сматра ђакон Фјодор Котрељев.

Отац Фјодор зна за бескућнике из личног искуства. Прије пет година он је организовао групу волонтера "Људи жељезничких станица". Ова идеја му је пала на памет за вријеме посјете Риму, када је видио како ради католичка служба помоћи бескућницима – наводи "Глас Русије".

Међу пријестоничким бескућницима има доста странаца – из Азије, Африке, чак и из Европе.

У Москви лицима без сталног мјеста боравка помоћ пружа седам православних служби, гдје око 300 бескућника скаводневно добија помоћ. Већ десету зиму Москвом вози бијело-жути аутобус "Милосрђе", у којем бескућници могу да се угрију и нешто поједу.

Сваке ноћи он спасава од погибије десетине људи. Сада Руска православна црква планира да постави у главном граду хангар са гријањем, гдје ће 50-ак бескућника моћи да преспавају, поједу нешто топло и у случају потребе да добију медицинску помоћ.



Оставите одговор