ММФ: Привредни раст у Европи осјетно успорен

Међународни монетарни фонд препоручио је Европи свеобухватну и одважну акцију како би се вратила на пут економског опоравка. У извјештају "Регионалне економске перспективе: Навигација у бурним водама", објављеном данас ММФ наводи да је привредни раст у Европи осјетно успорен због глобалних потреса и ескалације дужничке кризе на континенту која је уздрмала повјерење и укочила домаћу […]

среда, октобар 5, 2011 / 17:36

Међународни монетарни фонд препоручио је Европи свеобухватну и одважну акцију како би се вратила на пут економског опоравка.

У извјештају "Регионалне економске перспективе: Навигација у бурним водама", објављеном данас ММФ наводи да је привредни раст у Европи осјетно успорен због глобалних потреса и ескалације дужничке кризе на континенту која је уздрмала повјерење и укочила домаћу тражњу.

ММФ прогнозира да ће привредни раст у Европи бити успорен у идућој години на 1,8 одсто са овогодишњих 2,3 одсто. Истовремено, Фонд истиче да постоји велики ризик да раст буде и мањи ако се не предузму мјере да се криза заустави.

"Европски лидери начинили су бројне важне кораке, али је сада неопходно да брзо примијене нове мјере договорене на јулском самиту. То је пријеко потребно за обнову повјерења потрошача, тржишта и инвеститора", истакао је директор ММФ-а за Европу Антонио Борхес.

ММФ је позвао Европу да, осим примјене љетос договореног, укључујући и проширења Европског фонда за финансијску стабилност, прилагођава монетарну политику и предузме мјере за обнову могућности банкарског сектора за финансирање привреде.

У извјештају ММФ савјетује Европи да обнови повјерење у европска тржишта дуга и подстакне фискални кредибилитет.

Гледано на средњи рок, ММФ сматра да би више стопе раста помогле да се ријеше многи проблеми који муче Европу.

"Потенцијал Европе за раст је вриједан пажње и уз строго поштовање праве политике може бити искоришћен", закључио је Борхес.

Камерон: Британија неће давати бесконачне помоћи

Пријетња са којом се суочава глобална економија озбиљна је као 2008. године, изјавио је данас британски премијер Дејвид Камерон и истакао да ће се резање буџетских издатака на крају исплатити.

Камерон је на конференцији своје владајуће Конзервативне партије рекао да Британија "неће бити увучена у бесконачне исплате помоћи" државама еврозоне.

"Пријетња свјетској економији и Британији данас је једнако озбиљна као што је била 2008. године, када је рецесија била у најави", рекао је Камерон.

Он је рекао да је "еврозона у кризи" и додао да је привредни раст Француске и Њемачке скоро заустављен, те да "чак и моћна Америка мора да одговара на питања о својим дуговима".

Британски премијер рекао је да је Владин програм штедње оправдан.

"То значи да владе широм свијета смањују трошкове и живе у складу са расположивим средствима. Ова коалициона Влада, конзервативци и либерал-демократе, Ник Клег и ја – ми одлучујемо о дешавањима у Британији. Наш план је добар и биће успјешан", рекао је Камерон.



Оставите одговор