Млијечна афера: Неколико шоља није опасно

Министар здравља Србије Славица Ђукић Дејановић изјавила је да млијеко са граничним вриједностима афлатоксина може бити опасно само уколико се користи у дужем периоду. "Уопште се не може говорити о токсичности ако неко попије две, три, пет чаша млека за неколико дана. Ако би неко пио годину дана токсично млеко онда би се могло говорити […]

петак, фебруар 22, 2013 / 09:17

Министар здравља Србије Славица Ђукић Дејановић изјавила је да млијеко са граничним вриједностима афлатоксина може бити опасно само уколико се користи у дужем периоду.

"Уопште се не може говорити о токсичности ако неко попије две, три, пет чаша млека за неколико дана. Ако би неко пио годину дана токсично млеко онда би се могло говорити о ризицима", рекла је Славица Ђукић Дејановић.

Она је за РТС истакла да ризици за функционисање јетре постоје само у случају да се такво млијеко уноси у организам у већим количинама годину дана.

"Код нас 25 година није било афлатоксикозе, донедавно је гранична вредност била 0,5 микрограма по литру, а ми сада нисмо пронашли нигде већу вредност од 0,1. Све је безбедно", рекла је Ђукић Дејановић.

Она је навела да је млијеко које није повучено са рафова безбједно и да грађани могу да га купују и конзумирају.

Према њеним ријечима, направљен је озбиљан увид у ситуацију, али психолошки атмосфера није добра, јер се "направио случај".

Ђукић Дејановић и министар пољопривреде Србије Горан Кнежевић током јучерашњег дана су гарантовали да је сво млијеко у продавницама безбједно за конзумирање, док је секретар за пољопривреду у Војводини Горан Јешић објавио да су резултати нових анализа показали још веће присуство афлатоксина у млијеку.

Директор Републичких робних резерви Горан Тасић изјавио је раније да би данас требало да почне ванредна контрола кукуруза из државних резерви на присуство афлатоксина.

Резултати контроле млијека у Србији који се врше у Холандији требало би да буду познати током наредне седмице.

Афлатоксин у млијеку потиче од кукуруза зараженог гљивицом званом аспергилуса, чијем је развоју допринијела суша прошле године у Србији и региону.



Оставите одговор