Миодраг Зец: Србија умире на рате и на кредит

Економију воде исти људи, зато нема резултата, оцењује у интервјуу за "Вечерње новости" професор економије Миодраг Зец. Србији не треба реконструкција Владе, већ потпуно нова конструкција државе, сматра Зец и поручује да морамо нашу државну кућу готово изнова да направимо, јер немамо безграничне ресурсе да санирамо огромне трошкове које овај систем изазива. Србија, према његовим […]

четвртак, јул 25, 2013 / 08:32

Економију воде исти људи, зато нема резултата, оцењује у интервјуу за "Вечерње новости" професор економије Миодраг Зец.

Србији не треба реконструкција Владе, већ потпуно нова конструкција државе, сматра Зец и поручује да морамо нашу државну кућу готово изнова да направимо, јер немамо безграничне ресурсе да санирамо огромне трошкове које овај систем изазива. Србија, према његовим речима, умире на рате и на кредит, и тога наша власт мора да буде свесна.

Зец сматра да најаве о реконструкцији Владе Србије више служе да се стабилизује стање у странкама, а не да се промени концепт и створи потпуно нова политика Србије у новом геостратешком окружењу.

"Несумњиво је да су ову владу до сада обележили нови контакт са Европом и тај фамозни датум и борба против корупције. Али по економском позиционирању државе није ништа урађено, нити може да буде урађено. Економију воде исти људи који су је водили последњу деценију", подсећа он.

Зец упозорава да су у Србији партије појеле државу, те да би требало увести посланички систем који препознаје човека, да човек добија изборе. Према његовој оцени, нашој земљи је довољан парламент са стотинак посланика "које све можемо прозвати именом и презименом, а не да имамо утисак да се сви крију иза неких партијских структура".

Стварамо систем у којем се не подразумева да неко треба да плаћа струју, порез, трошкове, упозорава Зец.

"Ако неко има велики бизнис и имовину, а има милијарде дугова које неће да плати, у следећој етапи ће му људи улазити у његове продавнице и узимати робу без плаћања. Треба кренути од две основне ствари: концепта државе и друштва и система образовања. А ту су трагичне грешке направљене. Није проблем овде што се неко противзаконито обогатио. То се може решити за шест месеци: затвориш га и одузмеш му имовину. Али, кад ви дате милион лажних диплома, када пустите амброзију у систем и порушите све вредности друштва, не можете то тако лако да искорените", каже он.

Зец оцењује да је Влада Србије пала у заблуду где се сматра да добро радиш ако те Запад много хвали. Заборавља се да је Запад и Милошевића много хвалио, па га је на крају ставио у Хаг, подсећа Зец.

Он оцењује и да се корупција у Србији третира као текућа појава која се персонализује што није тако лоше, али је проблем, како каже, што је систем који смо створили природно стање за корупцију.

"Као што расту палме на Медитерану, тако расте и корупција у нашој земљи. Економска и политичка елита мора себи да постави питање зашто сви владари овде завршавају трагично? Није направљен систем овде да се може нормално ‘попети’ на власт и са ње нормално сићи. Погледајмо судбину Милошевића. Па Ђинђића. Од дизања у звезде до гурања у блато", наводи Зец.

Он сматра и да питања имовине, права и потраживања на Косову треба поставити пред светом.

"Али кључна је још једна ствар. Треба створити јак адвокатски тим који ће пред међународним судом у Стразбуру бранити интересе породица које су остале на Косову. Ту мислим на сељаке, на црквену и државну имовину", каже Зец за "Новости".



Оставите одговор