Мејер: У БиХ је највећи проблем умијешаност странаца

Амерички експерт за Балкан Стивен Мејер сматра да је узрок свих проблема у Федерацији БиХ /ФБиХ/ и БиХ претјерана умијешаност, ароганција и дрскост Запада, а посебно империјалистички став Вашингтона. Мејер у ауторском тексту за Срну наводи да од 1995. године политичким пејзажом у БиХ доминирају пропали покушаји Запада да искаже своју доминацију. "У Вашингтону је […]

понедељак, фебруар 18, 2013 / 08:23

Амерички експерт за Балкан Стивен Мејер сматра да је узрок свих проблема у Федерацији БиХ /ФБиХ/ и БиХ претјерана умијешаност, ароганција и дрскост Запада, а посебно империјалистички став Вашингтона.

Мејер у ауторском тексту за Срну наводи да од 1995. године политичким пејзажом у БиХ доминирају пропали покушаји Запада да искаже своју доминацију.

"У Вашингтону је било недовољно воље и способности да се схвате конкретне реалности у БиХ или ширем региону Балкана. Без обзира да ли није било воље или способности, коријен узрока је нераскидива склоност америчких дипломата да своје функције сматрају скоро божанским мандатом“, истиче Мејер.

Он каже да Вашингтон за те своје намјере мора да има вољне сараднике у БиХ, гдје су пречесто водећи политички лидери толико несигурни у своје способности да вјерују да морају да удовоље Западу, посебно Вашингтону, како би били прихваћени и успјешни на свјетској сцени.

"Јасно, та несигурност је довела до недостатка снажног руководства у ФБиХ, али одговор није у додатном наметању Вашингтона и америчке Амбасаде", наводи Мејер.

Он оцјењује да је коријен те несигурности вијековна доминација страних сила над Балканом, а можда је и резултат чињенице да је југоисточна Европа економски најнеразвијенији дио континента.

"Који год да је разлог, давно је прошло вријеме да несигурни, чак и плашљиви политичари у Федерацији БиХ, као и у другим дијеловима Балкана, преузму контролу и одговорност за будућност сопствених заједница“, констатује Мејер.

Он каже да је амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун, у свом посљедњем покушају да се "угура" у политику БиХ, оформио "радну групу стручњака унутар грађанског друштва ради идентификације промјена уставне структуре Федерације".

"Амбасадор Мун наводи на свом блогу да вјерује да је Федерација превише компликована, прескупа и не служи најбољем интересу грађана. Типично у америчком стилу, он вјерује да све што треба да уради јесте да именује посебну комисију стручњака који ће рационално проучити све релевантне опције и доћи до рјешења која ће на чаробан начин Федерацију претворити у савршену мултиетничку, демократску, слободну и ефикасну заједницу“, наводи Мејер.

Он закључује да овакве врсте комисија скоро никад не функционишу у САД и веома је вјероватно да ће се исто десити и са овом у Федерацији БиХ.



Оставите одговор