Maло ЛСД-а, против алкохолизма

Једна доза халуциногене дроге ЛСД може да помогне алкохоличарима да престану да пију, указује норвешка анализа резултата шест студија из шездесетих година прошлог вијека, објављена у чаопису "Џорнал ов сајкофармаколоџи”. ЛСД је један од најмоћнијих икад идентификованих халуциногена. Дјелује тако што блокира серотонин у мозгу, једињење које контролише функције као што су перцепција, понашање, глад […]

понедељак, март 12, 2012 / 21:26

Једна доза халуциногене дроге ЛСД може да помогне алкохоличарима да престану да пију, указује норвешка анализа резултата шест студија из шездесетих година прошлог вијека, објављена у чаопису "Џорнал ов сајкофармаколоџи”.

ЛСД је један од најмоћнијих икад идентификованих халуциногена. Дјелује тако што блокира серотонин у мозгу, једињење које контролише функције као што су перцепција, понашање, глад и расположење, преноси ББЦ.

Тери Кребс и Пал-Орјан Јохансен, с норвешког Универзитета за науку и технологију, су анализирали домаће студије дјеловања ЛСД-а на алкохоличаре, обављене између 1966. и 1970.

Тим студијама је било укупно обухваћено више од 500 алкохоличара који су сви били на лијечењу од алкохолизма. Некима од њих је том приликом убризгана и по једна доза ЛСД-а од између 210 и 800 микрограма.

Након тога, злоупотреба алкохола је смањена код 59 одсто ових пацијента, док је међу онима који нису добили ЛСД злоупотреба алкохола смањена у 38 одсто случајева. Код оних који су добили ЛСД регистрован је и већи проценат потпуне апстиненције, него код осталих пацијената.

Ефекат ЛСД-а код алкохоличара је трајао и након шест мјесеци, а сасвим је ишчезао тек послије годину дана.

Кребс и Јохансен закључују да би повремене дозе ЛСД-а могле да изазову трајни бољитак код алкохоличара и немају објашњење зашто резултати студија из шездесетих година никад нису искоришћени у терапеутске сврхе.

“Изљечење зависности од алкохола захтијева велике промјене у пацијентовој перцепцији себе. То је оно што чини ЛСД. Покажите ми иједну другу терапију којом се постижу тако добри резултати”, истиче поводом овог истраживања британски професор Дејвид Нат, некадашњи савјетник за дроге при влади Британије, отпуштен због тога што је тражио да се либерализују прописи о илегалним наркотицима како би њихово дејство могло боље да се проучи.



Оставите одговор