Мада се ратује: Банкари процјењују пад нафте на 32 долара

Амерички банкарски див, Ситигрупа, процјењује да би цијена "лаке" нафте могла да падне на 32 долара за барел под притиском вишка залиха. Уколико нафта падне на 32 долара, то ће бити ниво који није видјен од болне финансијске кризе. Ситигрупа у коментару ситуације на тржишту нафте указује на то да, уколико се неравнотежа у виду […]

субота, август 22, 2015 / 15:58

Амерички банкарски див, Ситигрупа, процјењује да би цијена "лаке" нафте могла да падне на 32 долара за барел под притиском вишка залиха.

Уколико нафта падне на 32 долара, то ће бити ниво који није видјен од болне финансијске кризе.

Ситигрупа у коментару ситуације на тржишту нафте указује на то да, уколико се неравнотежа у виду суфицитарне понуде овог енергента задржи током 2015, намеће се колико ниско цијена нафте може да иде, и додаје да достизање минималног нивоа из 2008, године од 32,40 долара по барелу „представља могућу реалност“.

Медјутим, аналитичар за инвестиције компаније „Филип Фјучерс“ у Сингапуру, Данијел Анг, каже да очекује да ће цијена WТИ нафте остати на 40 долара по барелу и да неће ићи испод тог нивоа.

Цијене нафте склизнуле су недавно на нови најнижи ниво за шест и по година, приближавајући се психолошкој граници од 40 долара за барел, након изненадјујућег раста америчких залиха, што је додатно појачало забринутост трговаца због презасићености понуде.

„Залихе у САД су неочекивано повећане док је тржиште очекивало њихово смањење, подижући забринутост трговаца због превелике понуде„, каже тржишни стратег из компаније ИГ Маркетс у Сингапуру, Бернард Оу.

Америчко министарство енергетике саопштило је да су залихе нафте порасле за 2,6 милиона барела у седмици закључно са 14. августом, на 456,21 милион барела, док су залихе у трговачком центру Кушинг, у Оклахоми, скочиле за 300.000 барела на 57,44 милиона.

Неочекивани скок залиха у вријеме када оне обично падају, додатно су појачале бригу због глобалног вишка, поготово што има знакова посртања тражње у Кини, највећем свјетском увознику енергената.



Оставите одговор