Либија: Америчке бомбе убиле отете службенике српске амбасаде

Oтети службеници амбасаде Србије у Либији Слађана Станковић и Јовица Степић су вјероватно убијени у ваздушном нападу војске САД, рекао је министар Ивица Дачић. Шеф српске дипломатије је навео да су породице страдалих обавијештене и да се чека формална потврда либијских власти, али да је на основу фотографија и обавјештајних података утврђено да су српски […]

субота, фебруар 20, 2016 / 11:47

Oтети службеници амбасаде Србије у Либији Слађана Станковић и Јовица Степић су вјероватно убијени у ваздушном нападу војске САД, рекао је министар Ивица Дачић.

Шеф српске дипломатије је навео да су породице страдалих обавијештене и да се чека формална потврда либијских власти, али да је на основу фотографија и обавјештајних података утврђено да су српски држављани међу страдалима у нападу.

Србија ће тражити објашњење од власти САД и либијских власти како је до овога дошло и радиће се на утврђивању одговорности.

Засад није било контакта са америчком администрацијом, а како је рекао Дачић, Србију нико није обавијестио да ће бити напада. Због овог случаја ће Вашингтону бити послата нота.

Пентагон је раније саопштио да је у Сабрати извео напад на упориште ИД и да је главна мета био терориста повезан са нападима у Тунису. У извјештају америчких власти се наводи да је убијено око 40 људи у "кампу за обуку ИД", али се не спомињу страни држављани.

Начелник безбједности у БИА Иван Тодоров је навео да су српске обавјештајне службе и партнерске службе имале локацију на којој се налазе и отети и група одговорна за њихову отмицу, а да су локалне власти чекале "прави тренутак за озбиљну акцију".

"Према нашим информацијама у питању криминална група повезана са ИД. Америчке власти су саопштиле да је то био тренинг камп. Информације треба провјерити", рекао је Тодоров.

Како је навео Дачић, информација о локацији је добијена у сарадњи са иностраним службама, међу којима су и америчке, па се поставља питање да ли је било "грешке у комуникацији".

Дачић је рекао да се осим формалних потврда чекају и резултати обдукције и да ће бити утврђено да ли су српски држављани страдали у ваздушном нападу или на неки други начин.

Такође, министар је рекао да су отмичари тражили откуп од породица отетих и да су о томе биле обавијештене српске службе. Он је навео да је било наговјештаја да ће убрзо случај бити ријешен.

"Да није било бомбардовања, не би било оваквог исхода. Интерес отмичара није био да их убију, већ су имали искључиво финансијски мотив. Ми нисмо могли да их испунимо, али смо наставили са преговорима", рекао је Дачић.

Како је рекао Дачић, више информација ће бити објављено током дана, када буде било званичних информација из Либије.

Тијела страдалих ће бити ускоро пребачена у Србију и биће одржана комеморација. Дачић је изразио саучешће породицама страдалих.

Дачић је навео да ће бити испитано и како је дошло до отмице, да ли је било неправилности приликом путовања током ког је изведена отмица.

Такође, рекао је да је било разматрано да ли треба затворити амбасаду у Триполију и да је министарство одлучило да је задржи, а исти став има чак и сад амбасадор Оливер Потежица.

Двоје службеника српске амбасаде у Либији, Слађана Станковић и Јовица Степић, отети су 8. новембра у тој земљи. Од тада је више пута саопштавано да су они добро, као и да српски безбједњаци у сарадњи са колегама из иностранства раде на том случају.

Двоје службеника отето је из колоне возила у којој је био амбасадор Србије Оливер Потежица. Либијски град је након отмице потпуно пао у руке џихадиста.

Информацију о нападу у коме су страдали отети Срби први је објавио портал на енглеском језику "Либија хералд", који је навео да има непотврђене информације да су службеници српске амбасаде убијени у америчком ракетирању у Сабрати.

Вијест се појавила и на Твитеру, а пренијело је неколико страних извјештача из Либије, уз назнаку да су информације непотврђене. Такође, на друштвеним мрежама су објављене и фотографије за које се наводи да приказују страдале у нападу.

Б92 је до конференције за новинаре покушавао да провјери аутентичност ових информација, али није било могуће добити званичну потврду или деманти.

Истовремено, Пентагон је потврдио да је летјелица Ф-15Е извела напад у Сабрати и да је главна мета био терориста Нуредин Чучан, повезан са два смртоносна напада на туристе у Тунису.

Саопштено је да је у нападу убијено "више од 40 људи".

Војни званичници су рекли да је из ваздуха погођена једна кућа удаљена десетак километара од центра града и да је тамо био камп за обуку екстремиста.

"Уништење кампа и уклањање Чучана ће имати директан утицај на могућност ИД да спроводи своје активности у Либији и потенцијално планира нападе на интересе САД у регији", саопштено је из Пентагона.

Америчке власти нису говориле о томе да ли је било цивила или страних држављана међу убијенима. Војска САД је навела и да је камп у Сабрати "надгледан недјељама".

Како је рекао један званичник, под условом да остане анониман, вјерује се да је у кампу било око 60 људи и да има рањених, од којих су неки у критичном стању.



0 КОМЕНТАРА

  1. Baš mi je žao. Saučešće porodicama.
    Imati ambasadu u Libiji je kao ubaciti čovjeka medju kobre.
    Kakve koristi je mogla da ima Srbija od ambasade u Libiji?
    Čini mi se da je Dačić odmah poslije otmice obećao da će se to brzo riješiti.
    Nažalost, ništa od toga.

    Čudno mi je i kako se Potežica izvuče, aovo dvoje ostadoše.

    I da Srbija nije mogla da plati otkup???????

  2. ЗАНИМЉИВО, МА НИЈЕ МОГУЋЕ, ЈА НЕ ВЈЕРУЈЕМ…

    „Према најновијим сазнањима, прича о отмици српских држављана у Либији, има сасвим другачију верзију од званичне.

    Још за време Гадафија, када је министар војске Србије био Драган Шутановац, Либијци су уплатили велику суму на рачун контроверзне фирме Југоимпорт СДПР, огроман новац за наоружање које је Шутановац обећао Либији, прича се о цифри од преко 250.000.000 евра. Иначе се поменута фирма среће и у многим другим аферама с нелегалном трговином српског наоружањем, проглашеним за вишак. Нама вишак, а другима потребно?!?

    Дакле, Либија је уплатила новац, али је Гадафи тада свргнут. Надајући се да ово нико неће да сазна, уплаћени новац деле, сада рахметли, Мики Ракић, Драган Шутановац, власник фирме Југоимпорт СДПР и српски амбасадор у Либији, Оливер Потежица. Након тога, Драган Шутановац купује велики пословни простор близу храма Светог Саве, а словеначки цариници га хватају у покушају да прошверцује велике количине готовог новца, у тапацирунгу приватног аутомобила, на путу до неке од швајцарских банака, када се он позвао на дипломатски имунитет.

    Када је Александар Вучић преузео власт, нове политичке структуре у Либији захтевају да им се новац врати или плаћено оружје испоручи, јер су они сада наследници претходне либијске власти. По савету Микија Ракића, а за извесну провизију, Александар Вучић одговара Либијцима да су они терористи, позивајући се на америчке изворе, и да нити хоће да им испоручи оружје, које је иначе већ продато другом купцу, нити хоће да им врати новац, који је такође већ подељен.

    Амбасадор Потежица, који је био директан посредник у овој трговини, има жену и децу који живе веома луксузним животом на Малти. Потежица тада, како би спасио, и себе, и власт у Србији, Либијцима типује и свесно жртвује 2 „кривца“ за неуспешну трансакцију оружја.

    Слађана Станковић, економски аташе и Јовица Степић, бивају киднаповани, а српска власт обавештена да ће бити ликвидирани уколико се у договореном року не испоручи оружје или новац не врати.

    Америчке службе, знајући за Вучићеве проблеме, излазе му у сусрет, гађајући авијацијом објекат за који су били обавештени да се у њему налазе отети српски држављани…

    Милутин Милошевић. „

  3. Strašno! Da su dali humanitarni broj svako bi dao da se spasu ljudi. Da država Srbija nije mogla da otkupi ove jadnike…. zapravo nije htjela. A, ovakvih kao naš baja, i moj feudalac puna Srbija.

    Da su se sakupili na donatorskoj večeri i da su dali otkup….

    Ipak, naš prCjednik je daledovidan, misli o svemu.

    Ako bi neko kindnapovao nekog ambasadora , ili nekog našeg gradjanina ili gradjanku, u nekom predstavništvu , recimo , pu pu, ne budiprimjenjeno onoga Perovića u Moskvi, on bi trenuo kasicu prasicu , eto stotina i stotina miliona…

Оставите одговор