Латиновић: Влада је насукани брод са којег посада бјежи

Актуелна Влада Републике Српске све више личи на брод "Коста Конкордија" који се насукао код Италије 13. јануара и с којег је први побјегао капетан и дио посаде, илустровао је данас стање у извршној власти РС члан Главног одбора и посланик Српске демократске странке (СДС) у Народној скупштини РС Зоран Латиновић. Говорећи о поразно лошим […]

уторак, јул 24, 2012 / 18:57

Актуелна Влада Републике Српске све више личи на брод "Коста Конкордија" који се насукао код Италије 13. јануара и с којег је први побјегао капетан и дио посаде, илустровао је данас стање у извршној власти РС члан Главног одбора и посланик Српске демократске странке (СДС) у Народној скупштини РС Зоран Латиновић.

Говорећи о поразно лошим показатељима у привреди РС, Латиновић је рекао да се наставља пад, те да су се изјаловиле тврдње Владе да ће се у задњем кварталу ове године превазићи економске тешкоће.

„Влада је атерирала од тих ставова још код усвајања Економске политике, прогласивши цијелу 2012. као изазовну годину", подсјетио је Латиновић и нагласио да ће, судећи према макроекономским показатељима за прво полугодиште, ова година бити и преизазовна за кабинет Александа Џомбића, који неће ни из далека успјети да оствари дефинисане економске циљеве.

„То се види из актулених статистичких показатеља, који говоре да је индекс индустријске производње за шест мјесеци ове, у односу на исти период прошле године, мањи за 4,2 посто, да је пад БДП-а од 0,9 посто у првом тромјесечју, а број запослених на крају марта достигао најнижу цифру до сада", казао је Латиновић.

Истовремено, број пензионера у РС констатно расте и очекивати је да ће се изједначити или чак да ће број пензионера у РС „прећи" број запослених, што ће додатно оптеретити Фонд ПИО РС који је већ у финансијским проблемима.

Аларматан је и податак, подсјетио је Латиновић, да је пала покривеност извоза увозом у РС са 57,5 посто на крају прошле године на свега 55 процената, а да је оставрен дефицит у спољнотрговинској размјени у износу од 963 милиона КМ.

„До краја године може се очекивати и да тај дефицит буде од најмање двије милијарде или и већи, што указује на веома слабу конкуретност и способност приврде да домаћом производњом супституише увоз", казао је члан Главног одбора СДС-а.

Он је изразио сумњу у истинитост податка да је дефицит буџета РС у прошлој години, по признању Министарства финасија РС, био 117 милиона, наводећи да је Главна служба РС прошле године указала да је ресорно министарство умањило дефицит за 105 милиона.

„Укупни дефицит буџета РС, закључно с 2010.годином, износио је 773 милиона, уз додатни дефицит у прошлој години, та цифра ће прећи 900 милиона или чак се приближити милијарди марака. То показује да Влада не води довољно рачуна како би избалансирала приходе с расходима те да велики дефицит у јавној потрошњи резултира енормним задужењима и на домаћем и иностраном тржишту. И Влада показује неликводност у неизвршавању својих обавеза, а примјер за то је и доспјела транша ММФ-у за ову годину", казао је Латиновић.

Констатовао је да се пристигли ануитети не могу исплатити без новог станд-бy аранжмана.

Стога, влада ће покушавати, наводи он, да прикаже као успјех нови аранжман с ММФ-ом, што апсолутно није тачно, јер је ранији кредит повучен и потрошен у друге стврхе, а не структуралне реформе.

„Влада зато све више личи на познати крузер ‘Коста Конкордија’, који се насукао на италијанској обали. На том броју међу првима који су побјегли је био капетан и дио посаде, па има сличности и са овом владом, јер су неки министри већ нашли нове послове, а други такођер покушавају да то направе, док већина размишља да што прије напусти овај наш насукани брод прије коначног потонућа", описао је Латиновић стање у влади РС.

Након локалних избора, казао је, не треба само „провјетрити", већ и покренути пливни вал, цунами у СНСД-у, који ће ову владу континуитета скинути с политичке сцене, а умјесто ње доћи извршна власт која ће се више посветити проблемима грађана и рјешавању све већих социјалних тензија.

Владу је оптужио да ни на јучерашњој сједници није смогла храбрости да повуче конкретне потезе како би се умањили трошкови чак 48 агенција у РС те тиме уштедила значајна средства, а неријешени су и проблеми у јавним предузећима, у којима је горући проблем вишак радника, запошљаваних по страначкој линији.

„Сваки дан ове владе и њеног нерада кошта пореске обвезнике, смањује нам перспективе у процесу стабилизације и пдридруживања ка ЕУ, тјера овај народ у сиромаштво, а у РС је у тој позицији је око 25 посто грађана", закључио је Зоран Латиновић.

Као посланик који долазе из Градишке, указао је на веома тешку социјалну и привреду ситуацију у тој општини, која има око 10.000 незапослених од којих око 6.000 активно тражи посао.

У тој локалној заједници уништена је и производња јабуке и крушке од мраза, док је суша угрозила засаде кукуруза, а отежан је пласан онога што се произведе, што говори да нема заштите домаће производње у РС.



0 КОМЕНТАРА

  1. Пратим јавне наступе г-дина Латиновића и одаје утисак честитог и добронамјерног човјека. Ово што је рекао, такође, могу потписати. О свему овом и сам пишем све вријеме у коментарима.

    Међутим, запала ми је за око реченица:

    „Након локалних избора, казао је, не треба само „провјетрити“, већ и покренути пливни вал, цунами у СНСД-у, који ће ову владу континуитета скинути с политичке сцене, а умјесто ње доћи извршна власт која ће се више посветити проблемима грађана и рјешавању све већих социјалних тензија.“

    За мене је проблематична, јер се чини да СДС не жели вандредне парламентарне и предсједничке изборе након што се порази СНСД у највећем броју општина, чиме би се организована групација отјерала на сметљиште историје, те наложила у паклу ватрица за окајање свих гријехова према овој сиротињи у Републици Српској.

    ОВО ЧИТАМ КАО НАЈАВУ УЛАСКА СДС-А У ВЛАДУ РС НАКОН ЛОКАЛНИХ ИЗБОРА, при чему би половина колача остала СНСД-у. СДС је у више наврата пропустио шансу да их „отресе“ и чини се да ће поново упасти у замку мазохистичког загрљаја. Да ли се ради о страху од преузимања одговорности или неким импутима споља, не знам.

    Записано ће остати, па ћемо се вратити на ову страницу у новембру, да видимо да ли сам погријешио.

Оставите одговор