Курдски вођа Оџалан: Повлачимо се из Турске

Курдски вођа Абдулах Оџалан предвиђа повлачење својих бораца из Турске до половине августа, у оквиру нацрта мировног плана који је послат побуњеничким вођама и курдским политичарима, јављају данас турски медији. Оџалан, који је у затвору у Турској од 1999. године, преговара са турском владом од октобра о оквирима мировног плана с циљем окончања сукоба у […]

среда, фебруар 27, 2013 / 13:35

Курдски вођа Абдулах Оџалан предвиђа повлачење својих бораца из Турске до половине августа, у оквиру нацрта мировног плана који је послат побуњеничким вођама и курдским политичарима, јављају данас турски медији.

Оџалан, који је у затвору у Турској од 1999. године, преговара са турском владом од октобра о оквирима мировног плана с циљем окончања сукоба у којима је од почетка устанка Курда 1984. године погинуло најмање 40.000 људи.

Према том плану, на који припадници Курдистанске радничке партије /ПКК/ треба да одговоре у наредне двије седмице, прекид ватре наступиће 21. марта, на дан курдске Нове године, пишу листови "Сабах" и "Стар".

Листови наводе да је планирано окончање повлачења милитаната са турске територије до 15. августа, на 29. годишњицу сукоба који је дестабилизовао Турску и блокирао развој на већински курдском југоистоку земље, наводи Ројтерс.

У међувремену, очекује се да ће Турска усвојити реформе којима се повећавају права курдске мањине, која броји око 15 милиона људи, односно око 20 одсто популације у Турској од 76 милиона.

У Оџалановом плану предлаже се задржавање турске унитарне структуре и не тражи се аутономија за Курде. "Нико не треба и не може да захтјева нешто што може негативно да се одрази на наше национално јединство", рекао је синоћ новинарима премијер Турске Реџеп Тајип Ердоган.

Он је додао да, ако побуњеници положе оружје и напусте Турску, има много мјеста на свијету гдје могу да оду.

За посљедњих 10 година Ердоган је "прогурао" више реформи с циљем јачања курдских културолошких права, али курдски политичари траже шире политичке реформе, укључујући нови устав који ће јачати једнакост и повећати образовање на курдском језику.

ПКК је дигла устанак 1984. године с циљем стварања курдске државе, али је касније своје амбиције свела на ограничену самоуправу.

Милитанти су се обавезали на лојалност Оџалану, али су изразили опрез у вези са могућностима постизања споразума, критикујући наставак војних операција на југоистоку Турске и на сјеверу Ирака. Хиљаде милитаната стационирано је на сјеверу Ирака.

Међу првим корацима у оквиру новог плана, ПКК би могао да ослободи десетак припадника турских снага безбједности које држе у заробљеништву.

Ипак, виши командант ПКК Дуран Калкан, рекао је да то зависи од корака које преузме Турска.

Оџалан је у разговору овог викенда са курдским политичарима упозорио да би Турска могла да постане проблематична као Сирија или Ирак, ако се не предузму кораци за окончање насиља и сукоба.



Оставите одговор