Крсна, или породична? Слава заштићена у УНЕСКО

Породична слава уврштена је на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, што представља први упис културних добара из Србије на ову листу. Одлуку о упису славе донео је Међувладин комитет за заштиту нематеријалног културног наслеђа, на свом редовном заседању одржаном данас у седишту Унеска у Паризу. „Упис на Репрезентативну листу Унеска од великог је […]

четвртак, новембар 27, 2014 / 19:08

Породична слава уврштена је на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, што представља први упис културних добара из Србије на ову листу.

Одлуку о упису славе донео је Међувладин комитет за заштиту нематеријалног културног наслеђа, на свом редовном заседању одржаном данас у седишту Унеска у Паризу.

„Упис на Репрезентативну листу Унеска од великог је значаја за српску културу и њено нематеријално наслеђе. Улазак на листу за Србију представља изузетну част и престиж, али истовремено значи и обавезу државе чланице да створи неопходне услове за очување нематеријалног наслеђа на својој територији“, изјавила је помоћница министра културе и информисања за међународну сарадњу, европске интеграције и пројекте Асја Драча Мунтеан.

Србија је 2010. ратификовала Унескову Конвенцију о заштити и очувању нематеријалног наслеђа. Исте године почела је примена конвенције и створени су услови да Србија може да предлаже елементе нематеријалног културног наслеђа на Унескову Репрезентативну листу. За имплементацију конвенције задужено је Министарство културе и информисања. Номинацију Породична слава за упис на листу припремио је Етнографски музеј у Београду.

„Народни обичај прослављања домаћег заштитиника под називом слава или крсно име обликован је у српској средњевековној држави. Данашњу обичајно-религиску форму славе практикују и припадници неких мањинских заједница. Значај славе уважава се и на индивидуалном и на општедруштвеном плану, што је штити, одржава и преноси кроз генерације као живо нематеријално наслеђе“, рекао је на представљању у Паризу мр Марко Стојановић, члан Номинационог тима за упис славе у Репрезентативну листу Унеска.

Центар за нематеријално наслеђе Етнографског музеја приложио је Унесковој комисији обимну документацију која на најбољи начин указује на значај славе у српском народу, пре свега као симбола заједништва. Славски обред састоји се из претхришћанских, христијанизованих и хришћанских елемената, што скупа учвршћује религијски и национални идентитет и подржава културну разноликост.

Република Србија предала је на разматрање за 2015. год. номинацију за коло, за упис на Репрезентативну листу. Поред славе и кола, у плану је још номинација. Регистар нематеријалног културног наслеђа Србије тренутно садржи 27 елемената



0 КОМЕНТАРА

  1. „Zašto nije uključena RS? Valjda je to svesrbski običaj.“

    Pa krsna slava u RS ima drugačije običaje.
    Neki dan smo raspravljali o tom finom običaju da sjedneš i častiš se sa ljudima, a da se nakon krsne slave odmah treba otrčati u svoju stranaku logu i tamo izlajati sve što si čuo, a posebno se cijene oni koji će najtananije izmisliti da su čuli ono što im je gazdi milo.
    I da nasavno, o tome lagati po forumima.

    Dakle, to je jedan sasvim poseban republikosrpskošpijunski običaj

  2. Zato što je to tek odnedavno zaživilo u RS-u!
    Da se slavi u cijeloj republici kao što se slavi u hercegovini, romaniji i smeberiji, i nas bi UNESCO uvrstio!
    Krajišnici, lijevče polje itd su tek odnedavno počeli da slave!
    Čast izuzecima!
    I ne treba da nas čudi da smo tu gdje jesmo kad nas vode bezbožnici i kvazi-patriote poput dodika!
    Ja sam bio na sahrani u omarskoj nedavno, nigdje s glave krsta na spomeniku nema,sve petokrake!

  3. dragoslav……….račić, 28.11.2014. 07:29:02 [134339]

    Моја фамилија и са очеве и мајчине стране никад није престала славити Славу,Ускрс,Божић,тако да треба да престанеш с тим генерализовањем.

    češnjak, 28.11.2014. 07:26:20 [134338]
    Ујко,набију ти републикосрскошпијуни на уд све женско у фамилији.

  4. „Моја фамилија и са очеве и мајчине стране никад није престала славити Славу,Ускрс,Божић“

    „Ујко,набију ти републикосрскошпијуни на уд све женско у фамилији.“

    Serbinume, bolje bi bilo da su ti roditelji manje lokali, a više te odgajali

  5. češnjak, 28.11.2014. 10:39:16 [134376]
    Tу своју усташко-балијску демагогију остављај на вашим програЏанским сајтовима.Индоктриниран си да овде гледаш Србе као на мање вриједне и такве коментаре стално остављаш.И да знаш,ми немамо „локатора“ у фамилији.

    Рачићу,и ја сам крштен на Св.Николу 1973.

  6. „Драгославе“, поштујем твоју досљедност у оспоравању лажних вриједности које нам се намећу. Као и већини, твоји искрени коментари су ми често и симпатични. Поред тога, често су и једини одговор на безочне поступке и манипулације од стране режима и његових адвоката.

    Једино ми није јасно откуд ти потреба за овим инсистирањем на подјелама, неоснованим генерализацијама и сл.

    И ранје си пљувао по крајишницима јер су сједили у кафићима док си ти у униформи ходао по Бањалуци. Ево и ја сам из школске клупе отишао у Калиновик а потом на Трескавицу, док су неки Калиновчани (и Херцеговци) нагулили за Србију на „факултет“. Наравно да ми не пада на памет да због тога све Херцеговце називам дезертерима и издајницима. Штавише Херцеговци су ми јако драги и цијеним их по позитивним особинама.

    И кад би се пронашао смислен разлог за овакву врсту расправе, мислим да су Крајишници посљедњи којима би се требале лијепити такве етикете.
    Да не расправљамо да ни по питању религијских обичаја нећемо пронаћи велику разлику између Херцеговине и Крајине (изузимајући Лијевче поље у најужем смислу)…

    На крају, толико нас је мало и по свим могућим (и немогоћим)основама су нас подијелили да не видим смисао у ИЗМИШЉАЊУ разлога да би се дијелили.

    Поздрав,

  7. ratio
    Ja sam hercegovac, ali sam u ratu najbezbjedniji bio u hercegovini,a glavu sam mogao izgubiti na mnogim mjestima od rogoja do bihaća!
    Ovo je istina što sam pisao jer sam se svojim očima u to uvjerio.
    Banja luka je 95 u novembru bila puna civila – vojnih obaveznika dok smo se mi borili da ne padne ustašama u ruke!
    Bio sam tada dva dana na odmoru u gradu i opijao sam se u kafiću siva munja i sve sam odlično vidio!
    I otkad krajišnici vode republiku srpsku, otad mi tonemo i tonemo!
    Za mene goreg čovjeka na svijetu nema od milorada dodika!!!
    Pozdrav i tebi!

  8. Опет генерализације.

    Ево овако:
    – Не управљају Републиком Српском никакви Крајишници. Републиком Српском управља један „човјек“, по избору (нажалост) „већине“ становника, не само Крајишника.
    -Многи Крајишници би се прије одрекли и Крајине и нације, него што би се идентификовали са Додиком.

    Поздрав свим честитим Херцеговцима (а познајем их много).

  9. Обичај је српски, а не србијански. Слава се не слави само у Србији, него је славе Срби, како у Србији, тако и у РС, ЦГ, УСА, Канади, Аустралији или Аустрији. Питање је, гдје бејахоше господа из нашег министарства кад су из Србије слали пријаву и да по принципу Паралелних веза пријаве и Републику Српску, то би код УНИЦЕФа само био плус.

Оставите одговор