Кошаркаши Барсе прваци Шпаније

У петој, одлучујућој утакмици финалне серије, Барселона је побиједила мадридски Реал у својој "Блауграни" 73:69 (16:12, 23:22, 17:13, 17:21), после велике борбе и преокрета. Фран Васкез је са 16 поена и осам скокова, али и многим другим елементима, носио Барселону до треће титуле у последње четири године. Њему уз раме били су Пит Мајкл са […]

недеља, јун 17, 2012 / 21:52

У петој, одлучујућој утакмици финалне серије, Барселона је побиједила мадридски Реал у својој "Блауграни" 73:69 (16:12, 23:22, 17:13, 17:21), после велике борбе и преокрета.

Фран Васкез је са 16 поена и осам скокова, али и многим другим елементима, носио Барселону до треће титуле у последње четири године.

Њему уз раме били су Пит Мајкл са 16 поена (и осам скокова), али и Еразем Лорбек (10 поена) који је у последњој четвртини, готово једини погађао што се тиче играча Барсе.

Кључну разлику Барселона је направила у трећем периоду, када је повела +9 (43:34, 46:37 и 56:47, што је био резултат после тог периода).

Имао је, међутим, Реал своју шансу. У последњој четвртини, Барселона готово да није успјевала ништа да убаци, Серхио Родригес је потпуно неутрализовао Хуана Карлоса Навара, који није успео ни лопту да прими, али су Мадриђани много промашивали у нападу. Или их је блокирао Фран Васкез.

Реал је своју шансу, заправо, пропустио, у четвртој утакмици. Водио је 2-1 у серији и имао је меч лопту на свом паркету, али је Барселона направила брејк и обезбиједила себи "мајсторицу" пред својим навијачима.

Финална утакмица почела је обострано нервозно. Већ у првим минутима Хуан Карлос Наваро је добио двије личне грешке, па је отишао на клупу. После два минута резултат је био 0:0, после четири минута 2:2, а после пет минута 6:4 за Реал!

У првој четвртини Барселона је успела да стекне +4 (16:12), да би почетком друге серијом од 8-0 (везане тројке Џоа Иглса и Виктора Сада и потом поен Иглиша) стекла прву опипљивију предност 22:16.

Али, узвратио је Реал, захваљујући Џејсију Керолу. На серију Барсе 8-0, одговорио је истом таквом серијом, а који минут касније имао је низ од 14 постигнутих поена и примљених само два! Преокренуо је Реал на 30:26, али услиједио је контраудар Барсе, у режији Франа Васкеза.

Центар Барселоне је нанизао укупно 10 поена у првом полувремену, од тога осам у финишу друге четвртине. Барселона је на одмор отишла са предношћу од +5 (39:34).

Фран Васкез је одиграо најбољу утакмицу у овој сезони. Колико је он био значајан за Барсу вечерас говори, рецимо, детаљ из треће четвртине. Постигао је поен у нападу за 46:37, а онда је у одбрани "украо" лопту Анти Томићу (вечерас потпуно ван игре што се тиче Реала).

Направио је Реал серију од 8-0 и у трећој дионоци и вратио се у меч, али је Барселона узвратила истом мјером и поново отишла на +9 (56:47).

Почетком последње четвртине, Серхио Љуљ је поново вратио Реал у живот. Његовим поенима, Реал је пришао на -3 (55:58), али је онда Еразем Лорбек преузео одговорност. Постигао је шест везаних поена за Барселону и обезбједио свом тиму довољну предност да нешто мирније одигра завршницу.

Последњи покушај Реала догодио се на минут прије краја, када је Џејси Керол постигао тројку за 62:64. Тада је погодио Пит Мајкл, што је био и кључни поен. Пробао је Реал потом тројкама и брзим фауловима, али, реално, требало му је чудо.

Новица Величковић није много играо за Реал. Имао је само један поен и једну украдену лопту.