Корнишони у акцији: Треба вам само земља, вода и коље?

Производња такозваних малих краставаца, корнишона, тек је у почетним фазама, а потражња за њима у западним земљама Европе је велика. На 10 ари може се зарадити између 6.000 и 7.000 конвертибилних марака (3.000 – 3.500 евра), нема никаквих улагања, а откуп је загарантован, пише Дневни лист. Заинтересованима у БиХ се даје прилика, како за зараду, […]

уторак, март 31, 2015 / 08:38

Производња такозваних малих краставаца, корнишона, тек је у почетним фазама, а потражња за њима у западним земљама Европе је велика.

На 10 ари може се зарадити између 6.000 и 7.000 конвертибилних марака (3.000 – 3.500 евра), нема никаквих улагања, а откуп је загарантован, пише Дневни лист.

Заинтересованима у БиХ се даје прилика, како за зараду, тако и за запослење код бројних откупљивача.

Једна од њих је и Адриатик Група која је покренула занимљив пројекат с којим се подстиче производња и откуп краставаца корнишона у БиХ. Циљ је подстицање домаћих пољопривредника на узгој краставаца, бобичастог воћа и паприка.

“У овој години смо нагласак ставили на краставац А класе, корнишон, за који смо осигурали тржиште у БиХ и ЕУ-у. Пројекат је вриједан 9 милиона марака, тако да ћемо у идућих пет година запослити више од 6.000 пољопривредника у БиХ”, каже Исмета Јакуповић, директор фирме Агрона.

“Ово је за пољопривреднике велика предност јер апсолутно немају никаква новчана улагања, а ми им осигуравамо све. На крају сезоне они то враћају кроз откуп одређене количине произведеног корнишона”, нагласила је Исмета Јакуповић.

Једини услов за улазак у пројекат јесте да кооперанти осигурају 10 ари припремљене земље, затим и коље, јер се ради о вертикалном узгоју на мрежи и доступну воду.

Брамс и Агрона, уз помоћ Адриатик групе, осигуравају први пакет који је потребан за сезону с репроматеријалима, садницама, као и обуку, надзор и сигуран откуп. Такође откуп је загарантован кроз чврсте уговоре с кооперантима Брамса и Агроне.

Тако би мали краставци из БиХ, с којима Адриатик има потписане уговоре, требало да стигну на тржиште Њемачке, Аустрије, Шведске, Велике Британије и Холандије.

Пројектом је планирано да се током ове године у цијелој БиХ произведе између 3.500 и 4.000 тона са 1.500 коопераната. Затим, сваке године ће тежити повећању производње за 20 одсто, наводи лист.



Оставите одговор