Климави докази о хемијском оружју у Сирији, Обама не жури са интервенцијом

Амерички предсједник Барак Обама упозорио је Сирију да би употреба хемијског оружја могла "пресудно утицати" на промјену става САД према конфликту у Сирији, али је јасно рекао да му се не жури да интервенише у грађанском рату на основу доказа који су тек прелиминарни. Говорећи дан послије објављивања америчких обавјештајних информација да је Сирија вјероватно […]

субота, април 27, 2013 / 11:07

Амерички предсједник Барак Обама упозорио је Сирију да би употреба хемијског оружја могла "пресудно утицати" на промјену става САД према конфликту у Сирији, али је јасно рекао да му се не жури да интервенише у грађанском рату на основу доказа који су тек прелиминарни.

Говорећи дан послије објављивања америчких обавјештајних информација да је Сирија вјероватно употребила хемијско оружје против свог сопственог народа, Обама је био оштар, али је, истовремено, тражио стрпљење оних који траже брзу реакцију.

Тврдње званичника западних земаља и Израела да је у Сирији коришћено хемијско оружје, изнесене на основу фотографија, спорадичних гранатирања и трагова токсина, не задовољавају стандарде за доказе неопходне за тим стручњака УН који чека да прибави сопствене доказе на терену.

Инспектори за оружје треба да утврде да ли су у двогодишњем конфликту у Сирији коришћени забрањени хемијски агенси, уколико успију да добију приступ локацијама и да узму узорке тла, крви, урина или ткива и да их испитају у сертификованим лабораторијама.

Такву врсту доказа, неопходну да би се дефинитивно утврдило да ли су откривени забрањени хемијски агенси, нису презентовале владе и истражне агенције земаља које оптужују Сирију да је користила хемијско оружје против побуњеника.

"То је једина основа на којој ће Организација за забрану хемјског оружја дати званичну оцјену да ли је коришћено хемијско оружје", рекао је Михаел Лухан, портпарол те организације са сједиштем у Хагу.

С обзиром на то да Сирија блокира приступ мисије УН, мало је вјероватно да ће они добити такву врсту доказа у скорој будућности, наводи агенција Ројтерс.

Америчка Бијела кућа и западне дипломате у УН кажу да је Сирија "вјероватно" испалила хемијску муницију, али нису прецизирали који је хемијски агенс у питању.

Израелска армија је ове седмице изнијела мишљење да су сиријске снаге употријебиле сарин и новинарима показала фотографије једног тијела са симптомима који указују да је нервни гас проузроковао смрт те особе.

Ралф Трап, независни консултант за контролу хемијског и биолошког оружја, рекао је да "постоји граница до које можете да само из фотографије извучете доказе. Оно што вам је стварно потребно је да добијете информације са терена, да прикупите физичке доказе и да разговарате са очевицима, као и са медицинским особљем које је лијечило жртве".



Оставите одговор