Кина: Стабилна европска економија важна за цјели свијет

Кинески званичници поручили су да упркос све дубљој кризи, и даље имају повјерења у евро и да и даље европско финансијско тржиште виде као једну од својих "најпримарнијих инвестицијских дестинација". "Кина сматра да је просперитетна и стабилна Европа важна за свјетску стабилност и развој. Подржавамо и проактивне мјере које су усвојиле ЕУ и ММФ како […]

четвртак, август 4, 2011 / 06:04

Кинески званичници поручили су да упркос све дубљој кризи, и даље имају повјерења у евро и да и даље европско финансијско тржиште виде као једну од својих "најпримарнијих инвестицијских дестинација".

"Кина сматра да је просперитетна и стабилна Европа важна за свјетску стабилност и развој. Подржавамо и проактивне мјере које су усвојиле ЕУ и ММФ како би осигурали стабилност и раст у Европи", рекао је министар вањских послова Ђанг Ђиечи /Jаng Jiechi/.

Кина је и прије подржавала напоре за спашавање европских економија оптерећених дугом, јер је ипак ријеч о кључним купцима кинеских извозних роба, те је куповала обвезнице у еврима како би помогла окончању кризе.

Јавна подршка кинеског шефа дипломатије евру дошла је само један дан након што је амерички предсједник Барак Обама потписао закон о повишењу лимита задуживања и тако накратко примирио страхове на свјетском финансијском тржишту. Међутим, кинеска државна новинска агенција Синхуа, која се сматра гласилом владе, упозорила је да напори уложени да се повиси тај лимит нису били довољни да се "деактивира темпирана бомба америчког банкрота".

Иако је гувернер кинеске централне банке послао нешто умјеренију поруку и поздравио постизање договора, ипак је јасно истакнуо како ће Кина у будућност више диверзификовати своје залихе и удјеле у страним обвезницама, што значи дистанцу од долара.

Кина посједује највећу свјетску резерву у страним валутама, процијењену на отприлике 3,2 билиона долара крајем јуна, а уједно посједује и највећи удио у изданим америчким обвезницама. Након финансијске кризе настале 2008. године, Кина инвестмент корп се више окренула европским обвезницама, иако је тешко пронаћи егзактне бројке о њиховој резерви у еврима. Претпоставља се да се већина тога односи на њемачке и француске обвезнице, пише Асошијетет прес.



Оставите одговор